Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663

Pasaport Çeşitleri

 

 

 

YENİ PASAPORT İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİLER, E-PASAPORT NEDİR, YENİ PASAPORT NEREDEN ve NASIL ALINIR?  

 

 

02 NİSAN 2018 TARİHİ İTİBARİYLE PASAPORT İŞLEMLERİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ALINIP, NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NE VERİLMİŞTİR.
 

2018 Nisan ayı itibariyle, resmi (Siyah), hizmet (Gri) ve hususi (Yeşil) pasaportlar sadece İl Nüfus Müdürlüklerinden, diğer umumi (Bordo) pasaportlar ise İlçe Nüfus Müdürlüklerinden temin edilebilecektir.

 

 

E-pasaport Nedir?

 

Ülkemizin de bir üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO tarafından alınan tavsiye kararı uyarınca, üye ülkelerin 01 Nisan 2010 tarihi itibariyle "Makinede Okunabilir Pasaport" (MOP) düzenlemeleri gerekmektedir.

 

Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların ise tüm dünyada 24 Kasım 2015 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılması ICAO tarafından kabul edilmiş ve bu tarih itibariyle uygulamaya konulmuştur.

 

Makinede Okunabilir Pasaportlarda, klasik pasaportlardan farklı olarak kimlik sayfasının alt kısmında her biri 44 karakterden oluşan ve özel okuyucu cihazlarla okunabilen iki satırlık bir alan bulunmaktadır. Pasaportun kimlik sayfasında çıplak gözle görülebilen bilgiler “Makinede Okunabilir Alan” adı verilen bu alanda da bulunmaktadır.

 

Ülkemizde, 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle e-Pasaport uygulamasına geçilmiştir. ”Çipli pasaport”, “Biyometrik pasaport” ya da ”Elektronik pasaport” olarak da bilinen e-pasaportlar ise eski tip pasaportların kimlik sayfalarında

bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin

saklanabildiği yongalı (çipli) pasaportlardır. E-pasaportlar esasında Makinede Okunabilen Pasaportların bir türü olmakla birlikte Makinede Okunabilir Pasaportlardan daha ileri düzeyde güvenlik katmanlarına sahiptir.

 

 

Tüm dünyada e-pasaportların kullanıma girmesine ve bu sayede belge güvenliğinin artmasına bağlı olarak giderek artan sayıdaki ülkede sınır geçişlerinde otomatik pasaport okuma/tanıma sistemleri kullanılmakta ve böylece

pasaport kontrol işlemleri hızlanmıştır. Ülkemizin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına e-pasaport düzenlemesi sebebiyle vatandaşlarımızın seyahatleri daha süratli ve kolay hale gelmiştir.

Örneğin sınır geçişlerinde isim benzerliğinden kaynaklanabilen gecikmeler ortadan kalkmıştır.

 

 

Halihazırda kullanılan ve makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik süreleri boyunca ve ancak 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanılabilecektir. Bu tarihten sonra makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlun geçerliliği olsa bile seyahat etmek mümkün olmayacağından e-pasaport başvurusunda  bulunulması gereklidir.

 

 

Yurtiçinde ve yurtdışında Pasaport (E-pasaport) Başvurusu Nereye Yapılır?

 

30 Mart 2018 tarihi itibariyle pasaport randevu işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İl/İlçe Müdürlükleri tarafından yapılacaktır. Bu tarihten sonraki randevu işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu sistem üzerinden randevu durumunu görüntüleyip, size uygun randevuyu alabilirsiniz.

Yaşlı, hasta ve engelli vb. vatandaşların işlemleri randevusuz olarak alınmaktadır, Randevusuz müracaat işlemleri kısıtlı sayıdadır.

 

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar ise bulundukları ülkedeki Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubelerine veya Başkonsolosluklara başvurabilirler. Yurt dışından alınacak pasaport başvuru randevuları konsolosluk randevu sistemi aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Sistem üzerinde gerekli yönlendirmeler yer almaktadır, gerekli işlemleri sırasıyla tamamlamanız gerekmektedir.

Pasaport başvurusu sonrasında, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara’daki Tanzim Merkezi Şube Müdürlüğünde üretilen kişiselleştirilmiş pasaportlar başvuru sırasında tercih edilen Temsilciliğe Dışişleri Bakanlığı’nın posta servisi ile gönderilmektedir. Temsilciliklerimizce pasaportlar kaydedilerek stoğa alınmakta, ardından başvuru sahibine pasaportunu teslim almak üzere başvurması gerektiğini belirtir bir e-posta gönderilmektedir.

 

Pasaport sahibi pasaportunu kendisi teslim alamayacak ise; başvuru sırasında pasaportunu teslim alma konusunda bir yakınına veya tanıdığına yetki verir. Başkasının pasaportunu teslim almaya gelen kişi, başvuru sırasında düzenlenen teslim için yetkilendirilme belgesini ve başvuru sahibinin eski pasaportunu getirir. Reşit olmayanların pasaportları velayet sahibi anne ve/veya baba tarafından teslim alınabilir.

Teslimat sırasında, vatandaşımızın yeni pasaport başvurusu sırasında sahibi olduğu eski pasaport iptal edilir ve yeni pasaportu aktif hale getirilir.

 

E-pasaportlarda temdit (uzatma) imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle, e-Pasaportun süresi dolduğunda veya daha uzun süreli pasaport talep edilmesi halinde yeni bir başvuruda bulunulması gerekmektedir.

 

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır. 2018 Pasaport defter ve harç bedelleri için tıklayınız.

 

E-pasaport Nasıl Teslim Alınır?

Başvurusu tamamlanan ve tanzim edilen e-pasaportlar PTT aracılığı ile yurt içinde doğrudan başvuru sahibinin adresine gönderilir yurt dışında ise başvurunun yapıldığı Büyükelçilik veya Başkonsoloslukta imza karşılığında teslim edilmektedir.

 

 

Geçici Pasaport Nedir? 

 

Geçici pasaport, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkili makamlarınca istisnai durumlarda ve geçici olarak, geçerli bir pasaportun olmadığı ve kişinin seyahatinin sağlanabilmesi amacıyla seyahat belgesinin verildiği aşağıdaki istisnai durumlar için

 

 • yurtdışında pasaport kaybı,
 • yurtdışında pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, 
 • yurtdışında sınırdışı edilmiş kişilere Türkiye’ye geri dönebilmeleri için verilmiş, 

geçici ve tek kullanımlık seyahat belgesi yerine geçen pasaport türüdür. 

 

Kişinin başvurusu üzerine, dış temsilciliklerimiz tarafından yapılacak değerlendirmeye göre yukarıda belirtilen acil durumlarda (sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi) ve adına düzenlenen kişinin ülkemize veya mukim olduğu yere dönüşünü teminen tek seferlik düzenlenmektedir. Seyahat güzergâhı geçici pasaportun üçüncü sayfasında belirtilmek suretiyle bir ay veya seyahat güzergahında bulunan ülkelerden en az birinin uzun süreli geçerli pasaport taşıma koşulu araması gibi zorunlu ve istisnai durumlarda en fazla bir yıl geçerli olmak üzere düzenlenmektedir.

 

 

Seyahat Belgesi Nedir?

 

Makinada okunabilir “geçici pasaport” düzenleyemeyen dış temsilciliklerimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına “Seyahat Belgesi” düzenlemektedir. “Seyahat Belgesi” ülkemize dönüşünü teminen, 1 ay süreli ve tek seferlik düzenlenmektedir.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına 4 çeşit pasaport düzenlemektedir. 

 

1. Umuma Mahsus Pasaportlar ( Bordo Pasaport ) Nasıl, Nereden Alınır?

 

Milletvekili, öğretmen, memur vb kamu çalışanı olmayan kişiler Bordo Pasaport almak zorundadırlar. Umuma Mahsus Pasaport renginden dolayı Bordo Pasaport olarak da adlandırılmaktadır. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda Hususi (Yeşil), Hizmet(Gri) veya Diplomatik(Siyah) Pasaport başvurusu için belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunmaktadırlar. 

Bordo pasaport 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4-10 yıl olarak verilmektedir. Harç bedelleri farklıdır.

 

Umumi pasaportlar toplam 57 sayfadır ve rengi bordodur.

 

Bordo Pasaport başvuruları İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılmaktadır. 

 

01 Kasım 2016’ya kadar kullanılan Bordo Pasaport ile yeni tip Bordo Pasaport arasındaki tek fark, yeni Bordo Pasaport’un arkasına gizlenmiş bir çip bulunmaktadır. Çipin içinde fotoğrafınız, parmak iziniz, ad soyad ve doğum tarihi bilgileriniz yer almaktadır. Eski bordo pasaportlar 2017 Kasım ayına kadar kullanılabileceklerdir. Her zaman olduğu gibi eski Bordo Pasaport’unuzda süresi dolmamış vizeler geçerli olacaklar.

Yeni Bordo Pasaportunuzu aldıktan sonra, geçerli vize sayfaları aynı kalmak şartı ile eski ve yeni pasaportunuzu birarada taşıyarak vizenizi kullanabiliyor olacaksınız.

 

Pasaport başvuru randevusuna gittiğinizde gerekli belgelerin tamamlanmış, pasaport harç ve cüzdan bedellerinin ödenmiş olması ve başvurunun şahsen yapılıyor olması gerekmektedir.

 

Seyahatainiz sırasında Pasaport geçerlilik süreniz; vizeli ülkelere seyahat ederken (seyahat ettiğiniz ülkenin vize kurallarına bağlı olarak) pasaportunuzun 3-6 arasında geçerliliğinin olması,vizesiz ülkeler için ise pasaport geçerliliğinin minimum 3 ay olması gerekmektedir. Aksi takdirde havayolu görevlisi tarafından check-in işlemleriniz yapılmayacak ve size uçuş biniş kartınızı verilmeyecektir, havayollarının vize protokollerine uygun yolcu taşıma zorunlulukları bulunduğundan uygulama sıkı sıkıya uygulanmaktadır, bu konuda tam yetkileri bulunmaktadır. Seyahat öncesi Pasaport geçerlilik süresini iyi hesaplamanız çok önemlidir, çünkü aynı işlem gideceğiniz ülkenin pasaport girişinde vize memurları tarafında tekrar yapılacaktır.

 

Bordo Pasaport için başvuru evrakları nelerdir?

 

 • TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir) 
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf (50X60 mm). 
  • Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır. 
  • Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın ya da ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır. 
  • Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır. Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır. 
 • Parmak izi alındı belgesi (Pasaport işlemlerinde ilk önce parmak izi verilmesi gerekmektedir, parmak izi verdikten sonra tarafınıza parmak izi belgesi verilmektedir.)
 • Pasaport Defter Bedeli Makbuzu/Dekontu: Banka veya maliye veznesine yatırılan pasaport cüzdan bedeli ödendi dekontu, dekont müracaat esnasında ibraz edilecektir. İnternetten bu hesaba havale veya EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gerekmektedir. Dekont yada makbuzun üzerinde adına pasaport çıkartılacak kişinin TC Kimlik No'sunun mutlaka yazılması ve tahsilatı yapan kişinin ıslak imzalı ve kaşenin bulunması gerekmektedir.
 • Pasaport Harç Bedeli Makbuzu: Banka veya maliye veznesine yatırılan pasaport cüzdan bedeli ödendi dekontu, dekont müracaat esnasında ibraz edilecektir. İnternetten bu hesaba havale veya EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gerekmektedir. Dekont yada makbuzun üzerinde adına pasaport çıkartılacak kişinin TC Kimlik No'sunun mutlaka yazılması ve tahsilatı yapan kişinin ıslak imzalı ve kaşenin bulunması gerekmektedir. 
 • Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi.

 

Pasaport için Muvafakatname; anne ve baba, anne baba tarafından vekil tayin edilen kişi ya da mahkemeler tarafından vasi olarak atanan kişilerce, reşit olmayanların ve kısıtlıların pasaport başvurusunda bulunmalarını sağlamak üzere düzenlenen belgedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu gereğince 18 yaşından küçük reşit olmayanların ve kısıtlıların pasaport alabilmeleri için ebeveynlerinin, ebeveynleri tarafından vekil tayin edilen kişilerin ya da vasilerinin muvafakat şartı bulunmaktadır.

 

Pasaport için Muvafakatname Nerede ve Nasıl alınır?

 

 • Anne ve babanın başvuru merkezinde hazır bulunmaları halinde başvuru memuru tarafından muvafakatleri alınacaktır. Ebeveynlerin, ebeveynler tarafından vekil tayin edilenlerin ya da vasinin başvuru esnasında hazır bulunarak başvuru memuru nezaretinde, yada
 • Noter huzurunda,
 • Yurtdışındaki ebeveynlerce konsolosluklarda veya Lahey sözleşmesine taraf ülkelerin noterliklerinde, düzenlenir.

Başvuruya gelemeyen anne ya da babanın muvafakatini noterden düzenlemesi gerekmektedir. Gelemeyenin noterden düzenleyeceği muvafakatnameyi başvuruda hazır bulunan ebeveyn getirebilir. Ayrıca ergin olmayanlar ve kısıtlılar için başvuru merkezinde her başvuru için yeni muvafakatname düzenlenmektedir. Noterliklerce düzenlenen muvafakatnameler de yalnızca bir defaya mahsus pasaport başvurusu için kullanılabilir.

 

Pasaport Harçları Nereye Yatırılır?

Pasaport harçları Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçe defterdarlıklarına/malmüdürlüklerine veya bankalara yatırılabilir. Harç ödemeleri hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız. 

 

Pasaport randevularınızı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu sistemi üzerinden alabilirsiniz. 

 

Parmak İzi Alma: 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5.maddesi: “Polis, her çeşit silah ruhsatı, sürücü belgesi, pasaport veya pasaport yerine geçen belge almak için başvuruda bulunan kişilerin parmak izini alır” hükmü uyarınca pasaport müracaatında bulunan 7 yaşından büyüklerin parmak izi alınmakta olup, daha önceden sayılan sebeplerle parmak izi alınanlardan tekrar parmak izi alınmaz.

 

Reşit Olmayan Çocukların Pasaport Başvuruları hakkında: Yurt içi başvurularında 12 yaşından gün almamış çocukların başvuru formları velileri veya vasileri tarafından imzalanmaktadır.12 yaşından gün almış ve daha büyük çocukların başvuru sırasında imzaları alınmaktadır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır. Yurt dışı başvurularında 12 yaşından gün almamış çocukların başvuru formları velileri veya vasileri tarafından imzalanmaktadır.12 yaşından gün almış ve daha büyük çocukların başvuru sırasında imzaları alınmaktadır.

 

Pasaportlar temdit edilmemektedir yani başka bir deyişle süresi uzatılamamaktadır, süresi dolan pasaportunuzun yerine yeni bir e-pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

 

Harçsız – Ücretsiz Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) nedir?

Türkiye’deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları ve ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatacakları “harçsız pasaport talep yazısı” ile müracaat etmeleri halinde belgede belirtilen süre kadar harçsız pasaport düzenlenir.

Turistik geziye giden öğrenci ve öğretim elemanlarına verilmez. Bu pasaport öğrenim görevinden dolayı verilmekte olup hazırlanması uzun sürdüğü ve vize süresi sorun yarattığı için çok kullanışlı olduğu söylenemez.

 

Harçsız Öğrenci Pasaport – Bordo Pasaport’u (Umumi Pasaport) nasıl alınır?

25 yaşın altındaki (26’dan gün almamış) öğrencilere harç bedeli alınmadan Umumi Pasaport verilmesi 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Sadece Pasaport defter bedeli karşılığında; öğrenci olup 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) gençlere verilmesi karara bağlanmıştır.

Harçsız öğrenci pasaportunun birkaç ayrıntısı;
 

 • 18 yaşından küçük öğrenciler (19’dan gün almamış olanlar) en fazla 5 yıllık alabilirler,
 • 18 yaşını tamamlamış öğrenciler ise kalan öğrenim süresine veya 25 yaşını tamamlayacağı tarihe kadar geçerli olacak şekilde ücretsiz öğrenci pasaportu alabiliyorlar.
 • Yurtdışında öğrenci olan Türk vatandaşı öğrencilerin de bu pasaportu kullanma hakları bulunuyor.
 • Ücretsiz öğrenci pasaportu başvurularında mutlaka öğrenci belgesi isteniyor.
 • Ücretsiz (harçsız) öğrenci pasaportu almak için pasaport defter bedelinin (2017 yılındaki ücreti 94 TL) ödenmesi gerekiyor.

 

Pasaport Müracaatı Takibi: Vatandaşlarımız pasaport müracaat işlemini tamamladıktan sonra pasaportunun hangi aşamada olduğunu e-pasaport internet adresinden takip edebilir. Ayrıca müracaat edilen Pasaport Şubesine şahsen TC Kimlik belgeleri ile gelerek Pasaportunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilmektedirler.

 

2. Yeşil Pasaportlar (Hususi Pasaport)

 

5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda Hususi Pasaport başvurusu için belirtilen şartları taşıyan kişilere, devlet görevlilerine ve kamu çalışanlarına verilen pasaporttur. Renginden dolayı Yeşil Pasaport da denilmektedir. Üst düzey veya kıdemli devlet memurları, derecesine göre belediye başkanları ve ilgili diğer kişilerin alabildikleri pasaport türüdür.

 

Yeşil Pasaport Alabilecek kişiler: Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gidecekleri zaman verilmektedir.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir.

 

İl ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür.

 

Hususi (Yeşil) pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir.

 

Hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda vefat eden ebeveynden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmeyip yukarıda belirtilen diğer şartları taşımaları halinde hususi pasaport verilebilmektedir.

 

Yeşil Pasaport başvuru işlemleri nereden yapılır? Yeşil pasaport başvuruları 30 Nisan 2018 tarihine kadar yurtiçinde sadece İl Emniyet Müdürlüklerinden yapılmakta idi. Ancak 02 Nisan 2018 tarihi itibariyle Yeşil pasaport başvuruları İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yapılmaktadır. En fazla 5 yıllık verilebilir. Yeşil Pasaport için harç bedeli ödenmez, sadece pasaport defter bedeli ödenir. Banka gişe görevlisine sadece ”Yeşil pasaport defter bedeli ödemek istiyorum.” demeniz yeterli olacaktır. Yapacağınız işlem için nüfus cüzdanınızın mutlaka yanınızda olması gerekir.

 

 

Yeşil Pasaport başvuru evrakları nelerdir?

 

 • Öncelikle, İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazacağınız Yeşil Pasaport Talep Formu‘nu doldurmanız gerekiyor. Eğer halen çalışıyor iseniz bağlı bulunduğunuz kurumdaki yetkili kişiye onaylatmanız ve bu onaylattığınız belgeleri İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ndeki görevliye sunmanız gerekiyor. Emekli veya çekilme nedeniyle hususi damgalı pasaport başvurusunda bulunan hak sahiplerinden talep formu yerine bir defaya mahsus mensubu bulunduğu kurum tarafından düzenlenmiş unvanı ve kadro derecesini gösterir resmi belge istenir.

 • Varsa önceden alınmış pasaportlarınızın aslı,

 • Nüfus Cüzdanı aslı,

 • 2 adet biometrik fotoğraf,

 • Parmak izi alındı belgesi (Pasaport işlemlerinde ilk önce parmak izi verilmesi gerekmektedir, parmak izi verdikten sonra tarafınıza parmak izi belgesi verilmektedir.)

 • Defter bedeli dekontu (Pasaport defter bedeli ücretini yatıracağınız bankaları da aşağıda sıralanmıştır. Yeşil pasaport harç ücreti ödenmiyor ancak pasaport defter ücreti ödeniyor.)

 • Reşit olmayan ya da engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname,

 • Engelli olan çocuklar için sağlık raporu,

 • Öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi,

 

Pasaport için Muvafakatname; anne ve baba, anne baba tarafından vekil tayin edilen kişi ya da mahkemeler tarafından vasi olarak atanan kişilerce, reşit olmayanların ve kısıtlıların pasaport başvurusunda bulunmalarını sağlamak üzere düzenlenen belgedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu gereğince 18 yaşından küçük reşit olmayanların ve kısıtlıların pasaport alabilmeleri için ebeveynlerinin, ebeveynleri tarafından vekil tayin edilen kişilerin ya da vasilerinin muvafakat şartı bulunmaktadır.

 

Pasaport için Muvafakatname Nerede ve Nasıl alınır?

 

 • Anne ve babanın başvuru merkezinde hazır bulunmaları halinde başvuru memuru tarafından muvafakatleri alınacaktır. Ebeveynlerin, ebeveynler tarafından vekil tayin edilenlerin ya da vasinin başvuru esnasında hazır bulunarak başvuru memuru nezaretinde, yada
 • Noter huzurunda,
 • Yurtdışındaki ebeveynlerce konsolosluklarda veya Lahey sözleşmesine taraf ülkelerin noterliklerinde, düzenlenir.

Başvuruya gelemeyen anne ya da babanın muvafakatini noterden düzenlemesi gerekmektedir. Gelemeyenin noterden düzenleyeceği muvafakatnameyi başvuruda hazır bulunan ebeveyn getirebilir. Ayrıca ergin olmayanlar ve kısıtlılar için başvuru merkezinde her başvuru için yeni muvafakatname düzenlenmektedir. Noterliklerce düzenlenen muvafakatnameler de yalnızca bir defaya mahsus pasaport başvurusu için kullanılabilir.

 

 

Emekliler için Yeşil Pasaport başvuru evrakları nelerdir?

 

 • Emekli olduktan sonra ilk kez pasaport işlemi yaptıracaklar için; Emekli oldukları kurumdan (Örneğin Öğretmenler İl Milli Eğitim Müdürlüğünden) Emekli oldukları tarihteki kadro derecenizi gösterir belge getirmeleri gerekmektedir.
 • Emekli olduktan sonra hususi pasaport işlemi yaptırmış iseniz ve pasaportunuzda EMEKLİ yazıyor ise; mevcut pasaportunuz müracaatınız için yeterlidir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • T.C nüfus cüzdanı aslı (Nüfus cüzdanı aslı olmadan ve cüzdanda T.C. Kimlik numarası bulunmadan işlem yapılmamaktadır)
 • Parmak izi alındı belgesi (Pasaport işlemlerinde ilk önce parmak izi verilmesi gerekmektedir, parmak izi verdikten sonra tarafınıza parmak izi belgesi verilmektedir.)
 • Banka veya maliye veznesine yatırılan pasaport cüzdan bedeli ödendi dekontu,
 • Başvuru sırasında hak sahibi kendisi için pasaport almayacak, eşi ve ergin çocuğu için alacak ise; müracaata gelmesine gerek yoktur. Eşi ve reşit olan (18 yaşını tamamlamış) çocuğu için vekaletname vermelidir.
 • Reşit olmayan çocuğu için aynıca her iki ebeveynden muvafakatname ve müracaata gelmeyen ebeveynden vekaletname istenmektedir.

 

Yeşil Pasaport randevusu nasıl alınır? Evraklarınızı tamamladıktan sonra Randevu sisteminden uygun tarihi seçip randevunuzu alabilirsiniz. Unutmayın; Yeşil Pasaport başvuruları sadece İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yapılmaktadır.

 

Yeşil Pasaport kaç günde çıkar? Yeşil pasaportunuz için tüm başvurularınızı tamamladıktan sonra, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nde belirttiğiniz adrese en geç 5-7 iş günü içerisinde ulaşacaktır.

 

 

Yeşil pasaportlar 25 sayfadan oluşmaktadır ve rengi yeşildir.

 

 

3. Hizmet Pasaportları ( Gri Pasaport )

 

Gri Hizmet Pasaportları, 5682 sayılı kanunun gereğince, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere bir tek vazife sürelesini kapsayacak süre için verilir.

 

Gri Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.

 

Görev pasaportu olması sebebiyle görev harici özel, kişisel iş ya da tatil için kullanılmaması gerekmektedir. Görev haricinde kullanan kişiler ve pasaportu veren kurum ile ilgili işlem yapılmaktadır.

 

Gri pasaport genel olarak 5 yıllığına verilir ve yalnızca görevlinin vazifesi ettiği sürece sahibinde kalabilir. Vazife bitiminde ülkeye dönüldüğünde kişiyi gönderen kuruma geri iade edilmelidir. Kurumda bu pasaportu İl Güvenlik Müdürlüğü’ne gönderirler. Gri pasaportların süresi uzatılamamaktadır. 

 

Gri Pasportlar oldukça hızlı bir şekilde çıkmaktadır. Devlet size 3 ila 5 iş günü içinde dese de genel anlamda başvurunun sonrasındaki 2 gün içinde sahibine ulaşıyor.

 

Gri pasaportun avantajları şunlardır;

 

1-) Pasaport harcından muaftır. Normal şartlarda Bordo pasaport sahipleri defter bedeli ve pasaport harcı olmak suretiyle 2 değişik ücret öderler. Gri pasaport sahiplerinin yapması gereken tek ödeme defter bedelidir. 
2-) Bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek. Gri pasaport sahipleri Bordo pasaportluların vizesiz giriş yapabildiği 102 ülkeye ilaveten 54 ülkeye daha vizesiz girebilme hakkına sahiptir. 
3-) Hızlı çıkarılması.

 

Dezavantajı ise: Avantajları yanında gri pasaport, hangi görev için alındı ise o görevin süresi boyunca geçerlidir, sözkonusu görev bitiminde Güvenlik Müdürlüğü’ne iade edilir. Hiçbir şekilde uzatılamaz. Görev bitiminde kişinin elinde kalmaz.   

 

Gri pasaport sahibinin görevi bittiği halde gri pasaportun halen geçerlilik süresi olsa bile pasaport ilgili makamlara geri iade edileceğinden kişinin bordo pasaporta geçmesi gerekmektedir. 

 

ÖNEMLİ NOT: Gri pasaportun iade edildiği kurumdan gri pasaportun teslim alındığına dair yazı alınarak, sonra ki pasaport başvurularında emniyete sunulması gerekmektedir.

 

Toplam 25 sayfadan oluşmakta ve rengi gridir.

 

 

4. Diplomatik Pasaportlar ( Siyah Pasaport ) 

 

Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına,Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına, Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya millletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir.

 

Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli diplomatik pasaport verilir. Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

E-pasaport ile ilgili telefonla bilgi almak isteyen vatandaşlarımız yurt içinde müracaat ettikleri il biriminden, yurt dışında ise konsolosluk ve elçiliklerden ayrıntılı bilgi alabilirler.

 

 

Pasaport Teslimatları Nasıl Yapılmaktadır?

 

Yurt içinde: Vatandaşlarımızın müracaat aşamasında bildikleri cep telefonu numaralarına pasaport gönderisinin PTT Genel Müdürlüğü tarafından teslim alınmasından itibaren barkot numarası ile birlikte aşamaları hakkında SMS ile bilgilendirme hizmeti verilmektedir. Başvuru sahiplerinin e-Pasaportları, PTT Kargo aracılığıyla doğrudan (müracaatta belirtilen) adreslerine gönderilmektedir. e-Pasaport başvuru sahibine veya başvuru sırasında teslim alabilmesi için ismi belirtilen kişiye teslim edilmektedir. Belirtilen adreste ilgili kişiye 2 defa ulaşılamaması durumunda e-Pasaport gönderileri 7 gün süre ile teslim alınmak üzere Posta Merkezinde bekletilmektedir. 7 gün içerisinde Posta Merkezinden teslim alınmayan pasaport gönderileri, ilgilisi tarafından teslim alınana kadar muhafaza edilmek üzere müracaat ettikleri Pasaport Birimine gönderilmektedir.

 

Yurtdışında: Başvuru sahipleri ise e-Pasaportlarını yalnızca başvuruda bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluktan teslim alabileceklerdir.

 

 

Önemli Not: Web sitemiz mümkün olduğunca güncel tutulmaya çalışılmakla birlikte ilgili makamların protokol ve uygulamaları değişebilmektedir. Web sitemizde sizlere sunulan bu bilgiler tamamen bilgi amaçlı olup bu bilgilere istinaden ortaya çıkabilecek maddi ve manevi hiçbir zarar için herhangi bir sorumluluğumuz olmadığını birdirmek isteriz. Bu sebeple öğrenmek istediğiniz bilgiler için ilgili makamlardan MUTLAKA bilgi almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

 
 

 

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ