Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
Sonuçları Gör

Yunanistan

 

 

 

 

Yunanistan Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

 

Yunanistan Devleti, bir Avrupa Birliği üyesi ve Schengen topluluğu üye ülkesidir. Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen ya da transit geçmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi vatandaşlarımız Yunan vize rejimine göre vizeye tabidirler. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftırlar. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunan vize rejimi, havalimanlarında uçak değiştirecek, yani Yunanistan’dan transit geçecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımıza vize zorunluluğu getirmektedir.

Yunanistan’da meydana gelen bir kazada yakınlarına ulaşmak amacıyla vize talebinde bulunulması gibi olağanüstü haller dışında sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır.

Yunanistan’ da 90 günden daha az bir süre konaklama yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar; Yunanistan’ a Tatil, Tur ve Gezi amaçlı seyahat gerçekleştirecek olmaları halinde Yunanistan Turistik Schengen Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Kişiler Yunanistan Turistik Vizesi için müracaatları Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirebilirler. 

Yunanistan’a İş görüşmesi, Fuar, Toplantı ve Müşteri ziyaretinde bulunmak için seyahat edecek olmaları halinde ise Yunanistan Ticari vize için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Yunanistan Ticari Vize başvuruları, Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir.

Yunanistan’a bu ülke de bulunan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek için seyahat edecek kişiler Yunanistan aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Yunanistan aile ziyareti vizesi için başvurular Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir. 

Yunanistan üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapılarak seyahat edilecek olması halinde ise Yunanistan Transit vize başvurularında bulunulması gerekecektir. Yunanistan Transit vizesi için başvurular Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilecektir. Yunanistan üzeri gemi ile seyahat edilecek olması halinde kişilerin Yunanistan Gemici vizesi için başvuru gerçekleştirilmesi gerekecektir. 

Yine Yunanistan’a şöför olarak ticari bir seyahat gerçekleştirecek kişilerin Yunanistan Şöför vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekecektir. Yunanistan Şöför vizesi için müracaatlar Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir. Eşi AB vatandaşı veya Yunanistan vatandaşı olan kişiler Yunanistan Schengen vize başvuruları için Yunanistan vize başvuru merkezleri hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Yunanistan’ a eğitim amaçlı seyahat edecek kimseler Yunanistan eğitim vizesi için Yunanistan vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Yunanistan Erasmus vizesi başvuruları için Yunanistan vize başvuru merkezleri ve Yunanistan Konsoloslukları ile bu hakkında bilgi alış verişinde bulunulması önemle tavsiye edilmektedir.

 

YUNAN ADALARI KAPI VİZESİ UYGULAMASI

Yunanistan 2012 yılında başlattığı vize kolaylıklarını, 2016 yılı yaz sezonunda da devam ettirmiştir. Ege’de bulunan bazı Yunan adalarına kısa süreli turistik geziler için girişler kolaylaştırılmış, geçici vize uygulaması yapmaktadır. Bu yeni vize sisteminin 2017 yılında hangi tarihten itibaren geçerli olacağına dair herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Ancak geçen yıl 01 Nisan- 31 Ekim 2015 tarihleri arasında geçerli olup, Rodos, İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Sömbeki (Symi) ve Midilli (Lesvos) (Mitillini ve Molivos limanları) adalarını kapsamıştır. 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi Türk vatandaşları ile Schengen müktesebatını uygulayan tüm Üye Devletlerinin vatandaşları sözkonusu vize alma yükümlülüğünden muaf tutulmuştur. 

Yunan adalarına seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız, Türkiye’de Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde faaliyet gösteren seyahat acentelerine, seyahatten en az 3-4 gün öncesinden başvurmaları gerekmektedir. Biletlerini satın almalarının yanısıra sözkonusu vizenin alınabilmesini teminen seyahat acentesine aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri ve vize harçlarını ödemeleri gerekmektedir. 

1.En az 6 ay geçerli pasaportun aslı (seyahat süresince hazır bulundurmak üzere) 
2.Pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli fotokopisi (1 adet) 
3.Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fon beyaz) 
4.Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (1 adet) 
5.Otel rezervasyonu belgesinin örneği (1 adet) 
6. Gidiş-dönüş feribot bileti (seyahat acentesi tarafından verilecektir) 
7. Acente hizmet harcı 

Seyahat acenteleri, feribot biletlerinin satın alınmasından sonra, yolcu tarafından ibraz edilen ilgili doküman ve diğer belgeleri, yolcunun varış tarihinden en az 24 saat önce elektronik ortam üzerinden yetkili Yunan makamlarına göndererek, onay almaktadırlar. 

Seyahat acenteleri belgelerini teslim eden yolculardan Rodos, İstanköy, Meis, Sakız, Sisam, Midilli gibi Yunan Adaları’na seyahatlerinden en az 24 saat önce, seyahatlerine ilişkin onayın verilip verilmediğinin kontrol edilmesini istemektedirler. 

Adaya varışta, sınır güvenlik görevlilerine ibraz edilmek üzere, pasaport, Schengen Vizesi formunun aslını, ziyaret amacı ve kalış süresini gösterir belgeyi hazır bulundurmaları beklenmektedir. Giriş koşullarının tamamen yerine getirildiğine kanaat getirilmesi halinde, Yunan gümrük makamları azami 2 girişli en fazla 15 gün ikamet süreli vize vermektedirler. 


 

ÖNEMLİ NOTLAR:

Yunanistan makamları pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ve KKTC doğumlu vatandaşlarımızın ülkeye girişine izni vermemektedirler. Diğer yandan, Yunanistan doğumlu vatandaşlarımızın pasaportlarında, anılan ülke makamlarıyla varılan mutabakat çerçevesinde, doğum yerlerinin Türkçe ve İngilizce isimlerinin, yanında “GR” ibaresiyle birlikte (örneğin “Gümülcine/Komotini GR”) yer alması gerekmektedir. 

-Yunanistan’a Girecek Otomobillerde Aranan Şartlar: Vatandaşlarımız otomobilleri ile Yunanistan’a serbestçe seyahat edebilmektedirler. Otomobillerde “Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı” (“Yeşil Kart”). Sözkonusu sigorta sınır kapılarında da yaptırılabilmektedir. Yeni tip sürücü ehliyetleri Uluslararası geçerliliğe sahiptir. Yeni tip sürücü ehliyeti bulunmayan vatandaşlardan, “Uluslararası Sürücü Belgesi”nin de ibrazı istenmektedir.

-Hastaneler: Yunanistan’daki hastanelerin büyük bölümü devlet hastanesi olup, sabah saat 08.00-14.00 arasında hasta kabul etmektedirler. Bu saatler haricinde nöbet usulü çalışmaktadırlar. O gün nöbetçi olmayan hastaneler, saat 14.00’ten sonra hasta kabul etmemektedirler. Özetle, hafta içi dahil, saat 14.00’ten sonra hastaneye başvuracak vatandaşlarımızın, bu uygulama uyarınca o gün acil servisi nöbetçi olan hastaneyi öğrenerek, başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ