Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Portekiz

 

 

 

Portekiz Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

 

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Hizmet (gri) pasaportu ve Hususi (yeşil) pasaport hamillerinin ulusal vize talebi bulunması halinde vizeye tabidir. Portekiz Devleti Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı Portekiz Schengen vizesi sahibi kişiler seyahatlerini Portekiz’den başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine Portekiz Schengen vizesileri ile seyahat edebilmektedirler.

Portekiz'in İstanbul'da başkonsolosluğu bulunmaması nedeniyle, Marmara ve Ege Bölgesi başvuruları MACARİSTAN konsolosluğu aracılığı ile kabul edilmektedir. Daha önce alınmış Schengen vizesi bulunan yolcuların, başvuruları tercihlerine göre Portekiz Ankara Büyükelçiliği'ne ya da İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu’na yapılabilmektedir.

 

25 Eylül 2014 ‘te çıkan yasa gereği Schengen vize başvuruları için başvuru sahibinin biometrik bilgilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeple 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schenegn vizesi almamış kişiler Portekiz vize başvuruları sırasında, biometrik bilgilerini ibraz etme durumundadır. Biometrik bilgi ibrazı; Portekiz vize başvurularında bulunacak kişinin parmak izi, elektronik imzası ve fotoğraf çekimi gibi bilgileri içermektedir. 12 yaş ve üstü tüm yolcularımızın bir kereye mahsus alınacak parmak izi için gelmeleri gerekmektedir. 12 yaşından küçük çocuklar biyometri işlemine tabi tutulmazlar. Alınan parmak izi tüm Schengen ülkelerinde 5 yıl süre boyunca geçerli olacakve  bir daha şahsen gelmelerine gerek olmayacaktır. Sadece Portekiz Konsolosluğunun istediği evrakları tarafımıza ulaştırmaları yeterlidir. 

Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler engellerini doktor raporu ile desteklemek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibi engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırmalıdır. 

  

Portekiz devletine seyahat edecek olan kişiler Portekiz vizesi başvurularını planladıkları seyahatin amacına uygun yapmalıdır. Portekiz vizesi yapılacak seyahatin amacına göre;

 • Portekiz turistik vizesi
 • Portekiz aile ziyareti vizesi
 • Portekiz ticari vizesi
 • Portekiz oturma vizesi
 • Portekiz öğrenci & Erasmus vizesi 
 • Portekiz çalışma vizesi gibi sınıflar halinde değerlendirilmektedir.

Portekiz’e kısa süreli (90 günden az) ya da uzun süreli (90 günden fazla) seyahat etmek için vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Aşağıda yer alan kategoriler kısa süreli Portekiz seyahatleriniz içindir. 

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Aile ziyareti vizesi
 • Transit vize

Portekiz Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi): Portekiz Devleti’ne, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler Portekiz Schengen Vizesine müracaat etmelidirler. Portekiz Schengen vizesi en fazla 90 gün konaklama  hakkı tanımaktadır. 

Portekiz Uzun Süreli (Ulusal) Vize:  Portekiz Devleti’nde 90 günden daha uzun süre konaklama gerektiren sebeplerle seyahat etmesi gereken kişilerin başvurması gereken vize tipidir.

Uzun süreli Portekiz vizesi alabilmek için daha önce Schengen alanına Schengen vizesi ile birden daha fazla kez giriş yapmanız ve kullanmış olduğunuz Schengen vizenizi doğru kullanmış olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda banka hesabınızda bakiyeli hesabınızın olması Portekiz vize süresine etki etmektedir. Portekiz Konsolosluğu tüm bu verilerinizin iyi olmasına rağmen yine de uzun süreli Portekiz vizesi talebinizi onaylamayabilir. Portekiz vize başvuruları, yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresinin tamamen konsolosluğun inisiyatifinde olduğu unutulmamalıdır.

Portekiz vize başvurularında bulunacak yabancılar için: Türkiye’de geçerli oturum yada çalışma izni belgesinin aslı ve kopyası gereklidir. Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Irak, Suriye, Iran vatandaşları için Portekiz vizesi:

Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti oturum izni ve Türkiye pasaportu sahibi oldukları takdirde Portekiz vizesi başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir.

Bazı ülkelere ilişkin vize işlemlerini Türkiye’den yaptırabilen şuan savaş bölgesi konumundaki Suriye ve Irak ülkelerinin vatandaşları için de Portekiz vizesi başvurularında oturum izni şartı aranmaktadır.

Türkiye’de oturum iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşı kişiler Portekiz vizesi başvurularında şu hususlara dikkat etmelidir;

 • Portekiz vizesi için başvuru yapan kişiler Türkçe bilmiyorsa işlemlerini bir tercüman refakatinde yapmalıdır.
 • Portekiz vizesi için başvuru yapacak kişiler biyometri işlemine tabi olacakları için bizzat başvuru yapmalıdır.  
 • Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Portekiz vizesi başvurularını Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ya da Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapabilmektedirler.
 • İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişiler Portekiz Vizesi başvurularını Macaristan Konsolosluğu’na da yapabilmektedir.

Uyarı: Alacağınız vize süresinin uzunluğu sadece konsolosluk takdirindedir. Konsoloslukların karar vermesinde; daha önce almış olduğunuz vizelerin kullanılıp kullanılmadığı, kullanıldı ise doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığı büyük önem taşımaktadır.

Portekiz vizesi kaç günde çıkar?

Vize başvurusu için talep edilen evraklar eksiksiz ve doğru olarak temin edilip, İbraz edildiği durumda Portekiz vizesi başvuruları 10-15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Portekiz vizesi başvurusunda bulunacak kişiler vize başvurularının Portekiz ve Türkiye resmi tatillerine denk gelmesi durumunda aksaklık yaşanabileceğini dikkate alarak vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır.

 

 

ÖNEMLİ BİLGİ: 

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan bilgi formunu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip zamanında tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu tamamlayıp, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti temini ve otel randevusu gibi konularda lütfen vize uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ