Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

İzlanda

 

 

İzlanda'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine !

 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamillerini ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla, İzlanda seyahatlerinde vizeden muaf tutmaktadır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız, Schengen ülkesi olan İzlanda’ya seyahatlerinde vize almak durumundadırlar.

İzlanda’nın Türkiye’de temsilciliği bulunmadığından, kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız vize başvurularını Ankara’daki Danimarka Büyükelçiliği’ne yapmak durumundadırlar. Zira İzlanda vizesi başvurularını kabul etmekle, değerlendirmek ve onaylamakla yetkili kurum Danimarka Konsolosluğu‘ dur. 22 Şubat 2010 tarihinden itibaren faaliyete geçen Vize Başvuru Merkezleri (VAC), Danimarka Konsolosluğu, İzlanda Konsolosluğu adına İzlanda kısa süreli vizenin yanısıra İzlanda Çalışma ve İzlanda Oturum İzin başvurularını da kabul etmeye başlamıştır. Bu uygulamaya göre kısa süreli seyahat için İzlanda Turistik Vize, İzlanda Ticari Vize ve İzlanda Aile Ziyareti Vize işlem başvuruları, yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi ve Danimarka Konsolosluğu vize başvuru merkezleri tarafından akredite edilmiş seyahat acentaları üzerinden yapılabilmektedir. İzlanda vizesi verilme ve vize süresi kararı tamamen Ankara Danimarka Büyükelçiliği ve İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu’nun yetkisi altındadır.

 

İzlanda, Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen Schengen bölgesine dahil bir ülkedir. Schengen vizesi olma özelliğine sahip olan İzlanda vizesi ile İzlanda ülkesi dışında 24 schengen üye ülkesine serbestçe seyahat edilebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, İzlanda Schengen vizesi ilk defa kullanılırken Schengen bölgesine girişin öncelikle İzlanda üzerinden yapılma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

1. Evlenip soyadı değişen kişilerin pasaportlarını da yenilemesi gereklidir. Konsolosluk kızlık soyadı ile bulunan pasaportları (geçerli süresi olsa da) kesinlikle kabul etmemektedir.

2. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olması gerekmektedir.

3. Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. İzlanda Türkiye temsilci ülkesi Danimarka olduğu için; sadece Danimarka Büyükelçiliği tarafından onaylanan sigorta şirketlerinin poliçeleri kabul edilmektedir. Farklı sigorta şirketlerinden kesilen poliçeler kesinlikle kabul edilmemektedir. Türkiye Danimarka Büyükelçiliği'nden onaylı sigorta şirketleri şunlardır: Acıbadem Sigorta, Ak Sigorta, Anadolu Sİgorta, Ankara Sigorta, Aviva Sigorta, Axa Oyak Sigorta, Groupama Sigorta, Birlik Sigorta, Chartis Sigorta, Demir Hayat Sigorta, Ergo İsviçre Sigorta, Finans Sigorta, Eureko Sigorta, Genel Sigorta, Generali Sigorta, Güneş Sigorta, Güven Hayat Sigorta, HDI Sigorta, Işık Sigorta, İsviçre Hayat Sigorta, İsviçre Sigorta, Koç-Allianz Sigorta, Liberty Sigorta, Mapre Genel Sigorta, New Life Sigorta, Ray Sigorta, Türk Nippon Sigorta, Yapı Kredi Sigorta, Zürih Sigorta. Seyahat sağlık sigortası hakkında bilgi almak için tıklayınız

4. Yanlarında başka birisi ile seyahat edecek olan yolcuların beraber seyahat edecekleri kişilerin var ise geçerli vize fotokopilerini ya da var ise yeşil pasaportlarının fotokopilerini ibraz etmelerinin kendileri için vize alımı sırasında referans olacağını hatırlatırız.

5. Alacağınız vize süresinin uzunluğu sadece konsolosluk takdirindedir. Konsoloslukların karar vermesinde daha önce almış olduğunuz vizelerin kullanılıp kullanılmadığı, kullanıldı ise doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığı büyük önem taşımaktadır.

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ