Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Almanya

 

 

ALMANYA VİZE BAŞVURULARI HAKKINDA ÖNEMLİ GÜNCEL BİLGİLER

 

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili iseniz, Almanya’ya seyahat edebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin konsolosluklarından vize almanız gerekmektedir. Ancak, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan gibi Schengen ülkelerinde yasal ikamet izniniz bulunuyor ise, Almanya’ya vize almadan girmeniz veya bu ülkeden transit geçmeniz mümkündür. Schengen üyesi olmayan AB ülkelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Federal Almanya temsilciliklerine müracaat ederek, vize almaları gerekmektedir.

 

Hizmet, Hususi (Yeşil) ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

 
Aşağıda Almanya Turistik ve Ticari Amaçlı Vizeler hakkında detaylı ve güncel bilgi bulabilirsiniz. Almanya 'ya turistik gezi amaçlı seyahat planlıyorsanız Almanya Turistik Vizeler, ticari yani iş ( fuar, seminer, toplantı vb. )  amaçlı olarak seyahat edecek kişilerin ise Almanya Ticari Vizeler bölümünü dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Almanya turistik ve ticari vize başvuruları için hazırlanması gereken evrakların listesine sağ tarafta bulunan menüden seyahat amacınıza en uygun olanı seçerek ulaşabilirsiniz.

''Vize Türleri '' başlığı altında bulunan bir diğer başlık ise "Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş ziyareti vize işlemleri'' başlığıdır. Almanya Aile, Akraba, Arkadaş ziyareti vizesi; Almanya'ya seyahat etme sebebi Almanya’da aile, akraba veya arkadaş ziyareti olan kişilerin başvurması gereken vize tipidir. Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için dikkat edilmesi gereken en önemli konu Almanya'da ziyaret edilecek aile/akraba/arkadaşlardan davetiye belgesi alınmasıdır.Davetiye belgesinin orijinal veya fotokopi olarak konsolosluğa ibraz edilmesi yeterlidir. Başvuru için gerekli diğer evraklara sağ tarafta bulunan menüden ulaşabilirsiniz. Web sitemizde belirtilen evraklar yanında Almanya Konsolosluğu ek olarak yeni evrak talebinde bulunabilmektedir. Ek evrak talebi Almanya konsolosluğunun değerlendirmesine bağlıdır.

 

Almanya vize başvurularında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

İstanbul Almanya Başkonsolosluğu Almanya vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir.

25 Eylül 2014 tarihinde kabul edilen yasa ile Schengen vize başvuruları için başvuru sahibinin biometrik bilgilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle Almanya vize başvurularında başvuru sahibinin daha önce almış olduğu Schengen vizelerinde ''VİS'' ibaresi yok ise başvuru sahibi biometrik bilgilerini ibraz etme durumundadır. Biometrik bilgiler; Almanya vize başvurusu yapan kişinin parmak izi, elektronik imzası ve fotoğraf çekimi gibi bilgileri içermektedir.

 

Almanya vizesi alabilmek için hangi şartlara sahip olunması gerekir? Geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna sahip olmanız ve pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren minimum 3 ay geçerli olmalıdır. Geçerli Pasaport ve varsa eski Pasaport Asılları ile işlenmiş sayfalarının fotokopileri olmalıdır. ( Pasaportunuzda daha önce alınmış Schengen, Amerika, İngiltere vb vizelerin bulunması vize almanızda kolaylık sağlayacaktır.)

Almanya vize başvuruları için pasaportunuzda mutlaka karşılıklı en az 2 adet boş vize basımı sayfası bulunmalıdır.

Pasaportunuzun resimli sayfasında bulunan imza kısmı (hamilinin imzası) pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalı olmalıdır.

Almanya, Schengen anlaşmasına imza atmış ülkelerdendir. Çok girişli olmak kaydıyla Almanya vizesi ile tüm Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Kırmızı (Diplomatik) pasaport sahiplerinin Almanya seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Almanya’ya vizesiz giriş yapabilirler.

Schengen ülkeleri 10 yıldan eski pasaportlara vize vermemektedir.

12 yaş ve üstü tüm başvuru sahipleri ( 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi almadılarsa )  randevu günü mutlaka  parmak izi için başvuru merkezine gelmeleri gerekmektedir.

12 yaşından küçük ziyaretçilerin parmak izi alınmamakla birlikte randevu saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Alınan parmak izi tüm Schengen ülkelerinde 5 yıl süre ile geçerlidir. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi almış ziyaretçilerin randevu günü Almanya Konsolosluğunun istediği başvuru evraklarını tarafımıza ulaştırmaları yeterlidir.

Almanya Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda 37 no’lu madde ve sayfanın sonundaki madde olmak üzere 2 adet imza başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

18 yaşın altındaki çocukların Almanya vizesi müracaatında Almanya vize başvuru formlarını hem anne hem baba imzalamalıdır.

Almanya vize başvurularında bulunacak yabancılar için: Türkiye’de geçerli oturum izni aslı ve kopyası gereklidir. Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Almanya'a eş ile birlikte seyahat edilecekse evlenme cüzdanı fotokopisi, boşanmış ise boşanma ilanı ibraz edilmelidir.

2 Adet beyaz fonlu, rötuşsuz 35x45 mm ölçülerinde biometrik fotoğraf başvuru sırasında ibraz edilecektir. Bu resimlerin Pasaport ve eski vizelerde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Schengen vize başvurlarında Tüm Avrupa ülkelerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Yapılan sigorta talep ettiğiniz vize süresini kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortasını danışmanlarımız aracılığı ile temin edebilirsiniz.

 

Uzun süreli Almanya vizesi alabilmek için;  daha önce Schengen bölgesi içinde bulunan ülkelere Schengen vizesi ile birden daha fazla kez giriş yapmanız ve vize ihlali yapmamış olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru sahibinin bankada yüksek bakiyeli hesabının Almanya Konsolosluğunun vize süresi değerlendirmesinde etkili olacaktır. Ancak uzun süreli Schengen vizesi talebinizin değerlendirmesi Almanya Konsolosluğu tarafından yapılacaktır.

Almanya vize başvuruları ve vize başvurusunun sonuçlanma süresi konsolosluğun inisiyatifindedir.

Almanya’ya yapılacak seyahatin masraflarını çalıştığınız şirket ya da eğer herhangi bir geliriniz yok ise masraflarınızı üstlenecek 1. Derecede aile yakınınız sponsor olabilir. Masrafları karşılayacak kişinin veya şirketin  banka hesap cüzdanı; son üç aylık hesap hareketlerini içeren güncel hesap cüzdanı veya son üç aylık hareketleri içeren banka yetkilisi tarafından hazırlanmış kaşeli, ıslak imzalı hesap ekstresi gereklidir. İmzayı atan banka yetkilisinin imza sirkülerinin fotokopisi mutlak banka evraklarının yanında bulunmalıdır.

Seyahatinizi gerçekleştireceğiniz uçak bileti rezervasyonlarının fotokopileri başvuru evraklarına eklenmelidir.

Seyahat Araç ile yapılacaksa: araç ruhsatı, uluslararası ehliyet, yeşil sigorta, şoförün geçerli vizesi, araç kiralama sözleşmesi, seyahat ile ilgili yazı başvuru evraklarına eklenmelidir. Eğer birden fazla ülkeye seyahat edilecek ise ara geçişleri gösteren tren, otobüs, araç kiralama ya da uçak biletleri fotokopileri mutlaka evrakların içinde bulundurulmalıdır.

Otel rezervasyonu fotokopileri. Tüm seyahat süresini kapsayan, otel ismi ve iletişim bilgileri ile yolcu isimlerini gösteren, onaylı otel rezervasyonu veya konaklamanın nerede gerçekleşeceğini gösteren belge mutlaka başvuru evrakları arasına eklenmelidir. Almanya dışında başka Schengen ülkelerine de seyahat edilecekse seyahat programı ve tüm otel rezervasyonlarının fotokopisi eklenmelidir.

 

ÖNEMLİ NOT:

Uzun süreli (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb. ) amaçlarla Almanya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya vize başvurusunda bulunmakla mükelleftirler. Uzun süreli vize başvuruları direkt olarak Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. 90 güne kadar olan vize başvuruları Almanya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdırlar.

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Bilgi Formu

Bilgi Formu

Gerekli Bilgiler

Büyükelçilik Ankara

Adres: Atatürk Bulvarı. No: 114 
Kavaklıdere / Ankara
Tel: 0(312) 455 51 00
Fax: 0(312) 426 69 59
Email: informail@germanembassyank.com

İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: İnönü Cad. No: 16-18 
Gümüşsuyu / İstanbul
Tel: 0(212) 334 61 00
Fax: 0(212) 249 99 20
Web: www.istanbul.diplo.de.tr
Email: gk.istanbul@sim.net.tr

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ