Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Hindistan

 

 

Hindistan Vize Başvuru İşlemleri İçin Önemli Açıklamalar

 

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

 

Hindistan vize başvurusu sırasında parmak izi alınmaktadır. Hindistan vizesi parmak izi uygulaması, bütün dünya ülkelerinde 2013 yılı başından itibaren güvenlik amacıyla işleme alınmıştır. Bu sebeple Hindistan vizesinde her seferinde parmak izi almalarından ötürü Hindistan Konsolosluğu’nda parmak izi randevusunda bulunulması gerekir. 

 

Hindistan vizesi online bir vize türüdür. Hindistan vize başvurusu için resmi web sitesi üzerinden elektronik olarak müracaat yapılması gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğu vize başvurusu için Hindistan Vize Başvuru Formunun İngilizce olarak doldurulması halinde değerlendirmeye alınmaktadır. 

 

Hindistan Kapı Vize uygulaması bulunmaması sebebiyle, Hindistan’a seyahat edeceklerin vize başvurularını, seyahatlerinin bir hafta  öncesinde Türkiye dış temsilcilikleri olan Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna yapmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de uzun süreli İkamet İzni (oturum izni) sahibi yabancıların (bonafide resident), Hindistan Konsolosluklarına yapılan Hindistan vize başvurusu, en az 1 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Türk vatandaşı olmayan ya da Türkiye’de uzun süreli ikamet izni sahibi olmayan yabancıların ise Hindistan vize işlem başvuruları en fazla 3 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

 

Hindistan vizesi başvurularında bulunacak kişiler Hindistan Konsolosluğu tarafından akredite seyahat acenteleri ile işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Hindistan vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentaları sadece Hindistan vize işlem müracaatını yapmak ve takip etmek yetkisine sahiptirler. Hindistan vizesinin verilme kararı ve vize süresi tamamen Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’ nun takdirindedir.

 

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize başvurularını belirli vize kategorileri altında müracaat edilmesini talep etmektedir: Hindistan Turist Vizesi, Hindistan Ticari Vizesi, Hindistan Konferans Vizesi, Hindistan Çalışma Vizesi, Hindistan Transit Vizesi, Hindistan Öğrenci Vizesi, Hindistan Giriş Vizesi, Hindistan Araştırmacı Vizesi, Hindistan Gazeteci Vizesi, Hindistan Tedavi Amaçlı Vize, Hindistan Refakatçi Vizesi gibi. 

 

Hindistan Vizesi Hakkında Önemli Hususlar:
 

- Hindistan Konsolosluğu vize başvurusunda bulunacak Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Çin, İran, Irak, Sudan vatandaşları ve Pakistan kökenli yabancıların, Hindistan İçişleri Bakanlığı (MHA) ve Dışişleri Bakanlığı'ndan (MEA) Referans Formu başvuru sırasında faks olarak sunulmalıdır. 

- Hindistan’a çalışma, iş görüşmesi yapma, akademik araştırma yapma amacıyla uzun süreli Hindistan vizesi başvurusu yapan kişilerin eşi ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine, vize sahibinin vize süresi kadar Hindistan Giriş Vizesi (turist vizesi değil) verilebilmektedir.

- Hindistan vatandaşlarının eşlerine ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine, PIO (Person of Indian Origin) statüsünde Evlilik Belgesi (eşler için) ile Doğum Belgesi (çocuklar için) sunmaları halinde Hindistan Vize başvurusu onaylanmaktadır.

- (Hint pasaportu taşıyan) Hindistan vatandaşıyla evli yabancı ülke vatandaşlarına veya OCI (Overseas Citizen of India)/PIO (Person of Indian Origin) kart sahibinin eşi ve çocuklarına gerekli belgeleri temin etmeleri koşulu ile Hindistan Vizesi verilebilmektedir.

- Diplomatların, diplomatik vize kullanma hakkına sahip olmayan 1. dereceden akrabaları için başvuru gerekçeleri uygun bulunması halinde Hindistan Vizesi verilmektedir.

- Hindistan sularında bulunan deniz taşıtına iş ziyareti veya teftiş amacıyla giden denizcilerin Hindistan  Giriş Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Bilgi Formu

Bilgi Formu

Gerekli Bilgiler

Hindistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği
Adres: Cinnah Cad.77,  06680 Çankaya Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 438 21 95
chancery@indembassy.org.tr
www.indembassy.org.tr
Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma günleri arasında, 09:00 ve 17:30 saatleri arasındadır.
 

Hindistan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu
Adres: Harbiye Mahallesi No:118 Şişli İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212 225 89 79

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ