Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Çek Cumhuriyeti

 

 

Çek Cumhuriyeti vize işlemlerine ilişkin bilgilendirme

 

Ziyaret edilmekte olan bu web sitesi, Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımızın, aşama aşama Çek Cumhuriyeti vizelerini nasıl alabileceği konusunda hazırlanmış bilgileri içermektedir.

  

web sitesinin ''Çek Cumhuriyeti vize işlemleri'' altında ki ''Çek Cumhuriyeti Ticari Vize İşlemleri'' başlığının altında bulunmakta olan bölümler ise; Çek Cumhuriyeti 'ya ticari bir gerekçe ile seyahat edecek vatandaşlarımızı ilgilendirmekte olan bilgilerden oluşan bölümdür. Bu bölüme giriş yapılması halinde Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuruları için hazırlanması gereken evrakların listesine, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun hazırlamış olduğu Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru formunun linkine, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılacak vize talebinin belirtildiği dilekçe örneklerine ulaşılabilecektir.

 

''Çek Cumhuriyeti vize işlemleri'' başlığını altında bulunan bir diğer başlık ise Çek Cumhuriyeti aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize işlemleri'' başlığıdır. Çek Cumhuriyeti aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi; Çek Cumhuriyeti'da bulunan aile, akraba veya arkadaşı ile görüşecek vatandaşlarımızı ilgilendiren bir Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu vizesi kategorisidir. Çek Cumhuriyeti aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisini ise Çek Cumhuriyeti'da ziyaret edilecek akrabalardan edilmesi gereken davetiye belgesi oluşturur. Çek Cumhuriyeti vizesi için davetiye belgesini orijinal veya fotokopi olarak beyan edilmesi yeterlidir. Davetiye belgesine ek olarak hazırlanması gereken evrakların listesi ise ziyaret edilmekte olan web sitemizde mevcuttur. Ancak, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu web sitemizde belirtilmekte olan evraklara ek olarak yeni evrak talebinde bulunabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılacak olması halinde ise web sitemizde belirtilmekte olan evraklara ek olarak yeni evraklar dahil olacaktır.

 

Aşağıda Önce Çek Cumhuriyeti Turistik vize işlemleri ardından Çek Cumhuriyeti ticari vize işlemleri ve Çek Cumhuriyeti aile, akraba, arkadaş ziyareti vize işlemleri için hazırlanması gereken başvuru belgeleri ve Çek Cumhuriyeti vize başvuru süreçleri hakkında bilgiler mevcuttur.

 

Çek Cumhuriyeti vizesi için yapılacak başvurularda aşağıda belirtilen bilgilerin faydalı olacağını düşünüyoruz. Lütfen aşağıda belirtilen bilgileri göz önünde bulundurarak Çek Cumhuriyeti vizesi işlemlerinizi gerçekleştiriniz ve söz konusu bilgileri Konsolosluk ve Çek Cumhuriyeti vizesi işlemleri üzerine hizmet veren diğer kurumlardan mutlaka teyit ediniz.

 

 

Çek Cumhuriyeti vize başvurularında nelere dikkat edilmeli

 

İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Çek Cumhuriyeti vize başvurularını randevu alma koşuluyla kabul etmektedir.

 

25 Eylül 2014 ‘te çıkan yasa gereği Schengen vize başvuruları için başvuru sahibinin biometrik bilgilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeple Çek Cumhuriyeti vize başvuruları sırasında başvuru sahibinin daha önce almış olduğu Schengen vizelerine ''VİS'' ibaresi düşülmemiş ise kişi biometrik bilgilerini ibraz etme durumundadır. Biometrik bilgi ibrazı; Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunacak kişinin parmak izi, elektronik imzası ve fotoğraf çekimi gibi bilgileri içermektedir.

 

Çek Cumhuriyeti vizesi alabilmek için hangi şartlara sahip olunması gerekir!

 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu almış olmanız ve süresinin seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren minimum 3 ay geçerli olmalıdır. Geçerli Pasaport ve Eski Pasaport Asılları ile işlenmiş sayfalarının fotokopileri olmalıdır. (Pasaportlarınızın 1,2,3,4 , kimlik bilgilerinin bulunduğu son sayfası ve temdit sayfaları ile daha önce alınmış Schengen A.B.D ,İngiltere , İsviçre vizelerinin fotokopileri). Çek Cumhuriyeti vizesi başvuruları için pasaportunuzda karşılıklı en az 2 adet boş vize basımı sayfası bulunmalıdır.

 

Pasaportunuzun 2.sayfasında bulunan imza kısmı (hamilinin imzası) pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalı olmalıdır.

 

Çek Cumhuriyeti, Schengen anlaşmasına imza atmış ülkelerdendir. Almış olduğunuz Çek Cumhuriyeti vizesi ile tüm Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Kırmızı (Diplomatik) pasaportlara Çek Cumhuriyeti vizesine gerek yoktur vizesiz giriş yapılabilir.

 

10 yıldan eski pasaportlara Schengen ülkeleri vize vermemektedir.

 

12 yaş ve üstü tüm yolcularımızın bir kereye mahsus alınacak parmak izi için gelmeleri gerekmektedir. (12 yaş altı parmak izi alınmaz ama şahsen gelmeleri gereklidir) Alınan parmak izi tüm Schengen ülkelerinde 5 yıl süre boyunca geçerli olacak bir daha şahsen gelmelerine gerek olmayacaktır. Sadece Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun istediği evrakları tarafımıza ulaştırmaları yeterlidir.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu eksiksiz olarak doldurulmuş ve kesinlikle doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuru formunda 37 no’lu madde ve sayfanın sonundaki madde olmak üzere 2 adet imza bulunmalıdır. 18 yaşın altındaki çocukların Çek Cumhuriyeti vizesi müracaatında Çek Cumhuriyeti vize başvuru formlarını hem anne hem baba imzalamalıdır.

 

T.C. Kimlik Fotokopisi. Nüfus müdürlüğünden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

 

Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunacak yabancılar için: Türkiye’de geçerli oturum izni aslı ve kopyası. Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti'a eş ile birlikte seyahat edilecekse evlenme cüzdanı fotokopisi, boşanmış ise boşanma ilanı ibraz edilmelidir.

 

2 Adet beyaz zemine çekilmiş, rötuşsuz 35x45 mm ölçülerinde biometrik fotoğraf . Pasaport ve eski vizelerde kullanılmamış olmalıdır.

 

Tüm Avrupa ülkelerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Yapılan sigorta talep ettiğiniz vize süresini kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortası kurumumuzdan temin edilebilirsiniz. (Seyahat sağlık sigortasının uzun süreli olması uzun süreli vize almanızı garantilemez)

 

Uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesi alabilmek için daha önce Schengen alanına Schengen vizesi ile birden daha fazla kez giriş yapmanız ve kullanmış olduğunuz Schengen vizenizi doğru kullanmış olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bankanızda yüksek bakiyeli hesabınızın olması da alınan alınacak olan Çek Cumhuriyeti vize süresine etkisi olmaktadır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tüm bu verilerinizin iyi olmasına rağmen yine de uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesi talebinizi onaylamayabilecektir. Çek Cumhuriyeti vize başvuruları, yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi Tamamen konsolosluğun inisiyatifin de olacağı unutulmamalıdır.

 

Ülkeye yapılacak seyahatin masraflarını çalıştığınız şirket ya da eğer herhangi bir geliriniz yok ise size geliri olan 1. Derecede aile yakınınız sponsor olabilir. Masrafları karşılayacak kişinin veya şirketin  banka hesap cüzdanı; son üç aylık hareketleri içeren güncel hesap cüzdanı veya son üç aylık hareketleri içeren banka yetkilisi tarafından kaşeli imzalı hesap ekstresi gereklidir. İmzayı atan banka yetkilisinin imza sirkülerinin fotokopisini mutlaka olmalıdır. (Başvuru sahibinin ya da tüm masrafları karşılayacak sponsorun Çek Cumhuriyeti'da kalacağı süre boyunca masraflarını karşılayacak en az 4000 TL tutarı gösteren bir

 

Uçak bileti rezervasyonlarının fotokopileri. Araç ile gidilecekse: araç ruhsatı, uluslararası ehliyet, yeşil sigorta, şoförün geçerli vizesi, araç kiralama sözleşmesi, seyahat ile ilgili yazı. Eğer birden fazla ülkeye seyahat edilecek ise ara geçişleri gösteren tren, otobüs, araç kiralama ya da uçak biletleri fotokopileri.

 

Otel rezervasyonu fotokopileri. Tüm seyahat süresini kapsayan, otel ismi ve iletişim bilgileri ile yolcu isimlerini gösteren, onaylı otel rezervasyonu veya konaklamanın nerede gerçekleşeceğini gösteren belge. Diğer Schengen ülkelerine de ziyaret edilecekse seyahat programı ve tüm otel rezervasyonlarının fotokopisi eklenmelidir.

 

 

Detaylı Bilgi İçin Lütfen Müşteri Temsilciniz İle İletişime Geçiniz

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ