Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

İngiltere

 

 

İNGİLTERE VİZESİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER​

 

Birleşik Krallık Schengen sistemi içinde yer almaması sebebiyle İngiltere’ye seyahat edecek T.C. pasaport hamillerinin pasaport türüne bakılmaksızın, Türk vatandaşları Birleşik Krallığa girişlerinde İngiltere vize prosedürüne tabidirler. Ancak T.C. Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

 

Bir başka deyişle; Birleşik Krallık (İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya) seyahatleriniz için vize almanız gerekmekte olup, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınmış herhangi bir vize istisnası bulunmamaktadır. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her ne amaçla olursa olsun Birleşik Krallığa gitmek istiyorlarsa İngiltere vizesine tabiidirler. 

 

  • İngiltere vizesi aslında Birleşik Krallık vizesidir ve İskoçyaKuzey İrlanda ve Galler ülkelerine de giriş hakkı sağlar. Ancak Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti'nin karıştırılmaması ve dikkatli olunması gerekir çünkü İrlanda Cumhuriyeti direkt seyahatler için ayrı bir vize talep etmektedir. Bu arada İngiltere vizesi ile öncelikle Birleşik Krallık sınırları içerisine girmeniz şartı ile İrlanda Cumhuriyetini de ziyaret edilebilmektedir.
  • İngiltere Transit Vizesi; diğer ülkelere İngiltere üzerinden aktarma yaparak seyahat eden kişiler, İngiltere transit vize uygulamasına dahildirler. Buna göre, İngiltere üzerinden aktarmalı seyahat edecek kişilerin öncelikle gidilecek ülkeye (onward flight) 24 saat içinde uçmaları ve gidilecek ülkenin vizesini almış olmaları gerekmektedir. İngiltere üzerinden aktarmalı uçuş yapacak kişilerin belirli koşulları sağlamaları durumunda, transit vizeden muaf olacaklarını (transit without visa concession) bilmeleri gereklidir.

Bu koşullar; Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya A.B.D. seyahat etmeleri, bu ülkelere giriş izni veren geçerli vizelerinin olması ve giriş yapılmasından bu yana 6 aydan daha az bir sürenin geçmiş olması yada Kanada ve ABD ülkelerine ait sürekli oturum iznine sahip olmalarıdır. İngiltere Transit Vize ile ilgili detaylı bilgiyi İngiltere Transit Vize İşlemleri  linkimizden kontrol edebilirsiniz

 

İngiltere’ye kısa süreli vize başvuruları için vize işlemleri İngiltere Konsolosluğu’na şahsen kabul edilmemektedir. İngiltere Konsolosluğu vize müracaatlarını, yetkilendirmiş olduğu kurum TLScontact Center aracılığıyla işleme almaktadır. İngiltere vize başvuruları için öncelikle elçilik web sitesinden talep edilen vize tipine göre oldukça uzun bir başvuru formu doldurulup yine talep edilen süreye göre değişen başvuru ücretinin internet üzerinden ödemesi yapılmaktadır. Başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için öncelikle sisteme kayıt olunması, uzun birkaç formun doldurulması ve kullanıcı adı ile şifrenin alınması gerekmektedir. İşlemlerin uzun ve ciddi zaman alıcı ve dikkat gerektirmesi sebebiyle başvurularınızı OMD Vize aracılığı ile uzman danışmanlarımı aracılığıyla kolayca tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde başvuru formlarında yapılacak en küçük bir hata vize başvurusunun reddedilmesine sebebiyet vermektedir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan evrak teslimi ve parmak izi vermek için aracı firma olan TLScontact sitesinden randevu alınarak, randevu günü ve saatinde TLScontact başvuru merkezinin Profilo AVM'de bulunan ofisinde vize başvuru sahiplerinin hazır bulunmaları gerekmektedir.

İngiltere'ye seyahat edecek kişiler, İngiltere vize işlem başvurularını seyahatlerinin 3 ay öncesinden itibaren başlatabilirler.

 

İngiltere vizesi için başvurular, seyahat amacına göre;

 

  • İngiltere Turistik Vize ( 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık ),
  • İngiltere Ticari (İş Ziyareti) Vize ( 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık ),
  • İngiltere Aile Ziyareti Vizesi,
  • İngiltere Öğrenci Vizesi,
  • İngiltere Tıbbi Amaçlı Vize,
  • İngiltere Eğlence Sektörü Vizesi,
  • İngiltere Spor Amaçlı Vize,
  • İngiltere Transit Vize kategorilerinden biri ile değerlendirmeye alınır. 

 

İngiltere, Schengen ülkelerinden farklı olarak, başvuru sahiplerine ücreti mükabilinde 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık başvuru seçenekleri sunmaktadır. Bu başvuru sürelerinin konsolosluk ücretleri de değişiklik göstermektedir. Eğer ilk vize başvurunuzsa, 6 aylık başvuru yapmanızı yada ilk vize başvurusu olmasına rağmen 6 ay'dan uzun süreli kalınma sebebinin belgeler ile ispat edilerek talepte bulunulmasını tavsiye ederiz.

 

Çocuk Ziyaretçiler için İngiltere Vizesi

İngiltere çocuk ziyaretçi vizesi herhangi bir ziyaret amacıyla ve kısa süre için (6 aydan az süre) İngiltere'ye gidecek çocuklar için başvurabilecek bir vizedir. İngiltere ziyaret vizesi başvurusu yapıldığında, İngiltere Konsolosluğu 6 aylık veya 1 – 2 – 5 – 10 yıllık süreyle vize verebilmektedir. 18 yaşından küçük olan çocuklarda ise verilen sürenin çocuk 18 yaşını geçtikten sonra en fazla 6 ay devam edecek şekilde verilmesi söz konusudur. Çocuk ziyaret vizesi teknik olarak seyahatin neden yapıldığına göre genel ziyaret, aile ziyareti veya öğrenci ziyareti ile aynı kapsamda değerlendirilir. Sadece verilen vize, başvuru sahibi 18 yaşından küçükse çocuk ziyaretçi vizesi olarak adlandırılır. 

 

18 yaşından küçük çocuğun, İngiltere'ye ilk seyahat amacına uygun olarak vize alınması gerekir. İlk seyahat amacı birden çok amaç içeriyorsa (hem aile ziyareti, hem öğrencilik hem tatil gibi) Danışmanlarımız ile görüşerek başvurunuzu şekillendirebilirsiniz. Çocuk ziyaretçi vizeleri oldukça avantajlıdır. Herhangi bir niyetle alındığında, vize ve seyahat geçerlilik süresince, diğer amaçlara da hizmet eder.

 

18 yaşından küçük seyahat edecek çocuklar ebeveynleri ile seyahat etmeyeceklerse bu özel durumları ile ilgili de doküman hazırlamak gerekir. Çocuğun Birleşik Krallığa ne şekilde seyahat edeceği ve kalacağı yer ile ilgili olarak danışmanınıza bilgi sağladığınızda gerekli ek dokümanlar konusunda bilgi alabilirsiniz.

 

18 yaşından küçük çocuklar seyahat ederken refakatçilerinin olup olmaması, refakatçinin kim olacağı veya çocuğun ileride yalnız seyahat edebilmesi için hazırlık yapılması anlamında da vize başvurusu aşamasında bildirim yapılması gerekir. 

 

Çocuk ziyaretçi vize başvuruları da reddedilebilir. Başvurunun doğru hazırlanması bu kapsamda önemlidir. Hiçbir zaman çocuk 18 yaşından küçük olduğu için bir ayrıcalığa sahip değildir. 18 yaşından küçük bir çocuğun Birleşik Krallığa gittikten sonra vize ihlali yapma ihtimali yetişkinlere nazaran oldukça düşük olsa da vize başvurusunda ayrıcalık olarak kullanılamaz. Bu nedenle başvurunun avantajlarından faydalanılabilir ancak hazırlık aşamasında yetişkin başvuruları gibi dikkatli davranmak gerekir. Bu kapsamda reddedilen bir çocuk ziyaretçi vize başvurusunda itiraz hakkı başvuru niyetiyle doğrudan ilgilidir. 

 

 

** İngiltere Konsolosluğu Vize Hizmetleri TLS Contact Başvuru Merkezinden Randevu sistemi ile yapılmaktadır. Her başvuruda, başvuru sahibi şahsi başvuru yapıp parmak izi vermektedir.

** İngiltere Konsolosluğu daha önce hiç Amerika ve İngiltere vizeleri olmayanlara Ekspress vize uygulaması yapmamaktadır. Normal vize uygulamaları 15-17 iş gününde tamamlanmaktadır.

** Ekspress vize uygulaması fiyat seçeneklerine göre değişmektedir. 

** İngiltere Konsolosluğu daha önce hiç başvurusu olmayan, başvuru sahiplerine vizeleri onaylanırsa maksimum 6 aylık vize uygulaması yapmaktadır. 

** Başvurular Konsolosluğun online vize sayfasından yapılmaktadır. Manuel vize formu YOKTUR. 

** Doldurulan vize başvuru türü ile alınan randevu aynı olmalıdır. Talep edilen vize türüne göre seçilmeyen/yanlış seçilen randevu ve yanlış doldurulan formla yapılan vize başvuruları reddedilecektir.

 

** PBS Tier 4 (ögrenci) video mülakat ile ilgili uyarı: 28 Haziran 2013 tarihinden itibaren PBS Tier 4 başvurusu yapan kişilerin, Vize Basvuru Merkezi’nde randevularının bir parçası olarak video mülakata ihtiyaçlari olacaktir.

28 Haziran 2013 ve sonrasında Vize Basvuru Merkezi’ne bu kategoride başvuru yapacak kişiler, "Mülakatli VAC Randevusu" randevu türünü seçtiklerinden emin olmalıdırlar.

 

** "The Irish Short-stay Visa Waiver Programme" çerçevesinde, İngiltere vizesine sahip olan Türk vatandaşları, önce İngiltere'ye giriş yapmış olmak koşuluyla, vize süreleri boyunca İrlanda'ya da giriş yapabilirler.

(İrlanda'ya giriş İngiltere üzerinden olmak zorunda değildir. Vize süreniz içinde İngiltere'ye bir kez giriş yaptıktan sonra, Türkiye'ye dönmüş olsanız dahi, İrlanda'ya direkt uçuş yapabilirsiniz.)

 

** 16 yaşın altındaki kişiler parmak izi verirken mutlaka yanlarında onlara eşlik eden yetişkin bir bulunmalıdır. Eşlik eden ebeveyn/yetişkin kişinin ismi mutlaka Konsolosluğa bildirilmeli ve öncesinde kayıt altına alınmalıdır. Yanında

yetişkin olmadan başvuru yapacak 16 yaşın altındaki kişilerin biyometrik kayıtları Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca vize başvuru formları mutlaka anne veya baba tarafından imzalanmış olmalıdır.

 

ÖNEMLİ NOTLAR: 

1- İngiltere vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İngiltere Konsolosluğu'nun inisiyatifindedir.

2- İngiltere Konsolosluğu'nun biyometrik parmak izi uygulaması her başvuruda verilmesi gerekmektedir. Daha önce parmak izi verilmiş olması herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. 

3- İngiltere vizesini alabilmeniz için banka hesap dökümünüzde denge olması gerekmektedir. Son hafta yatırılan yüksek miktardaki bakiyeden dolayı olumsuz cevap alabilirsiniz.

4- İngiltere vizesine başvuran kişi herhangi bir düzenli işi olduğunu belirten evrakları belgelemek zorundadır.

5- İngiltere vizesi başvurularında sunulan tüm evrakların İngilizce olması gerekmektedir. Bazı evrakların (Öğrenci belgesi, faaliyet belgesi vb.) kaynağından İngilizce olarak alınabildiğini hatırlatırız. 

6- Doldurulan vize başvuru türü ile alınan randevu aynı olmalıdır. Talep edilen vize türüne göre seçilmeyen/yanlış seçilen randevu ve yanlış doldurulan formla yapılan vize başvuruları reddedilecektir. Bu sebeple mutlaka profesyonel

yardım almanız menfaatinize olacaktır.

7- İngiltere vize başvurunuz reddedildiğinde vize ve randevu ücretini geri alamazsınız. Tekrar başvuru yapmak için, başvurunuzun ret nedenlerinin düzeltilmiş olması gerekir. Örneğin, maddi durumunuzu gösteren evraklar yetersiz

bulunduğu için ret yanıtı aldıysanız, yeni evraklar göstererek bu durumu olumlu yönde düzeltmiş olmanız gerekir. Aksi takdirde yeniden başvuru yaptığınızda da sonuç değişmeyecektir.

8- 16 yaşın altındaki kişiler parmak izi verirken mutlaka yanlarında onlara eşlik eden yetişkin biri bulunmalıdır. Eşlik eden ebeveyn/yetişkin kişinin ismi mutlaka Konsolosluğa bildirilmeli ve öncesinde kayıt altına alınmalıdır. Yanında

yetişkin olmadan başvuru yapacak 16 yaşın altındaki kişilerin biyometrik kayıtları Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca vize başvuru formları mutlaka anne veya baba tarafından imzalanmış olmalıdır.

 

İngiltere Vizesi'nde danışmanlık hizmeti neden önemlidir?

İngiltere vize uygulama prosedürleri Göçmenlik Kanunu (Immigration Law) tarafından düzenlemektedir. Bu kurul ve uygulamaların oldukça komplike olması nedeniyle sadece Türkiye’den yapılan İngiltere Vize başvurularına ret kararı sayısı her yıl birkaç bin kişinin üzerindedir. Birçok kişi ise danışmanlık hizmetinin ne kadar önemli olduğunu ancak İngiltere Vizesi başvuruları reddedildikten sonra kabul etmektedirler. Her reddedilen İngiltere Vize başvurusu gerçekten reddedilmesi gerektiği için reddedilmez. Tecrübelerimiz bize birçok başvuru sahibinin aslında nasıl İngiltere Vizesi başvurusu yapması gerektiğini bilmediği için, yanlış formu doldurduğu için, formu yanlış veya eksik doldurduğu için, başvuruyu desteklemek amacıyla verilen evrakların eksik veya hatalı olduğu için, yeterli açıklama yapılmadığı için veya sadece yanlış anlaşıldıkları için reddedilebilmekteler.

Retlerin bir kısmı, İngiltere Vize başvuru sahibinin hatası olsun olmasın zaman zaman vize yasağı verilmesiyle başvuru sahibinin 1,3,5 veya 10 yıl boyunca İngiltere Vizesi başvurularının değerlendirilmeden reddedilmesine sebep olur.

“Başvuru formunu istendiği şeklide doldurdum ama vize alamadım” demek istemiyorsanız,

“Tüm evrakları hazırladım ama vize alamadım” demek istemiyorsanız,

“Sorulan her soruya yanıt verdim ama vize alamadım” demek istemiyorsanız,

“Haksız yere vize yasağı verildi, artık İngiltere’ye gidemeyecek miyim?” demek istemiyorsanız, İngiltere Vize başvurunuzu uzmanlarına teslim etmelisiniz. Uzman ekibimiz İngiltere Vize başvurusu öncesi hazırlık, vize başvuru dosyanızın hazırlığı, başvuru sonrası takip ve teslim anlamında geniş hizmet sağlamaktadır.

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Bilgi Formu

Bilgi Formu

Gerekli Bilgiler

İNGİLTERE İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

İngiltere Konsolosluğu İstanbul İletişim

Adres: Meşrutiyet Caddesi, No:34 Tepebaşı – Beyoğlu / İSTANBUL
Telefon: (212) 3346400
Faks: (212) 3346401
Resmi Web Sitesihttps://www.gov.uk/check-uk-visa/y/turkey
Çalışma Saatleri:
Pazartesi, Cuma: 08.30 – 13.00 / 14.00 – 16.45

 

TLScontact Merkezi: Profilo AVM Cemal Sahir Cad.
Kat 4 No.138/A
Mecidiyekoy, Istanbul
Türkiye

 

İngiltere Konsolosluğu İstanbul Tatil Günleri,

Yeni Yıl 1 Ocak
İyi Cuma Her yıl değişiyor
Paskalya Her yıl değişiyor
Mayıs Günü Bayramı 6 Mayıs
Altın Jübile Bayramı 3 Haziran
İlkbahar Bayramı 4 Haziran
Yaz Bayramı 26 Ağustos
Noel 25-26 Aralık

1 Ocak       - Yeni Yıl
İyi Cuma - Her yıl değişiyor
Paskalya - Her yıl değişiyor
6 Mayıs       - Mayıs Günü Bayramı
3 Haziran     - Altın Jübile Bayramı
4 Haziran     - İlkbahar Bayramı
26 Ağustos  - Yaz Bayramı
25-26 Aralık - Noel

 

 

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ