Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Özbekistan

 

 

Özbekistan Vize İşlemleri Hakkında Önemli Bilgiler 

 

Özbekistan seyahati yapacak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız bu seyahatleri için Özbekistan vizesi işlemlerine tabiidir. Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi vatandaşlarımız için de Özbekistan vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik pasaportu olan Siyah pasaport sahipleri ise Özbekistan vize işlemlerinde tek muaf olan Pasaport kategorisidir. 

Vatandaşlarımızın Özbekistan vizelerini havaalanı ve sınır kapılarında almaları mümkün değildir. Özbekistan vize başvurularının Türkiye'de bulunan Özbekistan Konsolosluklarına yapılması gerekmektedir.

 

Özbekistan vizesi nasıl alınır?

Özbekistan vizesi, Özbekistan Konsolosluklarına şahsen başvuru yaparak ve Özbekistan Konsolosluğu tarafından yetkili kılınmış ve ya Özbekistan vize işlemleri üzerine hizmet vermekte olan seyahat ve turizm acentelerine başvuru yaparak alınabilmektedir. 

Özbekistan vize başvuru evraklarının eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde hazırlanması ve özellikle davetiye belgesinin vize uyum koşullarına göre temin edilmesi ve başvuru dosyasına eklenmesi zorunludur. 


*** Özbekistan vize işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur. ***

 

Özbekistan vizesi için davetiye belgesi zorunlu mu?

Özbekistan vizesi için davetiye belgesinin temin edilmiş olması ve başvuru işlemleri sırasında beyanı zorunludur. Özbekistan vizesi için davetiye belgesi olmaksızın bu ülkeye vize başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmez. Özbekistan vize başvurularında bulunacak vatandaşlarımız bu ülkede bulunan aile, akraba, arkadaş veya ticari ortaklarından davetiye belgelerini temin etmelidirler.

 

Özbekistan vizesi için Özbekistan devletinden alınacak davetiye belgesi nasıl olmalıdır?

Özbekistan vize başvuru işlemleri için Özbekistan devletinden temin edilecek davetiye belgesi Özbekistan Dış İşleri Bakanlığından onaylı bir şekilde alınmalıdır. 

Özbekistan Dış İşleri Bakanlığından onaylı bir şekilde alınan davetiye belgesi bir referans numarası olma özelliği taşırken bu belgeye verilen isim ''teleks numarasıdır.'' Teleks Numarası Özbekistan Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir belge, bir numaradır. Bu numara olmadan Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları istisnai durumlar dışında Özbekistan vizesi başvurularında bulunamayacaklardır. 

Özbekistan vizesi için zorunlu olan teleks numarası belgesini Özbekistan'da bulunan aile veya iş ortağınızdan temin etmeyi unutmayınız.

 

Özbekistan vizesi için gerekli evraklar hakkında

Özbekistan vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılacak olan Özbekistan vize kategorilerine göre değişmektedir. Özbekistan vizesi için gerekli evrak listesini öğrenebilmek için öncelikle bu ülkeye ne amaçla seyahat edeceğinizden emin olmanız gerekmektedir. 

 

Yine Türkiye Cumhuriyeti devletinin Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Hususi (Yeşil) Pasaportları ile yapılan Özbekistan vizesi başvurularında gerekli belgeler değişmektedir.

 

Özbekistan vize ücreti 

Özbekistan konsolosluğunun vize ücreti; diğer ülke vize başvuru ücretlerine göre bir takım farklılıklar göstermektedir. Özbekistan Konsolosluğunun vize ücreti başvuru esnasında Özbekistan Konsolosluğunun sistemine göre bir takım gerekçelerle şekillenmektedir.

Özbekistan Konsolosluğunun sistemine göre değişmekte olan vize başvuru ücretlerini belirleyen faktörler ise şöyledir; 
Özbekistan devletinden temin edilecek davetiye (teleks numarası) belgesinin sahip olduğu içeriğe bağlıdır. Özbekistan devletinden temin edilecek olan teleks numarası örneğin tek girişli Özbekistan vizesi, çok girişli Özbekistan vizesi, ekspres Özbekistan vizesi, ekspres teleks numarası gibi bilgilerle oluşmuş olabilir. Bu bilgiler, Özbekistan Konsolosluğunun vize ücretlerinin belirlenmesi ve farklılaşmasını sağlayan etmenlerdir. 

Yine Türkiye cumhuriyetinin yeşil, gri ve siyah pasaport kategorilerine göre de Özbekistan konsolosluğu vize ücretleri değişmektedir. 

 

Özbekistan vize başvurularının sonuçlanma süresi

Özbekistan seyahatinde bulunacak kişiler bu ülkeye olan seyahat tarihlerinden en geç 15 gün önce başlamış olmalıdırlar. 
Özbekistan vize işlemleri genellikle 3 ila 6 iş günü gibi bir süre aralığında neticelenirken, bu süre Konsolosluk resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günleri gibi süreleri kapsamaz.

Ayrıca Özbekistan Konsolosluğu vize başvurularını haftanın sadece salı ve perşembe günleri kabul etmektedir. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü ise Özbekistan Konsolosluğu Özbekistan vizesi için yapılacak başvuruları istisnai durumlar dışında kabul etmez.

 

Özbekistan vizesi için Türkiye'den başvuru yapacak yabancıların işlemleri hakkında

Özbekistan vizesi için Türkiye'den başvuru yapacak yabancılar vize başvurularını bir takım koşullara sahip olmaları halinde gerçekleştirebileceklerdir.

Özbekistan vizesi için Türkiye devletinde bulunan Özbekistan Konsolosluğuna başvuru yapacak yabancılar öncelikle Türkiye Cumhuriyeti devletinin oturma izni belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye Oturma izni belgesine sahip olan yabancılar öncelikle bu belgenin en az 6 ay geçerli süresinin bulunduğuna emin olmalıdırlar. 6 ay geçerli süresi bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti ikamet tezkeresine sahip yabancılar ise istisnai durumlar dışında Özbekistan vizesi için Türkiye'den başvuru gerçekleştiremezler. 

 

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Gerekli Bilgiler

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ