Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663

Öğrenci Eğitim Vizesi


YURTDIŞI  ÖĞRENCİ EĞİTİM VİZELERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ
(Almanya, Amerika, Avustralya, İngiltere, Kanada, Malta, İrlanda, Fransa)

 

                                                  

AMERİKA ÖĞRENCİ VİZESİ

 

Amerikan Öğrenci vizesinin adı F-1 vizesidir. F-1 Vizesi, yürürlükte olan öğrenci vizeleri arasında en çok kullanılan vize türüdür ve Amerika'daki bir eğitim kurumunda full time (haftada en az 18 saat) öğrencilik yapacak olan kişiler için düzenlenmektedir. 

ÖNEMLİ !! Amerika Konsolosluğu Öğrenci Vizesi başvurularını okul başlangıç tarihine 120 gün kaladan itibaren kabul etmektedir. Başvurunuzu yaptığınız tarihte okul başlangıcınıza 120 günden fazla zaman varsa Konsolosluk vize başvurunuzu uygun tarihe kadar bekletmektedir. 

 

F-1 Öğrenci Vizesi


Amerika'ya Lise, Üniversite, College ve dil kurslarında eğitim görmek için seyahat edecek kişilerin mutlaka F-1 Öğrenci vizesi alarak ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir. F-1 vizesine sahip olan öğrenciler, ABD'ye öğrenci olarak giriş yapma ve ABD'de öğrenci oldukları süre boyunca kalma hakkına sahiptir.

F-1 vizesi ile ABD'ye giriş yapan bir öğrenci, ABD'de kalış hakkını koruyabilmesi için Akademik konularda (örneğin üniversite eğitimi, sertifika & diploma eğitimi) haftada en az 15 kredilik, dil okullarında ise haftada en az 18 saatlik eğitim almaya devam ettiğini ispat etmekle yükümlüdür.

 

Amerika Vize Uzatımı


ABD'ye giriş yapacak olan Türk vatandaşları için eskiden uçakta dağıtılan yakın zamanlardan itibaren ise havalimanında vize memuru tarafından başvurunuz sırasında elektronik olarak doldurulan I-94 adlı bir giriş formu doldurulur. ABD'ye girişiniz esnasında pasaport kontrol memuru, bu formun bir kısmına ABD'den ayrılmanız gereken en son tarihi yazar ve bu parçayı pasaportunuza zımbalar. Pasaportunuza zımbalanan parçada çıkış tarihiniz kısmında D/S (Duration of Status) yazıyor ise, ABD'de öğrenci olarak eğitim aldığınız sürece kalabilirsiniz. Yani vizenizi uzatmanıza gerek yoktur.
Pasaportunuzda belli bir çıkış tarihi var ise veya bu süre içinde ABD'ye giriş çıkış yapacaksanız, o zaman Türkiye'de yeniden öğrenci vizesine başvurmanız gerekir.

 

I-20 Formu


F-1 öğrenci vizesi alacak olan öğrencilerin, kayıt yaptırdıkları bir Amerikan eğitim kurumundan, bu kuruma kayıt olduklarını belirten bir yazı almaları gerekir. Bu yazı, hangi kurumdan alınırsa alınsın belli bir formattadır. Bu hazır formattaki kabul yazısına I-20 denir. Amerika'da kaydolduğunuz dil okulunun, Üniversitenin yada Kolejin ABD'da ki ilgili makamlardan onaylatıp gönderdiği belgedir. Türkiye'de Amerika Konsolosluğu öğrenci vizesine başvuran her öğrenciden I-20 kabul mektubunun aslını vize başvuru randevunuzda ibraz etmenizi zorunlu kılmaktadır. Belirtmekte fayda vardır; öğrenci vizesi alabilmeniz için I-20 olmazsa olmaz belgelerden birisi olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Bu yazıya ek olarak aşağıda açıklanan vize belgelerini de hazırlamanız ve vize memurunun talebi halinde ibraz etmeniz gereklidir.

 

Amerika Öğrenci Vizesi Almak için İpuçları

 

 • Amerika vizesini alabilmenizde öncelikle Amerikada eğitiminizi karşılayabilecek maddi güce sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Sizin ve ailenizin tüm nakit veya nakde kolay çevrilebilir taşınabilir varlığınızın toplamı eğitim süresince okul, kalma yeri, günlük masraflarınızdan oluşan toplam maliyeti karşılayabilecek miktarda olmalıdır. Aynı zamanda ailenizin aylık gelirinin sizin ABD'de rahatlıkla eğitim almanıza ve Türkiye'de geride kalan aile bireylerine rahatlıkla yetecek düzeyde olması çok önemlidir.
 • ABD'de bir öğrencinin eğitimi ve yaşamsal ihtiyaçları için ihtiyaç duyacağı aylık nakit para en az 1000 dolardır. ABD'de 6 ay kalmayı planlayan birinin toplam 6000 dolar nakit varlık göstermesi tek başına yeterli değildir. ABD'de kalacağı toplam süre için yetecek miktarın bir kaç katı kadar toplam nakit göstermesi, bu parayı nasıl kazandığını ispat etmesi, kendisinin veya ailesinin mal varlığının Türkiye'de ortalama üstü bir yaşama yetecek düzeyde olması çok önemlidir.
 • Maddi gücü yetersiz olanlar çok kısa bir süre için örneğin 1 aylığına dil okuluna kayıt olma yoluna gitmekte, bu şekilde az para göstererek vize almayı düşünmektedir. Bu tür düşüncelere vize görevlileri hiç yabancı değildir ve gerçek amacınızın farklı olduğunu anlamaları zor olmamaktadır. Çünkü 1 aylık bir eğitim, bir şeyler öğrenmek için çok kısa bir süredir.
 • ABD'ye bir şekilde yerleşmeyi planlayan veya ABD'de çalışarak eğitim görmeyi amaçlayanlara karşı Amerikan vize otoriteleri çok katı bir tutum içindedir. Bu neden ile eğitiminizi ABD'de çalışarak gerçekleştirme düşüncesindeyseniz, vize alma ihtimaliniz oldukça düşüktür.
 • Amerikan hükümeti, Amerika'daki işsizliği körükleyecek parasız öğrenci değil, aksine Amerikan ekonomisine Türkiye'den getireceği döviz ile katkıda bulunacak paralı öğrenci istemektedir.

 

Amerika Vizesi Alabilmek için Amacınızı Nasıl İspat Edebilirsiniz?

 

Vize görevlileri;

 • Sizin Türkiye ile aranızda sıkı sıkıya bağlar olduğuna,
 • Amerika'da alacağınız eğitim ve yaşamınızı idame ettirmeniz ile ilgili tüm masrafları ABD'de çalışmadan rahatlıkla karşılayabileceğinize,
 • Bugüne kadar almış olduğunuz eğitimlerin nitelikli olduğuna,
 • Amerika'da eğitim almanızın sizin için gerekli ve hayatınızın bundan sonrasında önemli olduğuna inanmalıdır.

 

Bu amaç doğrultusunda sizden şu belgeler talep edilecektir:

 • Diplomanız ve onaylı fotokopisi,
 • Öğrenci iseniz geçerli öğrenci belgesinin okul antetli kağıdına ıslak imzalı ve kaşeli orjinal nüshası (İngilizce),
 • Not çizelgesi (Kapalı zarfta açılmamış, mühürlü ve İngilizce olarak ve okulun idari işlerinden alınmalıdır),
 • Bugüne değin almış olduğunuz tüm sertifika ve/veya kurs bitirme belgeleri asılları,
 • Sizin ve/veya ailenizin maddi durumunu ortaya koyan tüm resmi evraklar (Banka yazıları, banka hesap cüzdanları fotokopileri, sizin veya ailenizin sahibi olduğu ev, arsa, araba gibi taşınır veya taşınmaz tüm menkullerin tapu, ruhsat fotokopileri),
 • Bir işyerinde çalışıyorsanız, maaş bordronuz ve işyerinden izinli ayrılıyorsanız izin yazınız,
 • Sponsor yazısı,
 • Anne-babanız çalışıyor ise, maaş bordroları,
 • Vukuatlı tam nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden), 
 • Vize başvurunuzda yararlı olduğuna inandığınız diğer finansal belgeler.

 

Dikkat!! Amerika vizesi almak için her başvurunuzda tekrar parmak iziniz alınacağından, her başvurunuzda randevu tarihi ve saatinde şahsen Konsoloslukta hazır bulunmanız gerekmektedir. 


Amerika Öğrenci Vize Ücreti

ABD vize başvuru ücreti 160 ABD Doları (Bu ödeme kredi kartı ile online olarak ödenmektedir, bu sebeple bu tutara ilaveten bankalar ayrıca kura bağlı olarak 60-75 TL arasında komisyon ücreti kesmektedirler). Öğrenci vizeleri için ayrıca SEVIS ücreti olarak 200 ABD Doları ödenmesi gereklidir.  Vize başvuru ve SEVIS ücreti internet üzerinden kredi kartı ile online ödenmektedir. Başvurlar sırasında Amerika Konsolosluğuna yapılan vize ücretlerinin hiçbir şekilde geri iadesi mümkün değildir.
     
   

Amerika'da Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

                                                 

 

 

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

 

İngiltere'de dil okulu, sertifika programları, lise, lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora programlarına katılmak isteyen kişilerin İngiltere Öğrenci Vizesine başvurmakları gerekmektedir. Alacağınız eğitimin süresine göre alacağınız vize türü değişmektedir. 

İngiltere Öğrenci Vizesi 3 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ve Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi'dir.

 

6 Nisan 2015 tarihi itibariyle İngiltere'ye akademik eğitim (lisans, lisansüstü, master ve doktora) almak için gidecek öğrencilerin başvurması gereken Tier 4 vizesi ve dil eğitimi için giden öğrencilerin almaları gereken Kısa Süreli Öğrenci Vizeleri ilgili olarak önemli değişklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler aşağıdadır; 


1- IELTS Sınavı

Tier 4 vize başvurusu için IELTS'e girecek olan öğrencilerin IELTS for UKVI (SELT-Secure English Language Test)'e girmeleri gerekmektedir. IELTS for UKVI testinin giriş ücreti 1095 TL'dir. 


2- Sağlık Sigortası Ücreti

İngiltere'de 6 ay üzeri eğitim almayı planlayan öğrencilerdenvize randevusu alımı sırasında 150 GBP sağlık hizmetleri ödemesi alınmaktadır. Eğitim süresinin bir yılı aşması durmunda ise 225 GBP, bir buçuk yılı aşması durumunda ise 300 GBP sağlık sigortası ücreti tahsil edilmektedir. Öğrencinin vize başvuruna red alması halinde yukarıda belirttiğimiz sağlık sigortası için tahsil edilmiş olan ücretler iade edilmektedir. 6 aydan bir kısa süreyi kapsayan eğitimler için öğrencilerden herhangi bir sağlık sigortası ödemesi alınmamaktadır. 


3- Biometric Residence Permit (BRP)

6 aydan uzun süreli eğitim alacak olan öğrencilere artık eskiden olduğu gibi eğitim alacakları kadar sürelik vize basılmayacak olup bunun yerine
öncelikle öğrencinin pasaportuna 30 günlük bir vize ('vignette sticker') basılacaktır. Öğrenci İngiltere'ye giriş yaptıktan sonra ki 10 gün içerisinde Biometric Residence Permit öğrencinin vize başvurusunda kalacağını belirttiği adrese yakın bir Posta Ofisi'ne gönderilecektir. Öğrenci kartını oradan teslim alacaktır. Eğer öğrenci 30 gün içerisinde İngiltere'ye girmezse, alınmış olan vize iptal olduğundan 30 günü aşan durumlarda tekrar vize alması gerekmektedir! 


İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

 

İngiltere'de dil kurslarına ya da kısa dönem sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize 6 aydan daha kısa süreli eğitim alacak öğrencilere verilmektedir.  Bu tip vizenin süresi İngiltere'den kesinlikle uzatılamamaktadır. Öğrencinin vizenin bitiş tarihinde ülkeyi terk etmesi gerekmektedir. Öğrenci Ziyaretçi Vizesine sahip öğrencilere İngiltere'de yasal olarak çalışma izni verilmemektedir. Başvuru öncesinde öğrencilerde İngilizce yeterliliği aranmamaktadır.

 

Uzatılmış İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

 

İngiltere'de dil okullarına ya da sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür. Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, eğitimi 6 ay ile 11 ay arasında sürecek öğrencilere verilmektedir. Bu vize türünde öğrencinin vize süresini İngiltere'den uzatma şansı yoktur. Vize bitiş tarihinde ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesine sahip öğrencilere İngiltere'de yasal olarak çalışma izni verilmemektedir. 

 

Tier4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

 

Altı (6) aydan daha uzun süre İngiltere'de eğitim almak isteyen kişiler Tier 4 vizesine başvurabilirler. Başvuru için en az B2 seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekmektedir. İngilizce seviyesi, uluslararası geçerli bir sınav sonuç belgesiyle kanıtlanmalıdır. Tier 4 vizesi ile dil okullarına, ilköğretim ve üniversite eğitim programlarına, lisans üstü programlara başvuru yapılabilmektedir. Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi, İngiltere'den uzatılabilen bir vize türüdür. Almış olduğunuz eğitim süresi uzarsa, İngiltere vizesi uzatma başvurusu yaparak eğitiminiz süresince İngiltere'de kalmaya devam edebilirsiniz. TIER 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesine sahip olan öğrenciler İngiltere'de part-time çalışma hakkına sahip olurlar. Dil eğitimi alan öğrenciler haftalık 10 saat, lisans ve lisans üstü eğitim alan öğrenciler ise haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptirler. TIER 4 öğrenci vizesi için okulun eğitim ücreti ve kalacağınız süre boyunca yaşam masraflarınızı karşılayacak yeterli paraya sahip olduğunuz ve bu paranın en az 28 gündür banka hesabınızda olduğunu göstermeniz zorunludur.

Önemli Not :İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evraklar orijinal olmalıdır. Vize belgeleri İngilizce verilmelidir.

 

Öğrenci Ziyaretçi (6 aylık) ve Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi (11 Aylık) vize Başvurusunda İstenen Evrak Listesi;

 

 • İngiltere’de eğitim alacağınız süre boyunca geçerli olacak pasaport, varsa eski pasaportlarınız ve eski vizeler,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Başvuru Formu,
 • Eğitim alacağınız eğitim kurumundan kabul mektubu (acceptance letter), kurs ücreti ve ödeme yapılmışsa makbuzu, okuldan alınacak vize mektubu,
 • Varsa bugüne kadar almış olduğunuz İngilizce eğitimini gösterir belgeler TOEFL, IELTS sınav sonuç belgesi, İngilizce kurs belgesi,
 • İngiltere’deki eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabileceğinizi gösteren finansal belgeler:
 1. Evraklar size veya birinci dereceden yakınlarınız olan anne, baba veyahut, eşe ait olmalıdır,
 2. Maaşlı çalışan ise: Maaş bordrosu (son 3 aya ait), sigorta bilgileri, işe giriş bildirimi,
 3. Orijinal banka hesap ekstresi veya hesap cüzdanı (en az son üç aylık hesap hareketleri belgelenmeli),
 4. İşyeri sahibi olanların işyeri ile ilgili evrakların fotokopisi (Ticaret odası kaydı, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi/kuruluş gazetesi), şirketinize ait banka hesapları,
 5. Sizin veya ailenizin malvarlığınızı kanıtlayan belgeler; tapu, araba ruhsatı fotokopisi, kira geliri varsa kira kontratlarının fotokopisi,
 • Öğrenciler için okuldan alınmış ıslak imzalı, kaşeli ve İngilizce öğrenci belgesi ve transcript,
 • Mezun iseniz diplomanızın veya çıkış belgenizin fotokopisi,
 • Çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden alacağınız izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup,
 • Evliyseniz, evlilik cüzdanınızın fotokopisi,
 • Yaşı 18’in altında olup anne ve baba ile seyahat etmeyen öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvafakatname (izin) ve İngilizce tercümesi,
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, 

 

İngiltere Genel Öğrenci Vizesi - (PBS Tier 4) Başvurusunda İstenen Evrak Listesi; (Uzatılabilen İngiltere Öğrenci Vizesi)

 

Tier 4 öğrenci vizesi öncelikle minimum 6 ay ve daha fazla süreli programa gitmek isteyenler ve/veya süresi ne olursa olsun bir programdan sonra başka bir programa katılmayı planlayanlar için alınması gereken vize tipidir.

 

Başvurusunda İstenen Evrak Listesi;

1. İngiltere’de eğitim alacağınız süre boyunca geçerli olacak pasaportunuz ve varsa eski pasaportlarınız, 

2. İngilizce seviyesini gösterir ( TOEFL, IELTS ) sınav sonuç belgesi (orjinal), transkript/diploma (orjinal),

3. Birleşik Krallık’taki eğitim kurumundan Öğrenime Kabul Teyidi (Confirmation of Acceptance for studies) – CAS- referans numarası,

4. İngiltere’deki eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabileceğinizi ispatlamak için banka şubenizden alınmış orijinal hesap dökümü; Banka hesabı, öğrencinin kendisi üzerine olabileceği gibi anne veya babasının adına da olabilir. Bankada gösterilecek para, vize başvuru tarihinden en az 28 gün önce hesaba yatırılmış olmalı ve vize sonuçlanana kadar hesapta kalmak zorundadır. Hisse senedi veya fon hesapları kabul edilmez. Söz konusu hesap Sterlin, TL veya başka para birimleri cinsinden olabilmektedir. Hesapta bulunması gereken miktar aşağıdaki formül size fikir verecektir.
    

Bankada Göstermeniz Gereken Hesap Miktarı; Okul + Yaşam Masrafı - Okula ödenmiş Tutar olarak hesaplanır. Okula kayıt sırasında ödenmiş miktarlar CAS mektubunda veya banka swifti ile belgelenmelidir.

 

İngiltere Yaşam Masrafı ise;

  

Londra içi 

 

 • 9 ay ve daha az süren eğitimler için aylık 1265 GBP gösterilmelidir.
 • 9 aydan fazla süren eğitimler için banka hesabında minimum 11385 GBP gösterilmelidir.

   

Londra dışı

 

 • 9 ay ve daha az süren eğitimler için aylık 1015 GBP gösterilmelidir.
 • 9 aydan fazla süren eğitimler için banka hesabında minimum 9135 GBP gösterilmelidir.

5. Bankada gösterilen mevduat anne veya baba adına ise, hesap sahibinden alınacak, masraflarınızın söz konusu kişi tarafından karşılanacağını belirten sponsorluk mektubu,

6. Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak Tak Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği  (Vukuatlı Nüfus Kayıt örneğinde anne, baba ve varsa kardeş, eş, çocuk görünmelidir), 

7. Niyet Mektubu, 
 

Önemli Uyarı: CAS referans numarası sadece bir kere kullanılabilen özel bir referans numarasıdır. Başvuruda yapılacak en küçük bir yanlış, vize reddine sebep olabileceği gibi büyük olasılıkla dönemi kaçırmanıza veya bir yıl kaybetmenize neden olabilir. İngiltere Tier 4 vize başvuruları konusunda mutlaka bir uzmana danışınız.

 

Vize ücretleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.
    

İngiltere'de Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

 

 

 

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ
  

Eğitiminiz 6 aydan (24 hafta) kısa sürecek ise öğrenci izni yerine ziyaretçi öğrenci vizesi (Temporary Resident Visa) alınması yeterlidir. Kanada'dan kesinlikle uzatılamamaktadır.  Ancak eğitim kurumuna 6 ay, 6 aydan uzun ya da daha kısa bir süre için kayıt yaprırılmış ise fakat sonradan devamında başka bir programa devam etmeyi düşünüyorsanız, Kanada’ya gitmeden önce mutlaka öğrenci izni  (Study Permit Visa) alınması gerekir. Bu sayede Kanada’da öğrencilik statünüz devam ettiği sürece vizenizi uzatabilme hakkınız vardır.

Kanada yüksek eğitim kalitesi, güvenli olması, hemen herkesin kariyer ve gelecek planlarına yönelik mutlaka bir program bulabildiği ve diğer muadil ülkelere göre eğitim ücretlerinin daha uygun olması sebebiyle son zamanlarda özellikle Türk öğrenciler ve aileler tarafından yoğun olarak öğrenci başvuruları almaktadır.

Bu bağlamda, Kanada Büyükelçiliği'nin Türkiye'den yapılan öğrenci vize başvurularının değerlendirilmesi sürecinde çok titiz davrandığını özellikle belirtmek ve herhangi bir evrak eksikliği, hazırlanacak niyet mektubunun içeriği vb konularda yapılacak herhangi bir hatanın vize başvurusunun reddine sebebiyet vereceğini bu sebeple Kanada'ya öğrenci olarak gitmek isteyen kişilerin mutlaka danışmanlık hizmeti almaları gerektiğini vurgulamak isteriz. 

 

 

Kanada Öğrenci Vize Başvurusunda İstenen Evrak Listesi;

 

 • En az 6 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar,
 • Kimlik fotokopisi, 
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Vize başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu,
 • Okul kabul belgesi ve fatura: Kayıt yapılan eğitim kuruluşundan alınmış olan; program bedelini, nerede kalacağınızı, konaklamanızın bedelini, haftada kaç saat ders alacağınızı ve programınızın hangi tarihler arasında olacağını gösterir kabul belgesi, 
 • Kanada’da seçtiğiniz okulun, alacağınız eğitimin kariyerinize ve hayatınızın hedeflerine uygunluğunu dile getiren ve Kanada sonrası için yaptığınız planları açıklayan bir Niyet Mektubu,
 • Okul, konaklama ve diğer yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren finansal belgeler,
 • Eğitim masraflarını karşılayacak olan sponsor kişiye ait maaş bordrosu, hizmet süresi, sosyal sigorta kayıt bilgilerini içeren çalışma belgesi, ticari sicil kaydı, vergi levhası, son bir yıl içindeki banka dökümleri,
 • Tapu, araba ruhsat fotokopisi,
 • Çalışma saatleri içinde ulaşılabilecek telefon numarası,
 • Eğer şu anda başka bir ülkede ikamet ediyorsanız ve öğrenci izni ya da geçici oturma izniniz varsa vize durumunuzu gösteren evrakın bir fotokopisi,
 • Kanada'ya kendi başına seyahat edecek 18 yaşından küçük öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvafakatname (izin) ve İngilizce tercümesi,
 • Kanada'ya kendi başına seyahat edecek 18 yaşından küçük öğrenciler için Kanada’da çocuğun mesuliyetini üstlenen kişi tarafından imzalanmış noter belgesi,
 • Öğrenciler için okuldan antetli kağıda ıslak imzalı ve kaşeli İngilizce öğrenci belgesi, transkript, 
 • Mezun olmuş öğrenci adaylarının okul diplomasının fotokopisi ve transkript,
 • Daha önce dil kursuna gidenler için kurstan alınmış diploma, sertifika fotokopisi,
 • Çalışan kişiler için işyerinizden izin mektubu ve dönüşte aynı işyerinde çalışacaksanız referans mektubu, son 3 aylık maaş ve sigorta bilgileri, işe giriş bildirgesi,
 • Savcılıktan sabıkası olmadığına dair iyi hal kağıdı (İngilizce),
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, 
 • Askerliğinizi yaptıysanız tamamladığınıza dair terhis belgesi,
 • Evli iseniz; Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri,

Vize ücretleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

 

Kanada'da Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

 

 

 

MALTA ÖĞRENCİ VİZESİ

 

Malta’da İngilizce dil okullarının son yıllarda Türkiye’de bu kadar popüler olmasının sebeplerinden bir tanesi eğitim ücretlerinin uygunluğu bir diğeri ise Malta’nın coğrafi olarak Türkiye’ye yakınlığıdır. Malta, 01 Ocak 2003 tarihinden itibaren Türk öğrencilere ve turistlere vize uygulamaktadır. Bu kapsamda 01 Kasım 2008 tarihinde Avrupa Birliğine tam üye olan Malta'ya herhangi bir sebeple seyahat edecek Türk vatandaşlarının Malta'dan Schengen Vizesi alması gerekmektedir.

Malta ülkeye öğrenci olarak gelmek isteyen öğrencilerin vize işlemlerinde çok titiz davranmakta olup son 5 yıl içinde turistik amaçlı alınmış Schengen vizeleri sebebiyle parmak izi olan öğrenci adaylarından Malta öğrenci vizesi başvurusnda tekrar parmak izi talep etmektedir.

 

 

Malta Öğrenci Vize Başvurusunda İstenen Evrak Listesi;

 

 • Vizenin sona ermesinden sonra en az 3 ay geçerlilik süresi olan, en az 2 boş sayfası bulunan en az 6 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar,
 • Arka fonu beyaz, 3,5x4,5 cm boyutlarında 2 adet yeni çekilmiş, rötuşsuz biyometrik fotoğraf,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Okuldan antetli kağıda ıslak imzalı ve kaşeli yeni öğrenci belgesi,
 • Ders detayları ve süresini ve de konaklama yerinin gösteren, kuruluşun mührünü ve okul yöneticisinin imzasını taşıyan Eğitim Kuruluşundan kabul mektubunun aslı,
 • Okuldan ödemenin yapıldığını onaylayan ödendi makbuzu,
 • Malta'da seçtiğiniz okulun, alacağınız eğitimin kariyerinize ve hayatınızın hedeflerine uygunluğunu dile getiren ve Malta sonrası için yaptığınız planları açıklayan bir Niyet Mektubu,
 • Okul, konaklama ve diğer yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren düzenli kişisel finansal geliri kanıtlayan belgeler, (Bankadan alınacak hesap dökümünün yeni tarihli (maksimum 2 iş günü önce) 
 • Gayrimenkul, tapu ve araç ruhsatı fotokopileri,
 • Başvuru sahibinin herhangi bir geçim aracına sahip olmaması durumunda, ödemelere sponsor olacak kişi tarafından Malta Başkonsolosluğu'nun belirlediği formatta okul ve konaklama masrafları dışında, Malta’daki masraflarını ödeyeceklerini onaylayan kişi tarafından noterden taahhütname (taahhütname içeriği vize danışmanlarımız tarafından iletilecekltir.).
 • Uçak Bileti,
 • En az 30.000 € teminata sahip tüm Schengen üye ülkelerindeki geri dönüş ve acil durum tıbbi, hastane masraflarını kapsayan istenen vizenin konaklama, geçerlilik süresi boyunca geçerli olacak bir seyahat sigortası poliçesi,
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

 

 

Reşit olmayanlar için ( 18 yaş altı ) :

 

Yukarıda belirtilen belgelere ilaveten aşağıda belirtilen belgeler mutlaka başvuru dosyasına eklenmelidir.

 

 • Gayrireşitin doğum belgesi, 
 • Malta'ya kendi başına seyahat edecek 18 yaşından küçük öğrenciler için ebeveynlerden beraberce yada yasal vasi,vasilerinin noter onaylı muvafakatnamesi,
 • Ebeveynlerinin, yasal vasilerinin nüfus cüzdanlarının kopyaları. Ebeveylerin ayrı olması halinde mahkeme velayet belgesi,

 

Sponsorlar için gerekli evraklar;

 

Çalışanlar için: Şirketin faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, yeni tarihli vergi levhası, imza sirküleri ve çalışma durumunu ve işe alım tarihini gösteren yakın zamanlarda alınmış mühürlü çalışma belgesi ( şirketin antetli kağıdına ), son üç aya ait maaş bordrosu ve son altı aya ait SSK bildirgesi gibi işverene ait belgelerin asılları ve kopyaları.

 

İşadamları/serbest çalışanlar için : Şirketin faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, yeni tarihli vergi levhası, imza sirküleri ve son 6 aya ait SGK ödemeleri gibi şirkete ait belgelerin asılları ve kopyaları.

 

Emekliler için : Emekli kartı ve son 6 aylık banka hesaplarının özeti ve mevcut ise diğer geçim araçları,
 

Türk vatandaşı olmayanlar için: dönüş tarihi itibariyle Türkiye'de en az 3 ay geçerli oturum yada çalışma izni.
 

 

Vize ücretleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

 

Malta'da Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

 

 

 

İRLANDA ÖĞRENCİ VİZESİ

    

İrlanda Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen bölgesine dahil değildir. Bu sebeple, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin passaportu veya vizesi olan öğrenciler İrlanda için ayrıca vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Öte yandan, İrlanda vizesi ile de Avrupa’nın diğer ülkelerine giriş yapabilmek için ayrıca pasaportta Schengen vizesi bulunması gerekmektedir. Bunun dışında İrlanda ve Schengen vizesine sahip kişilerin İngiltere’ye giriş yapabilmek için ayrıca İngiltere vizesi alması gerekmektedir. Kısacası, İrlanda vizesiyle sadece İrlanda’ya ve İngiltere'ye bağlı olan Kuzey İrlanda’ya sorunsuz giriş yapılabilmektedir. İrlanda  Hükümeti, İrlanda’da kısa süreli dil eğitimi alacak veya bir yüksek öğrenim kurumunda lisans veya yüksek lisans uzun süreli eğitim alacak öğrenciler için farklı vize rejimleri uygulanmaktadır. 

 

İrlanda öğrenci vizesi iki çeşittir;


1. Türkiye Üniversitelerinde Okuyan Öğrenciler, Yeni Üniversite Mezunları ve Yönetici Seviyesi Çalışanlar İçin İngilizce Dil Eğitimi Vizesi, (6 Aydan Kısa Süreli Dil Eğitimi Alacak Olanlar İçin)
2. Uzun ve Kısa Dönem Öğrenci Vizesi, (6 Aydan Daha Uzun Süreli Dil Eğitimi Alacak Olanlar İçin)

 

Bu iki öğrenci vizesi arasındaki en önemli fark ilki dil eğitimi için gidecek öğrenciler için, diğeri ise erasmus, lisans, yüksek lisans, doktora vb. akademik eğitim amaçlı gidecek öğrenciler içindir. Gerekli belgelerin birçoğu aynı olmakla birlikte dil eğitimi vizesinin şartları daha basit olup, daha hızlı alınabilmektedir. İrlanda öğrenci vizesi işlemleri için en önemli detay tüm evrakların mutlaka ingilizce olması yada yeminli bir tercüman tarafından ingilizce tercümelerinin yapılmış olmasıdır.  Bu yüzden okuldan aldığınız öğrenci belgesini, transkriptinizi, bankadan aldığınız hesap dökümünü ingilizce olarak almanız durumunda tercüme ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Her iki vize türü için de ayrıca ingilizce olarak İrlanda’ya yapacağınız seyahat planınızı genel olarak açıklayan bir niyet mektubunu konsolosluğa dosyanızın içine eklenmeniz gerekmektedir. 


Dil öğrencileri için  vize işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar;

 1. Minimum haftada 15 saatlik bir kursa kayıt yaptırılmalıdır.
 2. Kayıt yaptırılan programını ücretinin tamamını ödenmiş olmalıdır ve kurumdan ödeme konfirmasyonu alınmalıdır.
 3. Kayıt olunan okul MEI ve ACELS onaylı olmalıdır.
 4. Eğitim süresince öğrencinin sigortası bulunmalıdır.
 5. Öğrencinin vize başvurusunda öğrencinin ülkesiyle olan bağları, eğitim dışı konaklama ve yaşam giderlerini karşılayabileceğini kanıtlamalıdır. Buna istinaden kendisinin veya ailesinin hesap dökümleri, gelir belgeleri, gayrimenkul tapuları sunulmalıdır.Türk öğrenciler İrlanda vize başvurularında hızlı vize rejiminden faydalanırlar. 25 haftaya kadar olan İngilizce eğitimlerinde MEI onaylı bir okul aracılığı ile kayıt olunduğu takdirde  öğrenciye C vizesi verilir ve vize işlem süresi 7-10  iş günü civarında sürmektedir.

 

25 hafta ve üzeri sürelerde kayıt olunan programlarda vize süresi 2 hafta ila 8 hafta arasında sürmektedir. Minimum 25 hafta kayıt olunduğu takdirde İrlanda Konsolosluğu 8 aylık çalışma izni de sağlayan D vizesi vermektedir. Türkiye’deki elçilik tarafından verilen ilk D vizesi 3 aylık bir vize süresine sahiptir. 3 ay içinde öğrencinin İrlanda’da Garda’ya giderek uzatma talebinde bulunması gerekir. D vizesi, uzatılabilir bir vize olup, öğrenci İrlanda’da hesapta minimum 3000 € göstererek vizeyi uzatabilir ve 8 ay veya daha fazla kalabilir.

 

 

İrlanda Öğrenci Vize Başvurusunda İstenen Evrak Listesi;

 

6 Aydan Daha Kısa Süreli Dil Eğitimi Alacak Olan Üniversite Öğrencileri, Üniversiteden Yeni Mezunlar veya Yönetici Seviyesinde Çalışanlar İçin;

 

 • Pasaport, (geçerlilik süresi, İrlanda'dan dönüş tarihinden sonraki en az 6 ay daha uzun süreli olmalıdır.) ve varsa eski pasaportlarınız,

 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğrafınız (3,5 cm x 4,5 cm boyutunda ve arka fonu beyaz olmalıdır),

 • Öğrenciyseniz; okuldan antetli kağıda ıslak imzalı, kaşeli İngilizce öğrenci belgeniz ve transkript,

 • Yeni mezunsanız; çıkış belgesi yada diploma,

 • Çalışıyorsanız; son 3 aya ait maaş bordrosu ve işyerinden şirket antetli kağıdına yazılmış, görevinizi, işe giriş tarihinizi, İrlanda’da dil eğitimi almak için izinli olacağınızı açıklayan konoslosluğa hitaben yazılmış yazı,

 • Varsa, bugüne kadar almış olduğunuz İngilizce eğitimleriniz gösteren sertifika, diploma yada katılım belgesi,

 • Seyahat sigortası 

 • İrlanda'da eğitim alma sebebinizi açıklayan niyet mektubu, (İrlanda’ya gitme sebebiniz ve ne kadar süre eğitim alacağınız mektupta belirtilmeli, ayrıca vize şartlarına uyacağınız ve kalma izninizin bittiği tarihte İrlanda’dan ayrılmış olacağınız taahhüt edilmiş olmalıdır)

 • Kayıt yaptırılan okuldan kabul mektubu,

 • Kayıt yaptırılan okuldan alınmış eğitim giderlerinizin ödendiğine dair makbuz kabul mektubu,

 • Uçak bileti rezervasyonu,

 • Nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği,

 • Erkekler için askerlik durumunu belgeleyen evrak,

 • İrlanda'daki yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir belgeler,

 

Anne - Babanızın veya Sponsorunuzun gelir durumunu gösteren belgeler:


- Bordrolu çalışanlar için; son 3 aylık maaş bordroları,
- İşyeri sahibi olanlar için; şirketin faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri, 
- Emekliler için; emekli maaşlarının yattığı banka hesabının en az son 3 aylık ekstresi,

Anne - Babanızın veya Sponsorunuzun maddi durumunu gösteren belgeler:


- Banka hesap ekstresi veya cüzdanı (en az son 6 aylık hesap hareketleri belgelenmeli),
- Banka hesaplarının bakiyesi; İrlanda’daki yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar olmalıdır (Kalınacak her hafta için en az 200 Euro),
- Malvarlığı varsa tapular, araç varsa ruhsatı ve Kira geliri varsa kira kontratları

 

 

6 Aydan Daha Uzun Süreli Eğitim Alacak Olan Öğrencileri İçin;

 

 • Pasaport, (geçerlilik süresi, İrlanda'dan dönüş tarihinden sonraki en az 12 ay daha uzun süreli olmalıdır.) ve varsa eski pasaportlarınız,

 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğrafınız (3,5 cm x 4,5 cm boyutunda ve arka fonu beyaz olmalıdır),

 • Öğrenciyseniz; okuldan antetli kağıda ıslak imzalı, kaşeli İngilizce öğrenci belgeniz ve transkript,

 • Yeni mezunsanız; çıkış belgesi yada diploma,

 • Çalışıyorsanız; son 3 aya ait maaş bordrosu ve işyerinden şirket antetli kağıdına yazılmış, görevinizi, işe giriş tarihinizi, İrlanda’da dil eğitimi almak için izinli olacağınızı açıklayan konoslosluğa hitaben yazılmış yazı,

 • Varsa, bugüne kadar almış olduğunuz İngilizce eğitimleriniz gösteren sertifika, diploma yada katılım belgesi,

 • Seyahat sigortası 

 • İrlanda'da eğitim alma sebebinizi açıklayan niyet mektubu, (İrlanda’ya gitme sebebiniz ve ne kadar süre eğitim alacağınız mektupta belirtilmeli, ayrıca vize şartlarına uyacağınız ve kalma izninizin bittiği tarihte İrlanda’dan ayrılmış olacağınız taahhüt edilmiş olmalıdır)

 • Kayıt yaptırılan okuldan kabul mektubu,

 • Kayıt yaptırılan okuldan alınmış eğitim giderlerinizin ödendiğine dair makbuz kabul mektubu,

 • Uçak bileti rezervasyonu,

 • Nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği,

 • Erkekler için askerlik durumunu belgeleyen evrak,

 • İrlanda'daki yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir belgeler,

 

Anne - Babanızın veya Sponsorunuzun gelir durumunu gösteren belgeler:


- Bordrolu çalışanlar için; son 3 aylık maaş bordroları,
- İşyeri sahibi olanlar için; şirketin faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri, 
- Emekliler için; emekli maaşlarının yattığı banka hesabının en az son 3 aylık ekstresi,

Anne - Babanızın veya Sponsorunuzun maddi durumunu gösteren belgeler:


- Banka hesap ekstresi veya cüzdanı (en az son 6 aylık hesap hareketleri belgelenmeli),
- Banka hesaplarının bakiyesi; İrlanda’daki yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar olmalıdır (Kalınacak her hafta için en az 200 Euro),
- Malvarlığı varsa tapular, araç varsa ruhsatı ve Kira geliri varsa kira kontratları

 

Vize ücretleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

 

 

İrlanda'da Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

 

 

AVUSTRALYA ÖĞRENCİ VİZESİ

 

Avustralya Türkiye vatandaşlarına vize uygulayan bir ülkedir. Avustralya'da dil okulu (ELICOS), TAFE, sertifika programları, lise, lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora programlarına katılmak isteyen kişilerin Avustralya Öğrenci Vizesine başvurmakları gerekmektedir. Alacağınız eğitimin süresine göre alacağınız vize türü değişmektedir. 

Avustralya'da alacağınız eğitim toplamda 12 haftadan (3ay) daha kısa bir sürecek ise Avustralya Turist Vizesi için başvurmanız gerekmektedir. Eğer 12 haftadan daha uzun bir süre eğitim alacaksanız mutlaka Avustralya Öğrenci Vizesi için başvurmanız gerekmektedir. Avustralya Öğrenci Vizesi başvuru işlemleri ve vize evrakları hakkında en güncel ve tüm detaylar için lütfen Avustrayla öğrenci vizesi sayfamızı inceleyiniz. 

 

Öğrenci vizenizin sonuçlanması başvuru yaptığınız döneme bağlı olmakla birlikte genel olarak 4 ile 8 haftalık bir zamanda sonuçlandırılmaktadır. Avustralya hükümeti öğrenci vizesi işlemlerinin diğer ülkelerin öğrenci vize işlemlerine nazaran biraz daha karmaşık olması sebebiyle 01 Temmuz 2016 tarihi itibariyle bir takım yeni düzenlemelere gitmiştir. Ülkemizde ve dünyada 01 Temmuz 2016 tarihinden itibaren uygulamaya geçilen "Basitleştirilmiş Avustralya Öğrenci Vizesi" hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Vize ücretleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

 

 

Avustralya'da Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

 

 

 

ALMANYA ÖĞRENCİ VİZESİ

 

Almanya vize evrak listesi, vize türüne göre değişmektedir. Vize görevlisi gerekli gördüğü takdirde ilave evrak isteyebilmektedir. Danışmanlarımız da Almanya vize başvurunuzun güçlendirilmesi adına ek evrak talep edebilir. 

 

Öğrenciler Almanya’ya iki tür vize başvurusunda bulunabilirler:

 

1-    90 Güne Kadar Kısa Süreli Eğitim için Öğrenci Vizesi,

2-    90 Günden Uzun Süreli Eğitimler için Ulusal Vize,

 

Almanya'da 90 Güne Kadar Kısa Süreli Eğitimler için Öğrenci Vize Başvuru Belgeleri;

 

 • 2 adet vize başvuru formu ve 1 adet beyanname. 18 yaş altı öğrencilerin vize başvuru formu ve beyannamesi hem öğrenci hem de anne ve baba tarafından imzalanacaktır.
 • En az 1 yıl geçerlilik süresi olan pasaportunuz ( varsa eski pasaportlarınız ve işlem görmüş sayfaların fotokopileri. Önemli Not: Eski pasaportunuz yoksa ve yeni çıkartılan pasaport hiçbir işlem görmemiş ise yetkili pasaport şubesinden “pasaport protokol belgesi” temin edilmesi gerekmektedir.
 • Tüm Pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, 3 adet biyometrik fotoğraf,
 • Almanya’da haftada en az 20 ders saati olan kurstan kabul mektubu, vize yazısı, proforma fatura,
 • Kurs ücreti ödendi ise makbuzu,
 • Eğitim alacağınız okuldan konaklama bilgilerinizi içeren belge,
 • Öğrenci iseniz, okulun antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi ve Almanca tercümesi,
 • Tatil dönemi dışında yurtdışına gidecekseniz okulunuzdan alınmış, eğitiminiz süresince izinli olduğunuzu gösteren mektup,
 • Mezun iseniz, diplomanızın fotokopisi ve Almanca tercümesi (tercüme, yeminli tercüman tarafından yapılmalıdır.),
 • Almanca öğrenmek için herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın, diplomanın yada katılım belgesinin fotokopisi, 
 • Almanca dil öğreniminiz mesleki nedenlerden dolayı gerekiyorsa Almancaya tercüme edilmiş olarak aşağıdaki evraklar:
 • Almanca bilginizin mesleki gelişiminiz için gerekli olduğuna dair işveren yazısı eklemeniz gerekli olup, yazı hangi tarihte işe başladığınızı, hangi pozisyonda o şirkette çalıştığınızı ve aylık ne kadar maaş aldığınız bilgisini içermelidir.
 • Almanya’da kalacağınız sürece geçerli olacak seyahat sigortasının aslı ve fotokopisi. En az 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli yurtdışı sağlık sigortası. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 • Çalışanlar için: son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.)
 • Şirket sahipleri için Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi
 • Varsa devam ettiğiniz özel Almanca kurs sertifikaları, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup
 • Evli iseniz evlenme cüzdanınız,
 • 18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvafakatname ve fotokopisi,
 • Askerlik terhis/tecil belgesi,
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Anne, baba, tüm kardeşlerin ve varsa tüm çocukların ismen belirtilmiş olduğu.),
 • Sabıka Kaydı
 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler,
 • Almanya’da bulunan 1. dereceden akrabalarınız varsa, o ülkedeki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının ve iş/eğitim durumlarını gösteren belgelerin fotokopisi
 • Niyet mektubu( Bu eğitimi neden aldığınızı, kariyer hedeflerinizi ve de daha önceki eğitimlerinizle bağlantısını belirtmeniz tavsiye edilir.)
 • Almanya’da geçiminizi nasıl sağladığınızı göstermek için aşağıda belirtilen Bloke hesap işlemlerinden birinin yapılması gerekmektedir.

 

Almanya Öğrenci Vizesi için Bloke hesap formları;


1. Almanya’da bloke edilmiş bir banka hesabının açılması zorunludur. Almanya’da kalmak istenilen süreye ait ay sayısı yürürlükteki BaföG-meblağı olan 659 EURO ile çarpılır ve hesaba yatırılır. Bir öğrenim yılı için gerekli olan meblağ ;
(Deutsche Bank ya da İş Bankası önerilir.) 

2. Anne yada Babanın garantör olduğuna dair noterden onaylı taahhütname, ebeveynlerin geçim masraflarını, BaföG-meblağı (yaklaşık 659 €/ay, toplam 7.908€ /yıl) esas alınarak karşılayacağına dair yazılı (tercüme edilmiş) bir taahhütname ve taahhüdün yerine getirilebileceğini gösteren belgeler (maaş bordrosu, vergi tahsilat kararı, son 6 aya ait banka dekontları, bankaya yatırılmış para, vs.). Tam burslu kişilerden masrafların karşılanmasına ilişkin belge istenmemektedir.

3. Garantör Belgesi (Verpflichtungserklärung)
Almanya’da ikamet eden bir kişiden destek alırsanız yabancılar dairesinden (Ausländerbehörde) bir garanti belgesi (Verpflichtungserklärung) temin edilebilir. Doldurduktan sonra size gönderilmesini gerekmektedir.(Belgede tarih kısmına sizin oraya gideceğiniz tarihten sonra Zum Studium şeklinde yazdırın, öğrenim hayatınız boyunca demek oluyor. Örneğin 10.09.2013 Zum Studium.)

Yukarıda belirtilen 3 seçenekten sadece birini yerine getirmeniz yeterlidir.

 

 

Almanya Öğrenci Vizesi İçin Önemli Notlar:

 • Bütün Schengen vize başvuruları iDATA firmasının bürolarına yapılması gerekmektedir. 
 • Gerekli görülmesi halinde Almanya Büyükelçiliği Vize Bölümü şahsen görüşmek üzere başvuru sahibini Vize Bölümüne çağırabilir. Almanya`nın Vize Bölümleri biyometrik kimlik belirleme (parmak izi) sistemine geçtikten sonra her 5 yılda bir şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir.
 • Vizelerinizi teslim aldığınızda, lütfen vize pulu üzerindeki bilgilerinin doğruluğunu tetkik ediniz. Özellikle vize başlangıç ile bitiş tarihleri kontrol edilmeli ve vize süresi planlanan toplam kalış süresi ile karşılaştırılmalıdır.
 • Ayrıca adınız ve soyadınızın doğru yazılıp yazılmadığını da kontrol ediniz. Şayet vizeniz hatalı tanzim edilmiş ise, durumun vakit kaybedilmeden vize bölümüne bildirilmesi gerekmektedir. (Uyarı: ö, ü gibi sesli harfler oe, ue olarak yazılırlar. Örnek: Ömer – Oemer olarak yazılır)
 • Talep edilen vize süresinin yerine daha kısa süreli bir vize verilmiş ise, bunun sebebinin genelde ibraz edilen seyahat sağlık sigortasının daha kısa bir zaman için geçerli olmasından kaynaklandığını unutmayın.

 

 

Almanya'da 90 Günden Uzun Süreli Eğitim için Vize Başvuru Belgeleri;

 

Bu vize tipinde başvuru sahibi konsolosluğa şahsen başvuru yapmalıdır. Vize Bölümlerine başvuruda bulunmadan önce 444 8493 (444VIZE)  numaralı telefondan iDATA firmasından randevu alınması gerekmektedir.

 • 2 adet vize başvuru formu ve 1 adet beyanname. 18 yaş altı öğrencilerin vize başvuru formu ve beyannamesi hem öğrenci hem de anne ve baba tarafından imzalanacaktır.
 • En az 1 yıl geçerlilik süresi olan pasaportunuz ( varsa eski pasaportlarınız ve işlem görmüş sayfaların fotokopileri. Önemli Not: Eski pasaportunuz yoksa ve yeni çıkartılan pasaport hiçbir işlem görmemiş ise yetkili pasaport şubesinden “pasaport protokol belgesi” temin edilmesi gerekmektedir.
 • Tüm Pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, 3 adet biyometrik fotoğraf,
 • Eğitim alacağınız okuldan kabul mektubu, vize yazısı, proforma fatura,
 • Kurs ücreti ödendi ise makbuzu,
 • Eğitim alacağınız okuldan konaklama bilgilerinizi içeren belge,
 • Öğrenci iseniz, okulun antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi ve Almanca tercümesi,
 • Tatil dönemi dışında yurtdışına gidecekseniz okulunuzdan alınmış, eğitiminiz süresince izinli olduğunuzu gösteren mektup,
 • Mezun iseniz, diplomanızın fotokopisi ve Almanca tercümesi (tercüme, yeminli tercüman tarafından yapılmalıdır.),
 • Almanca öğrenmek için herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın, diplomanın yada katılım belgesinin fotokopisi, 
 • Almanca dil öğreniminiz mesleki nedenlerden dolayı gerekiyorsa Almancaya tercüme edilmiş olarak aşağıdaki evraklar:
 • Almanca bilginizin mesleki gelişiminiz için gerekli olduğuna dair işveren yazısı eklemeniz gerekli olup, yazı hangi tarihte işe başladığınızı, hangi pozisyonda o şirkette çalıştığınızı ve aylık ne kadar maaş aldığınız bilgisini içermelidir.
 • Almanya’da kalacağınız sürece geçerli olacak seyahat sigortasının aslı ve fotokopisi. En az 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli yurtdışı sağlık sigortası. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 • Çalışanlar için: son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.)
 • Şirket sahipleri için Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi
 • Varsa devam ettiğiniz özel Almanca kurs sertifikaları, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup
 • Evli iseniz evlenme cüzdanınız,
 • 18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvafakatname ve fotokopisi,
 • Askerlik terhis/tecil belgesi,
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Anne, baba, tüm kardeşlerin ve varsa tüm çocukların ismen belirtilmiş olduğu.),
 • Sabıka Kaydı
 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler,
 • Almanya’da bulunan 1. dereceden akrabalarınız varsa, o ülkedeki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının ve iş/eğitim durumlarını gösteren belgelerin fotokopisi
 • Niyet mektubu( Bu eğitimi neden aldığınızı, kariyer hedeflerinizi ve de daha önceki eğitimlerinizle bağlantısını belirtmeniz tavsiye edilir.)
 • Almanya’da geçiminizi nasıl sağladığınızı göstermek için aşağıda belirtilen Bloke hesap işlemlerinden birinin yapılması gerekmektedir.

 

Almanya Öğrenci Vizesi için Bloke hesap formları;


1. Almanya’da bloke edilmiş bir banka hesabının açılması zorunludur. Almanya’da kalmak istenilen süreye ait ay sayısı yürürlükteki BaföG-meblağı olan 659 EURO ile çarpılır ve hesaba yatırılır. Bir öğrenim yılı için gerekli olan meblağ ;
(Deutsche Bank ya da İş Bankası önerilir.) 

2. Anne yada Babanın garantör olduğuna dair noterden onaylı taahhütname, ebeveynlerin geçim masraflarını, BaföG-meblağı (yaklaşık 659 €/ay, toplam 7.908€ /yıl) esas alınarak karşılayacağına dair yazılı (tercüme edilmiş) bir taahhütname ve taahhüdün yerine getirilebileceğini gösteren belgeler (maaş bordrosu, vergi tahsilat kararı, son 6 aya ait banka dekontları, bankaya yatırılmış para, vs.). Tam burslu kişilerden masrafların karşılanmasına ilişkin belge istenmemektedir.

3. Garantör Belgesi (Verpflichtungserklärung)
Almanya’da ikamet eden bir kişiden destek alırsanız yabancılar dairesinden (Ausländerbehörde) bir garanti belgesi (Verpflichtungserklärung) temin edilebilir. Doldurduktan sonra size gönderilmesini gerekmektedir.(Belgede tarih kısmına sizin oraya gideceğiniz tarihten sonra Zum Studium şeklinde yazdırın, öğrenim hayatınız boyunca demek oluyor. Örneğin 10.09.2013 Zum Studium.)

Yukarıda belirtilen 3 seçenekten sadece birini yerine getirmeniz yeterlidir.

 

 

Vize ücretleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

                                  

Almanya'da Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

 

 

 

FRANSA ÖĞRENCİ VİZESİ

 

Eğitim amacıyla (dil kursu, sınavlara hazırlık, lise, üniversite) Fransa'ya gidecek öğrenciler için temel kriter Fransa'da kalma süresinin 90 günden az ya da fazla olmasıdır. 90 günden daha uzun bir süre Fransa’da kalacak olan öğrenciler uzun dönemli öğrenci vizesi alırken, 90 gün ya da daha kısa kalacak olan öğrenciler eğitim amaçlı turistik vize almak zorundadırlar. Kısacası, Fransa’da konaklama sürenize göre 2 çeşit eğitim vizesi bulunmaktadır; bunlar uzun dönemli eğitim (öğrenci) vizesi ve kısa süreli eğitim amaçlı turistik vize. Bu iki vize tipi hem tanıdığı haklar hem de gereklilikleri bakımından birbirinden farklıdır.  

Fransa’da Fransızca eğitimi almak isteyen öğrenciler eğer kısa süreli eğitim alacaklarsa hali hazırda bulunan turistik Schengen vizeleri (farklı ülkeden alınmış olsa bile) program süresini kapsaması halinde öğrenci tekrar vize almak zorunda değillerdir.

İlaveten, yeşil pasaport sahibi öğrenciler Schengen bölgesine serbest giriş çıkış yapabildiklerinden, 3 aya kadar eğitim almak isteyen yeşil pasaport sahibi öğrencilerin vize alması gerekmez. Ancak daha uzun kalacak yeşil pasaport sahibi öğrencilerin pasaportlarını umimi (bordo) pasaporta çevirip vizeye başvurmaları gerekmektedir.

 

Fransa Kısa Süreli Turistik Öğrenci  Vizesi: Bu vize tipi genel turistik ziyaretçi vizesinden farklı olmamakla beraber, iş ya da turistik gezi evraklarınız yerine okul kabul belgenizi ve konaklama belgenizi sunmanız gerekmektedir. Diğer belgeleri hemen hemen aynı olup aşağıda belirtilmiştir.

 

Önemli Not !! 18 yaşın altındaki öğrencilerin imzaları velileri tarafından atılmalı ve başvuruya velileri ile gitmelilerdir.

 

 

Fransa’ya Kısa Süreli (90 günden kısa kalışlar için)  Turistik Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler;

 

 • Geçerli pasaport. Pasaportunuz 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Ayrıca 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve geçerlilik süresi dönüş tarihinizden sona en az 3 ay daha olmalıdır,
 • Önceden alınmış vizeleriniz var ise bunların fotokopileri, işlem görmüş tüm sayfaların fotokopileri,
 • 2 adet  son 6 ayda çekilmiş 35mm x 45 mm biyometrik fotoğraf,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Okul kabul belgesi ve fatura: Kayıt yapılan eğitim kuruluşundan alınmış olan; program bedelini, nerede kalacağınızı, konaklamanızın bedelini, haftada kaç saat ders alacağınızı ve programınızın hangi tarihler arasında olacağını gösterir kabul belgesi, 
 • Fransa hükümetinden alınmış burs var ise burs yazısı,
 • Öğrenciyseniz mümkünse Fransızca ya da ingilizce olarak alınmış, güncel, orjinal okulun antetli kağıdına ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi ve transkript,
 • Mezun iseniz diplomanızın fotokopisi,
 • Daha önce dil kursuna gidenler için kurstan alınmış diploma, sertifika,
 • Çalışıyor iseniz son 3 ayı kapsayacak şekilde maaş bordronuz, sigorta kaydı. Eğer döndüğünüzde işinize devam edecekseniz bunu belirten şirket antetli kağıdına şirket yetkilisi taraından ıslak imzalı ve kaşeli dilekçe,
 • Konaklama davetiyeniz,
 • En az 30.000 € teminata sahip tüm Schengen üye ülkelerindeki geri dönüş ve acil durum tıbbi, hastane masraflarını kapsayan istenen vizenin konaklama, geçerlilik süresi boyunca geçerli olacak bir seyahat sigortası poliçesi,
 • Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonları,
 • Seyahatiniz süresince masraflarınızı karşılayacağınıza dair finansal belgeler. Bu belgeler size, ailenize ya da sponsorunuza ait olabilir.
 • Sponsor ise masrafların tarafınca karşılanacağına dair dilekçe,
 • 3 aylık banka hesap hareketlerini içeren ve konsolosluğa hitaben yazılmış  o günün hesap bakiye bilgilerini içeren banka antetli kağıda yazılmış ıslak imzalı kaşeli ve imza yetkilisinin imza sirküleri eklenmiş banka mektubu (Şahıs veya şirket)
 • Maaşlı çalışan ise maaş bordroları, sigorta bildirimleri, Türkiye’ye döndüğünde işine devam edeceğine dair işveren tarafından yazılmış dilekçe,
 • İşyeri sahibi ise imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopileri ve tercümeleri
 • Gayrimenkul tapuları, araç ruhsatları ve kira sözleşmeleri,
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, 
 • Fransa'ya kendi başına seyahat edecek 18 yaşından küçük öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvafakatname (izin) vukuatlı nüfus kayıt örneği ve tercümesi ile gerçekleştirilmektedir.  Vize formlarının imzaları velileri tarafından atılmalıdır.

 

 

Uzun Süreli Fransa Öğrenci Vizesi: Yukarıda belirtildiği üzere, Fransa’da 90 günden uzun süreli eğitim alacak öğrencilerin bu vizeyi almaları gerekmektedir. Gidiş amacının dil kursu, sertifika programı, üniversite eğitimi, lise eğitimi ve benzeri sebepler olması farketmez, başvurulması gereken vize türü uzun dönemli öğrenci vizesidir.

Önemli Not !! Yeşil pasaportun sahibine 180 gün içerisinde sadece 90 gün yurtdışında kalmaya olanak tanıması sebebiyle, yeşil pasaport sahibi öğrencilerin de uzun süreli vize başvurusu için pasaportlarını umumi (bordo) pasaport ile değiştirip başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesi almak için gerekli belgeler kısa süreli turistik vize için her ne kadar benzerlik göstermekle birlikte süreç ve bir kaç ek belge ile ayrılırlar. 

 

Okul Kabülü  (Dil Okulu, Üniversite, Sertifika Programı)

 • Campus France Süreci,
 • Online dosya oluşturulması,
 • İlgili belgelerin çevirileri (Transkript, son diploma),
 • Campus France ücretinin ödenmesi,
 • Randevu alnıması ve mülakatın gerçekleşmesi,

Campus France onayı alınması halinde vize randevusu alınır ve vize belgeleri hazırlanır.

 

 

Uzun Süreli (90 günden uzun kalışlar için) Fransa Öğrenci  Vizesi İçin Gerekli Belgeler;

 

 • Geçerli pasaport. Pasaportunuz 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Ayrıca 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve geçerlilik süresi dönüş tarihinizden sona en az 3 ay daha olmalıdır,
 • Önceden alınmış vizeleriniz var ise bunların fotokopileri, işlem görmüş tüm sayfaların fotokopileri,
 • 2 adet  son 6 ayda çekilmiş 35mm x 45 mm biyometrik fotoğraf,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Öğrenciyseniz mümkünse Fransızca ya da ingilizce olarak alınmış, güncel, orjinal ıslak imzalı ve kaşlei öğrenci belgeniz ve transkriptiniz,
 • Türkiyeden alınmış son diplomanız, mezuniyet belgeniz,
 • Campus France tarafından başvurunuzun onaylandığına dair belge,
 • OFII Müracat Formu ve OFII Visite Medical (Sağlık Muayenesi) Formu, 
 • Fransa’daki dil okulunuzun kabul mektubu,
 • Konaklama davetiyeniz, ilk üç ay için hazırlanmış olması yeterlidir,
 • En az 30.000 € teminata sahip tüm Schengen üye ülkelerindeki geri dönüş ve acil durum tıbbi, hastane masraflarını kapsayan istenen vizenin konaklama, geçerlilik süresi boyunca geçerli olacak bir seyahat sigortası poliçesi,
 • Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonları,
 • Seyahatiniz süresince masraflarınızı karşılayacağınıza dair finansal belgeler. Bu belgeler size, ailenize ya da sponsorunuza ait olabilir.
 • Sponsor ise masrafların tarafınca karşılanacağına dair dilekçe,
 • 3 aylık banka hesap hareketlerini içeren ve konsolosluğa hitaben yazılmış  o günün hesap bakiye bilgilerini içeren banka antetli kağıda yazılmış ıslak imzalı kaşeli ve imza yetkilisinin imza sirküleri eklenmiş banka mektubu (Şahıs veya şirket)
 • Maaşlı çalışan ise maaş bordroları, sigorta bildirimleri, Türkiye’ye döndüğünde işine devam edeceğine dair işveren tarafından yazılmış dilekçe,
 • İşyeri sahibi ise imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopileri ve tercümeleri
 • Gayrimenkul tapuları, araç ruhsatları ve kira sözleşmeleri,
 • Nüfus Müdürlüğünden alınacak Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, 

Önemli Not !! 18 yaşından küçük öğrencilerin başvuruları yukarıdaki belgelere ek olarak anne ve baba olmaksızın seyahat edebileceğine dair noter onaylı muvaffakatname ve tercümesi  vukuatlı nüfus kayıt örneği ve tercümesi ile gerçekleştirilmektedir.  Vize formlarının imzaları velileri tarafından atılmalıdır.

 

Vize ücretleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

 

Fransa'da Eğitim için teklif İsteyiniz !!

 

Yurtdışı Eğitim Departmanımızdan size özel dil okulu araştırması, maliyet analizi ve vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız beklentileriniz ve ihtiyacınız doğtultusunda ülke, şehir ve okul araştırması yapıp size en uygun olan okul ve kurs teklifiyle geri dönüş yapacaklardır. 

 

 
 

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ