Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Hırvatistan

 

 •  

HIRVATİSTAN VİZESİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

 

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Hırvatistan'a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hırvatistan vizesi için gerekli belgeler: 

1.Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport. (en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)

2.Varsa daha önceden alınmış vizelerin fotokopisi

3.Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.

4.İki adet biyometrik özellikli fotoğraf. (Son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. 40x50mm boyutlarında yüzün fotoğrafa oranı ¾ olmalıdır)

5.Nüfus cüzdanı fotokopisi

6.Çalışılan şirketin; 

 1. İmza sirküleri fotokopisi,
 2. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 3. Vergi levhası fotokopisi (son vergi yılına ait olmalıdır)
 4. Faaliyet belgesi fotokopisi (İTO veya İSO'dan son 3 ay içinde alınmış olmalıdır)

7.Çalışılan şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılmış ve firma yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe. (orijinal-ıslak imzalı ve firma kaşeli, seyahat amacını, tarihlerini ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı, ülkesine geri döneceğinin taahhüdü belirtilmiş olmalıdır.)

8.SGK işe giriş bildirgesi. (İşyerinden alınır. Çalışma süresinin altı ayı doldurmaması halinde, bir önceki işyerinden temin edilmelidir.)

9.SGK 4A Hizmet dökümü

10.Maaş bordrosu (son 3 ay)

11.Hesap hareketi ve bakiyesi bulunan güncel banka hesap cüzdanı ya da banka şubesinden alınmış, imzalı hesap özeti

12.Evli olan yolcuların evlilik cüzdanı fotokopisi

13.Konfirmeli uçak ve otel rezervasyonu.

14.Seyahat sağlık sigortası poliçesi. (Asgari teminat tutarı 30.000 Euro olmalı ve acil dönüşleri kapsamalıdır.)

15.Varsa; tapu, araç ruhsatı, kira kontratı gibi belgelerin fotokopisi

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

 

 • Hırvatistan, Avrupa Birliği'ne katılması nedeniyle 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport sahibi TC vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştır.
 • Hırvatistan, AB üyesi olmasına karşın henüz Schengen sistemine dahil değildir. Dolayısıyla Hırvatistan, Schgengen vizesi vermemektedir. Hırvatistan'dan alınacak vizeler, Hırvatistan "ulusal vizesi" olacaktır ve sadece Hırvatistan'a giriş hakkı verecektir.
 • Hırvatistan'dan alınan vize ile Schgengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir.
 • Herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış çok girişli vize ile Hırvatistan'a giriş yapabilirsiniz.
 • Hırvatistan'ın Schengen alanı içinde olmaması nedeniyle, tek girişli Schengen sahiplerinin, örneğin Slovenya veya Macaristan’dan Hırvatistan’a geçtiklerinde Schengen alanından çıkmış olacaklarını ve başka bir Schengen ülkesine giriş için yeniden vize almak zorunda olduklarını önemle hatırlatırız.
 • Uyum çalışmaları çerçevesinde, Schengen vizesi için geçerli tüm kurallar, Hırvatistan vizesi için de geçerli hale getirilmiştir. Dolayısıyla, istenen evraklar, Schengen ülkeleriyle benzerlik taşımaktadır.
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olması gerekmektedir.
 • Hırvatistan vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası zorunludur. Seyahat sağlık sigortası acentemizden temin edilmektedir.
 • Yanlarında başka birisi ile seyahat edecek olan yolcuların beraber seyahat edecekleri kişilerin var ise geçerli vize fotokopilerini ya da var ise yeşil pasaportlarının fotokopilerini ibraz etmelerinin kendileri için vize alımı sırasında referans olacağını hatırlatırız.
 • Tüm vize başvurularında yeni çekilmiş (kesinlikle 6 aydan eski olmamalı) rötuşsuz ve fonu beyaz, konsolosluğun istediği özelliklere sahip fotoğraf kullanılmalıdır. Konsolosluğun istediği fotoğraf özelliklerini evrak listelerinde bulabilirsiniz. İstenilen özelliklere sahip olmayan fotoğraflardan dolayı vize başvuruları kesinlikle kabul edilmemektedir.
 • Vize başvuru formu eksiksiz olarak okunaklı, büyük harflerle doldurulmalı ve pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. Seyahat edecek her çocuk için ayrıca bir vize formu doldurulmalı ve 18 yaş altı çocukların vize başvuru formunu hem annenin hem de babanın imzalaması gerekmektedir.
 • 18 yaş altı başvuru sahipleri için her bir ebeveynden alınmış noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir.
 • Başvurularınızı bayram – yılbaşı- sömestr – fuar – paskalya – dil okulu gibi başvuruların yoğun olduğu günlere rastlaması durumunda konsoloslukların çok yoğun olabileceğini dikkate alarak seyahate çıkış tarihinizden en erken 3 ay ve en geç 15 gün önce yapmalısınız. Müracaatınızın olumlu sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu ve seyahat tarihlerinize uygunluğunu (pasaport numarasının, seyahate gidiş tarihinizin ve isim soyisminizin düzgün yazıldığını) mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.
 • Alacağınız vize süresinin uzunluğu sadece konsolosluk takdirindedir. Konsoloslukların karar vermesinde daha önce almış olduğunuz vizelerin kullanılıp kullanılmadığı, kullanıldı ise doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığı büyük önem taşımaktadır.

 

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Vize Türleri

Bilgi Formu

Bilgi Formu

Gerekli Bilgiler

HIRVATİSTAN CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Asmali Mescit Mah., Oteller Sok. No:1/2, 34420 Tepebasi/Beyoglu, Istanbul

Telefon:  (+90 212) 293 5467, 293 5468
Faks: (+ 90 212) 293 5476
E-mail: gkrh.istanbul@mvep.hr

HIRVATİSTAN CUMHURIYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Karyağdi Sokak 13/1-2, 06690 Çankaya/Ankara

Telefon:  (+90 312) 405 8081, 405 8082, 405 8919, 405 8920 
Faks: (+90 312) 4393 681
E-mail: crocons.ankara@mvep.hr  

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ