Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Suudi Arabistan

 

 

SUUDİ ARABİSTAN VİZE BAŞVURU İŞLEMLERİNDE SON DURUM ( 2016 )

 

Suudi Arabistan’a seyahat edecek TC Pasaportlu kişilerinde vize almaları zorunludur. 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren çipli pasaport uygulamasına geçen ülke, resmi görevle yapılan gezilerden vize ücreti talep etmemektedir.Bu ülkeye turistik, ticari, çalışma veya akraba ziyareti amacıyla seyahat edecekseniz vize işlemlerinize en az 15 gün önceden başlamanız önerilmektedir. Türkiye Dış Temsilciliği tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentaları tarafından vize başvuruları kabul edilmektedir. Turistik vize talebinizde başvurunuzu kendinizin yapması gerekmektedir. Kişisel başvurularda acil tercüme ihtiyacı ortaya çıkabilir. Başvuru formları Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabiliyor olsa da Arapça diline hâkim olmak vize alımı aşamasında büyük fayda sağlayacaktır.

 

Hangi Günler Vize Başvurusu Yapılabilir?

Suudi Arabistan Konsolosluğu turistik vize müracaatlarını, Pazartesiden Perşembeye 09.00 ila 15.00 arasında kabul etmektedir. Ülkede resmi tatil olması sebebiyle Cuma günleri ticari vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

 

Vize Talebinde Bulunmadan Önce Bilinmesi Gerekenler:

  • Pasaportunda İsrail vizesi veya ülkeye giriş-çıkış damgası bulunanları Suudi Arabistan vize başvuruları kabul edilmemektedir
  • 35 yaş altı bekâr bayanların vize işlemleri kabul edilmemektedir. Bu kişiler ticari bir amaçla seyahat etmek zorundaysa Dış İşleri Bakanlığı’ndan davetiye ile başvuru yapabilirler.
  • 50 yaş ve üstü yabancılara çalışma vizesi verilmemektedir. Çalışma vizesine sahip olanların ise ülkeye giriş yapmalarının ardından 90 gün içerisinde oturma izni almaları mecburidir. 

 

Vize İçin Gerekli Evraklar

En az 9 ay geçerlilik süresi olan pasaport (Aslı)
Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz standart vesikalık resim
T.C. kimlik (Fotokopisi)
Şirket antetli kağıdına İngilizce seyahat detaylarınızı belirten imza yetkilisi tarafından imzalı kaşeli dilekçe Ticaret odasından onaylı (Aslı)
Şirket imza sirküleri (Fotokopisi)
Şirket son dönem vergi levhası (Fotokopisi)
Şirket faaliyet belgesi İngilizce son 3 ay içerisinde alınmış olmalı (Aslı)
Şirket ticaret sicil gazetesi (Fotokopisi)
Çalışanlar için SSK işe giriş bildirgesi imzalı kaşeli (Aslı)
Çalışanlar için son 3 aylık maaş bordosu imzalı kaşeli (Aslı)
Ticari vizeler için görüşmeye gidilecek şirket tarafından Arabistan'daki Ticaret odasından yada Dış İşleri Bakanlığından çıkartılmış davetiye (Fotokopisi)
Davetiye gönderen şirketin Arabistan'daki Ticaret Sicil Formu ''Şahadet Tescil Şerikeh'' (Fotokopisi)

 

ÖNEMLİ NOTLAR : Pasaportunuzda İsrail giriş çıkışınız yada İsrail vizeniz var ise Suudi Arabistan Konsolosluğu kesinlikle o pasaporta vize vermemektedir. Bu gibi durumlarda pasaportunuzu değiştirmeniz ve yeni pasaportunuzla vizeye müracat etmeniz gerekmektedir. 

 

Çalışma Vizesi Alınması; 

50 yaşının üzerindeki yabancılar Suudi Arabistan’dan çalışma vizesi alamazlar.

Suudi Arabistan mevzuatına göre ülkede çalışan her yabancının bir Suudi Arabistan vatandaşının, bir Suudi firmasının ya da yabancı yatırımcı statüsündeki bir firmanın kefaleti altında olması gerekmektedir. Kefalet sistemine göre kefalet altındaki bir yabancının Suudi Arabistan'dan çıkış vizesi alması, ev kiralaması, banka hesabı açtırması, telefon alması, hatta hastanede tedavi görmesi gibi işlemler tamamıyla kefilin iznine bağlıdır. 

Çalışma vizesi için, kefil olacak firma veya şahıs Suudi Arabistan Çalışma Ofisine başvurur. Çalışma Ofisi vize verilmesini uygun bulursa,  keyfiyeti Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na duyurulmak üzere Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’na bildirir. 

Çalışma vizesiyle Suudi Arabistan’a gelenler 90 gün içinde oturma izni almalıdırlar.

Suudi Arabistan'da çalışan yabancılar uzun vadeli sigorta kolları bakımından Suudi Arabistan Sosyal Sigorta Yasası kapsamı dışındadır. Bu nedenle, burada çalışan vatandaşlarımız vefat ettiklerinde ailelerine aylık bağlanması söz konusu olmamakta, iş kazası ve meslek hastalığı dışında bir sebeple sürekli iş göremez duruma düşenler herhangi bir hak talep edememektedir.

 

Ziyaret Vizesi Alınması;

Suudi Arabistan’da oturma izni sahibi vatandaşlarımız, kefillerinden alacakları bir yazıyla Çalışma ofisine başvurarak birinci derece akrabaları için ziyaret vizesi talebinde bulunabilirler. Talep olumlu karşılanırsa, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu’na vize verilmesi talimatı gönderilir.

İş görüşmesi amacıyla yapılacak ziyaret vizesi başvurusunu davet eden Suudi vatandaşı veya firma Suudi Arabistan’dan yapar.

Hac ve Ümre vizeleriniz için Hac ve Ümre turları yapan acentalarla irtibata geçiniz.

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Vize Türleri

Gerekli Bilgiler

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ