Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

İrlanda

 

 

 

İrlanda Vizesi Hakkında En Güncel Bigiler ve Konular

 

İrlanda umuma mahsus ve resmi pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Avrupa Birliği olmasına rağmen Schengen ülkeleri arasına dahil olmayan İrlanda diğer Avrupa ülkelerine nazaran ülkeye gelmek isteyen vatandaşlara daha sıkı bir vize politikası uygulamaktadır.

İrlanda’da yürürlükte olan “Kısa Oturumlu Vize Muafiyet Programı”na göre;

 - Ülkemizin de aralarında bulunduğu 17 ülkenin turizm, iş görüşmesi, spor ve akademik amaçlı azami 180 gün ikamet süreli C tipi İngiltere vizesi hamili (çok-girişli iş görüşmesi vizesi ve uzun-dönemli C tipi vizesi de dâhil) vatandaşları, mevcut vizelerinin geçerlilik süresi zarfında ilave olarak İrlanda vizesi alınmasına gerek kalmaksızın İrlanda’ya seyahat edebileceklerdir.

 - Bu kapsama giren kişilerin sözkonusu programdan yararlanabilmeleri için İrlanda’ya girmeden önce mevcut vizeleri ile İngiltere’ye en az bir kez giriş yapmış olmaları gerekmektedir.

 - Program, İngiltere üzerinden İrlanda’ya transit geçecek yolcuları, ayrıca, uzun süreli oturum veya eğitim amaçlı İngiltere vizesi hamillerine uygulanmamaktadır.

 - Bu kapsamdaki kişiler, İrlanda’da 180 gün içinde en fazla 90 gün veya mevcut İngiltere vizeleri daha kısa sürede sona erdiği takdirde mevcut vizelerinin kalan ikamet süresi boyunca kalabileceklerdir.

 - İrlanda makamlarınca sözkonusu programın 31 Ekim 2021 tarihine kadar devam ettirilmesi öngörülmektedir. Bununla birlikte, programda değişiklik yapılması veya programın genişletilmesi mümkün olabilecektir.

 

Yeşil Pasaport Sahipleri İrlanda Vizesi Almalı mı?

İrlanda, Schengen ülkeleri kapsamında olmasına rağmen, yeşil pasaport sahiplerine özel bir uygulama yapmamaktadır. Bu yüzden yeşil pasaport sahipleri de hangi amaçla olursa olsun İrlanda seyahati için vize almak durumundadır.

İrlanda'ya Schengen vizesi ile girilememektedir. İrlanda kendi ülkesine ait vize politikasını uygulamaktadır. Geçerli bir Schengen vizeniz olsa dahi İrlanda için ayrıca vize almanız gerekmektedir.

 
İrlanda Vizesi ile diğer Schengen ülkelerine girilebilir mi?

İrlanda vizesi sadece İrlanda’ya giriş izni verir. Diğer Schenghen ülkelerini seyahat etmek için ayrıca seyahat amacına uygun Schengen vizesi alınması gerekir.

 

İrlanda’ya İngiltere Vizesi ile girilebilir mi?

İrlanda’ya özel şartlar altında Birleşik Krallıklar vizesi ile girilmesi mümkündür. Bu konuda danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 
İrlanda vizesi ile İngiltere’ye girilebilir mi?

İrlanda vizesi ile İngiltere’ye girilememektedir. İngiltere’den seyahat amacına uygun ayrıca vize alınması gerekmektedir.

 

İrlanda Vizesi Ne Zaman Çıkar? Gecikme Normal mi?

İrlanda vize başvurunuzun ne kadar sürede sonuçlanacağı başvuruların yoğunluğuna göre değişmektedir. İrlanda turistik, akraba ziyareti ve ticari vize başvuruları ortalama 2 hafta içeresinde sonuçlanmaktadır. İrlanda uzun dönem

öğrenci vize başvuruları ise 2 ile 3 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Seyahatlerin yoğun olduğu sömestre tatilleri, bayramlar, yaz tatil dönemleri ve Paskalya, Noel bayramı gibi İrlanda konsolosluğu ve VFS Global’in tatil dönemlerinde İrlanda vize başvurularının sonuçlanması çok daha uzun sürmektedir, bu yüzden bu dönemlerde gecikme normaldir.

İrlanda vize başvuruları kendi içinde seyahat amacına göre farklılıklar içermektedir.

 

En çok başvuru yapılan vize türleri;

  • İrlanda Turistik vizesi,
  • İrlanda Akraba ve Arkadaş ziyareti vizesi,
  • İrlanda Ticari vize,
  • İrlanda Öğrenci vizesi,
  • İrlanda'da İngilizce öğrenmek için 3. seviye/üniversite öğrencileri için vize,
  • İrlanda'da İngilizce öğrenecek çocuklar için öğrenci vizeleri,

 

Diğer ülkelerde olduğu gibi "uzun süreli' ve 'kısa süreli' olmak üzere 2 farklı vize tipi vardır.

Kısa süreli İrlanda vizesi aşağıda belirtilen amaçlar için alınmaktadır:

Kısa süreli; Ziyaret (aile, arkadaş ziyareti veya turistik amaçlı)
Kısa süreli; Okul, araştırma veya sınav
Kısa süreli; Eğitim, Konferans, İş
Kısa süreli; Sağlık, doktor işlemleri için

Uzun süreli İrlanda vizesi aşağıda belirtilen amaçlar için alınmaktadır:

Uzun süreli; Evlenip irlandaya yerleşme durumu(Aile birleşimi)
Uzun süreli; İrlanda'da çalışmak
Uzun süreli; eğitim, araştırma, sınav
Uzun süreli; tedavi işlemleri için alınabilmektedir.

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce iletişim bilgilerimizden ofisimizi arayarak ya da altta bulunan bilgi formunu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.
 
* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.
 
* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.
 
* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.
 
* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.
 
* Seyahatinize ilişkin uçak bileti temini ve otel randevusu gibi konularda lütfen vize uzmanlarımızdan destek talep ediniz.
 
* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.
 
* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

 
Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ