Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Kenya

 

       Kenya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Kenya seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

01 Eylül 2015 tarihinden itibaren Kenya'ya seyahat edecek umuma mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız için havaalanları başta olmak üzere gümrük kapılarında ve Kenya Büyükelçilikleri'nde vize itası kaldırılmıştır.

Yeni uygulamayla vize alacakların, Kenya'ya varışlarından önce mutlaka elektronik vize almaları gerekmektedir. İşlemlerin en az 2 gün sürebildiği bilindiğinden, elektronik vizeye zamanında başvurulması olası mağduriyetlerin yaşanmasını engelleyecektir. 

 

Umumi (Bordo ) Pasaportlar için gerekli olan Vize Başvuru Evrakları:

 

En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport
T.C. kimlik (Fotokopisi)
1 adet standart vesikalık resim
Turistik vizelerde varsa Otel ve Uçak bileti rezervasyonu
Ticari vizelerde varsa Kenya'daki şirketten davetiye (Faks yada mail gelebilir)
Seyahat edecek kişinin iletişim bilgileri (Mesleği, İş adresi Telefonu, Ev Adres ve Cep Telefon Numarası)
Yukarı detayları verilen evrakları Scanner’dan tarayıp danışmanlarmıza e-mail ile göndermeniz yeterli olacaktır vize işlem süresi 2 iş günüdür.

Vizeniz hazır olduğunda tarafınıza e-mail olarak iletilecek olup vizenizin çıktısını alıp seyahatiniz süresince yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

 

ÖNEMLİ NOTLAR :

 

Kenya'ya varışta, geçerli elektronik vizenin bilgisayar çıktısıyla birlikte, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, (turist olarak gidiliyorsa) ziyaret edilecek yerlerin listesi ve (iş ve arkadaş ziyaretleri için) davet mektubu gibi tamamlayıcı belgeleri sınır polisine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vizeye sahip olmayanların uçağa kabul edilmeyebileceği ve ülkeye giriş taleplerinin reddedilebileceği hususunu gözönünde bulundurarak mutlaka seyahat öncesi vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. 

Kenya’ya seyahat edecek kişilerin çeşitli bulaşıcı hastalıklarla ilgili olarak gerekli aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. Sahra-altı Afrika’da yaygın olarak görülen sıtma hastalığı, 1700 metre rakımda yer alması nedeniyle Nairobi’de görülmemektedir. Ancak Nairobi dışında kırsal bölgelere seyahat edecek kişilerin sıtmayla ilgili tedbir almaları tavsiye olunur. 

Başkent Nairobi suç oranı yüksek bir kent olarak bilinmektedir. Bu nedenle geceleri kent içinde dolaşmaktan mümkünse kaçınılması tavsiye edilmektedir. Kenya'ya seyahat edecek Türkiye vatandaşlarımızın seyahat rezervasyonlarını güvenilir firmalar aracılığı ile gerçekleştirmeleri, yanlarında yüklü miktarda nakit taşımamaları, saat 20:00’dan sonra yaya olarak yalnız dışarıya çıkmamaları, zorunlu hallerde yanlarında güvenilir kişiler bulundurmaları tavsiye olunur. İçme suyunun pet şişelerde satılan sulardan karşılanması önerilir. 

Trafiğin yönü İngiliz sistemiyle aynı olarak soldandır. Telefonla taksi çağırma olanakları mevcuttur. Taksimetre uygulaması olmadığından, taksi kullanılmadan önce pazarlık edilmesi gerekli olup, taksi ücretleri ucuz değildir. Sürücülerin trafik kurallara riayet hususundaki eksiklikleri ve altyapı yetersizliği nedeniyle araç kullanılacaksa dikkatli olunması tavsiye edilir. 

Kenya’da liberal bir döviz sistemi uygulanmaktadır. Para bozdurmak için bankalara ya da döviz bürolarına müracaat edilebilir. 100 ABD Dolarından daha küçük banknotlar için fazladan komisyon talep edilebilmektedir. Kenya’da 2006 yılından önce basılmış ABD Doları banknotları bankalarda ve serbest piyasada kabul edilmemektedir. 

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Vize Türleri

Gerekli Bilgiler

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ