Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Bulgaristan

 

 

Bulgaristan'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine! 

 

Geçerli kısa süreli Schengen/Şengen vizesi olup, geçerliliği olan Schengen/Şengen vizesi ile Bulgaristana seyahat eden Türk vatandaşlarının gidiş ve dönüşte ayrıca Bulgaristan vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Sözkonusu vatandaşlarımız transit geçişlerinde Bulgaristan güzergâhını kullanabilir, ayrıca bu vizenin geçerli olduğu süre ve koşullarda, vize önceden kullanılmış olsa bile, vizenin geçerlik süresi içinde Bulgaristan’da ikamet edebilirler. (Örneğin Bir Schengen/Şengen üyesi ülke temsilciliğinden tek girişli vize alınarak, sözkonusu ülkeye gidilip Türkiye’ye geri döndükten sonra, vizenin geçerli olduğu tarihler içinde ayrıca Bulgaristan vizesi alınmadan Bulgaristan’a seyahat edilebilir.)

 

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin 31.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulamasına göre; Schengen/Şengen bölgesi üyesi veya Schengen/Şengen müktesebatını uygulayan ülkelerde ikamet eden veya uzun süreli ikamet amaçlı vizesi bulunan vatandaşlarımız, son 6 ay içinde 3 ay süreyle Bulgaristan’da vizesiz ikamet edebileceklerdir. Ancak Avrupa’da oturum izinlerinin sürelerini gösterir belgeleri ve Türk nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları zorunludur. Pasaportlara işlenmiş olan eski tip ikamet izinlerinin mutlaka geçerli pasaport üzerinde olması gerekmektedir.

 

*** Yukarıda bahsedilen şartları taşımayan Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olan Türk vatandaları yada Türkiye'de oturma/çalışma tezkeresi/vizesi olan yabancı uyruklu kişiler Bulgaristan vize uygulamasına tabidir, vize almaları gerekmektedir. ***  

 

Hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirler. Hizmet (gri) pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar. Misyonlarda sürekli görevlendirilen hizmet pasaportu hamili personelin, görevine başlamadan önce, Ankara’daki Bulgaristan Büyükelçiliği’nden vize alarak Bulgaristan’a giriş yapmaları gerekmektedir.

 

Bulgaristan’da konaklayacak kişilerin sınır kapılarında yazılı olarak konaklayacakları adresi beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. AB üyesi ülkelerin vatandaşları ile Bulgaristan’dan transit geçecek kişiler bu uygulamanın dışında bırakılmıştır. Herhangi bir Bulgaristan vatandaşının daveti üzerine Bulgaristan’ı ziyaret eden vatandaşlarımızın davet mektubunun bir örneğini yanlarında bulundurmalarında yarar bulunmaktadır.

 

Bulgaristana Karayolu ile Giriş Yapacak Taşıtlar için Aranan Şartlar ve Sigorta Zorunluluğu: 

Bulgaristan üzerinden özel araçları ile seyahat edecek Türk vatandaşlarının, otomobilin kendilerine ait olduğunu belgelemek zorundadırlar. Başkası adına kayıtlı araç kullanan vatandaşlarımızın sürücü vekaletnamesini mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bulgaristan’dan transit geçiş yapacak taşıtların yaşlarıyla ilgili herhangi bir kısıtlama sözkonusu değildir. Batı Avrupa’da mukim kişilerin araçları için yaptırdıkları uluslararası zorunlu trafik sigortası (yeşil kart) Bulgaristan’da geçerlidir.

Aracı ile Bulgaristana gidecek olanlar için Araç Vizesi : Yeşil sigorta yaptırmanız gerekmektedir. 1 günde çıkar. Yeşil sigortayı kurumumuz sizin adınıza çıkartmaktadır. Araç Ruhsat fotokopisi yeterlidir.
1 Aylık Sigorta Bedeli  70 € - 3 Aylık Sigorta Bedeli 120 € - 1 Yıllık Sigorta Bedeli 325 € ( Fiyatlar bilgi amaçlıdır, güncel olarak değişkenlik gösterebilir.)

 

Uluslararası trafik sigortası bulunmayan Türk vatandaşlarının Bulgaristan’a girişte hudut kapılarında trafik sigortası yaptırmaları gerekmektedir. 

Bulgaristan sınırlarından araç ile geçtiğiniz an ilk benzinci ya da sınır kapısında Vinetka yaptırmanız gerekmektedir. Vinetkasız araç kullanmanız mümkün değildir.

(1 Haftalık Vinetka Bedeli 10 €  - 1 Aylık Vinetka Bedeli 20 €)

Türkiye’ye gidiş ve dönüşte karayoluyla seyahat edecek kişilerin yola çıkmadan önce araçlarına kasko sigortası yaptırmaları, kaza durumunda, ikamet ettikleri Batı Avrupa ülkelerine ivedilikle nakledilmelerini veya mahallinde hastanede tedavi edilmelerini sağlamak üzere, ikamet ettikleri ülkelerde yaptırdıkları sağlık sigortası ile ilgili bilgileri (sigorta poliçesi, telefon numarası gibi) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 

 
         
 

 
 

 

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Bilgi Formu

Bilgi Formu

Ek Formlar

Kontrol Formu

Gerekli Bilgiler

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu

Ahmet Adnan Saygun Cd. № 34, Ulus - 2.Levent, 34340, Istanbul, Republic of Turkey
Tel:
+90 212 281 01 14
+90 212 281 01 15
+90 212 281 01 16
Fax: +90 21 2264 10 11
E-mail: Consulate.Istanbul@mfa.bg

 

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ