Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663

Schengen Vize Rehberi

 

 

2018 SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HERŞEY

 

 

Schengen vizesi, Schengen bölgesi içinde bulunan ülkelerden birine giriş yapabilmeniz için almanız gereken bir vize türüdür.

Schengen vizesi; sınır ve gümrük kontrolleri (hava, kara ve deniz) yapılmaksızın vatandaşların ve bir ülkeden giriş yapmış Schengen vizeli yabancıların, ülke sınırlardan direkt geçmesini sağlayan kolaylık ve özgürlük anlaşmasıdır. Sınırsız bir kıta Avrupası hedeflemektedir.

Schengen, Avrupa Birliği ile oldukça paralel olmasına rağmen tıpkı Euro gibi bağımsız bir işbirliğidir. İngiltere, İrlanda, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya birer AB üye ülkeleri olsalar da, Schengen’e dahil değillerdir. Dolayısı ile bu ülkeler için Schengen vizesi geçerli değildir. Buna karşılık İsviçre, Norveç ve İzlanda AB üyesi olmamasına rağmen anlaşmaya dahildir.

Schengen Bölgesinde şuanda 26 ülke bulunmakta olup Avrupa Birliği üyesi 22 ülke Schengen Müktesebatının tamamını uygulamaktadır.

Diğer dört ülke ise Avrupa Serbest Ticaret Birliği içerisinde olmakla birlikte Avrupa Birliği’nin dışında yer almaktadırlar. Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn imzaladıkları özel anlaşmalar aracılığı ile Schengen bölgesine üye olmuşlardır.

Schengen vizesi ile gidilebilecek ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

 

Hırvatistan schengen vizesi hakkında istisna: Hırvatistan 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’ne üyeliği nedeniyle 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza Hırvatistan'dan transit geçişlerde ve bu ülkeye azami 90 gün ikamet süreli seyahatlerinde vize uygulamaya başlamıştır.

Çok girişli geçerli Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımız veya Schengen ülkelerinde geçerli oturma izni bulunan vatandaşlarımızın ayrıca Schengen vizesi almalarına gerek yoktur.

Seyahati sırasında birden fazla Schengen ülkesine gitmeyi planlayan kişilerin sıklıkla sordukları soru hangi ülkeden vize başvuru yapılması gerektiği hakkındadır. Teknik olarak yapılması gereken, ya sınırlarından ilk giriş yapacağınız Schengen ülkesinin vizesini almanız yada toplam seyahat süreniz içinde en fazla süre kalacağınız ülkeden vize almanızdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu; başvuru yapacağınız Schengen vizenizi “Çok Girişli” olarak almanızdır. Böylece sınırlardan problemsiz bir şekilde geçebilirsiniz.

 

 

Schengen vize türlerini açıklamak gerekirse:

 

1- A Tipi Schengen Vizesi (Schenegn Transit Vize) 

Transit vize olarak bilinen A tipi vize, aktarmalı uçuşlarda havaalanlarında ziyaretçiye transit geçiş hakkı sağlamaktadır. Üçüncü bir ülkeye herhangi bir Schengen ülkesinden aktarma yapmak suretiyle seyahat edilebilmesi için Transit vize gereken ve gerekmeyen durumlar olabilir. Transit vize ile ilgili en güncel ve detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız  

 

2- C tipi Kısa Süreli Schengen Vizesi

Seyahat planlanan Schengen ülkesine 90 günlüğüne giriş hakkı sağlayan Turist vizesi türüdür.  Bu vize türü, turistik, ziyaret, kültür-spor amaçları içeren kalış hakkı sağlamaktadır. Schengen Vizesi (C), tüm Schengen Bölgesi’nde altı ay içinde en fazla 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Başka bir deyişle; sadece seyahat amacı güdülen kısa süreli olarak tanzim edilen vizeler, maksimum 6 aya kadar geçerli olabilmektedir.

 

 • Tek Girişli Schengen Vizesi: Tek girişli vize Schengen sınırlarına (ülkeye değil, tüm bölgeye) vize geçerlilik tarihleri arasında bir kez girilebileceği anlamına gelir. Bir ülkeye girdikten sonra Türkiye’ye dönmediğiniz ya da Schengen Bölgesi sınırlarından çıkmadığınız sürece vize geçerliliğiniz boyunca ülkeleri gezebilirsiniz.
 • Çift (İki) Girişli Schengen Vizesi: İlk girişten sonra Schengen Bölgesi’nden ayrılınıp, yeni vize almaksızın (Geçerlilik süresi içinde) bir kez daha ikinci defa tekrar giriş hakkı tanır. Vize alınan Schengen ülkesine/bölgesine bir kez giriş yapıldıktan sonra, geçerlilik süresi içinde ikinci kez vize almaksızın girilebilir anlamına gelmektedir. Ancak ikinci çıkıştan sonra süre kalsa bile tekrar girilemez.
 • Çok Girişli Schengen Vizesi: Geçerlilik süresi içinde istenildiği kadar aynı ya da farklı ülkelere giriş çıkış hakkı verir.

 

3- D tipi Uzun Süreli (Ulusal) Schengen Vizesi

Seyahat edeceğiniz Schengen ülkesinde 90 günden fazla kalmanız gereken eğitim, iş, çalışma, aile ziyareti vb. durumlarda almanız gereken vize türüdür.  90 günden fazla daimi oturum veya uzun dönem çalışma/okuma iznini kapsar. Tek girişli olabileceği gibi çok girişli olarak da verilebilmektedir.

Çok girişli D Tipi Ulusal Schengen Vize alınabilmesi bir takım kriterlere bağlıdır:

 • Uluslararası öğrenci programlarına katılım sağlayacaklara sadece 1 yıl için verilmektedir.
 • Schengen ülkelerinden birinde uzun dönem eğitim alacak yabancı öğrencilere verilmektedir. Yukarıda açıklandığı üzere vize 1 yıl olarak ancak uzatılabilme olasılığı ile verilmektedir.
 • Başvuran kişiye ve yakın aile bireylerine bakılarak, herhangi bir Schengen ülkesinde bulunan bir yüksek eğitim kurumunda yada araştırma merkezinde pedagojik çalışma yapacak kişilere verilmektedir.
 • Herhangi bir Schengen ülkesine kendi tecrübe ve uzmanlığını paylaşmak üzere seyahat eden sporcu, sanatçı yada özel uzmanlık sahibi meslek sahibi kişilere verilmektedir.
 • Tıbbi sebepler gibi acil durumlardan dolayı vize süresi içinde Schengen bölgesini terk edemeyen kişilere verilmektedir.

 

AB Vatandaşlarının Aile Bireyleri için Vize Hakkında Bilgi:

Prosedür, yabancıların AB vatandaşı aile bireyinin vatandaşı olduğu devletten başka bir AB üyesi devlete seyahat etmelerine veya çoktan bu devlette kalmalarına ilişkindir.

Vize başvurusu ücrete tabi değildir. Vize başvurusunda bulunanlar randevusuz olarak konsoloslukta kabul edilirler. AB üyesi devlet vatandaşları, Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi devletlerin vatandaşları – Avrupa Ekonomik Alanı (Norveç, İzlanda, Lihtenştayn) anlaşmasına taraf devletler, İsviçre Konfederasyonu vatandaşları AB vatandaşı olarak kabul edilir.

 

1. Kimler AB vatandaşının aile bireyleridir?

 • Eş,
 • Kabul eden devletin mevzuatı medeni birliktelik (sivil birliktelik) ile evliliği denk kabul ediyorsa, AB vatandaşının ilgili  üye devletin yasalarına göre medeni birliktelik kurduğu partneri,
 • AB vatandaşı veya eşi ya da partneri tarafından geçimi sağlanan yirmi bir yaşına kadar çocuk,
 • AB vatandaşı veya eşi ya da partneri tarafından geçimi sağlanan ebeveynler.

2. Vize alabilmek amacıyla aşağıdaki belgelerin ibrazı gereklidir:

 • İmzalı ve üzerine fotoğraf yapıştırılmış vize başvuru formu,
 • Geçerli pasaport,
 • Aile bireyi olma durumunun devam ettiğini teyit eder belge (Nüfus Müdürlüğünden Tam tekmil Nüfus kayıt Sureti),
 • AB vatandaşına refakat edildiğini veya birlikte seyahat edildiğini teyit eder belge (örn: AB vatandaşının yazılı beyanı).

 

 

ÖNEMLİ NOT: 05 Nisan 2010 tarihli Avrupa Parlementosun kararına istinaden, Schengen bölgesi üyesi olmayan bir ülke vatandaşı olarak herhangi bir Schengen ülkesinden uzun süreli vizesi olan kişiler diğer Schengen bölgesi sınırları içinde 180 gün süre zarfında 90 günden fazla kalamamaktadırlar.   

X ay  içinde Y gün kadar geçerli şeklinde aldığımız vizede (6 ay içinde 3 ay, 3 ay içinde 40 gün gibi) X vizenin toplam geçerlilik süresini, Y’de toplam kalış süresini ifade eder.

Örnek: 5 Ocaktan itibaren, 4 ay içinde 30 gün geçerli vizeniz varsa; 5 Mayısa kadar giriş sayısı limitlerinde giriş çıkış yapabilir ve bölge içinde en fazla toplam 30 gece kalabilirsiniz demektir. (Multi giriş için misal ilk girişte 5 gün, ikincide 2 gün, üçüncüde 9 gün v.s.)

Schengen sınırlarına bir giriş yaptıktan sonra, çıkışa kadar tekrar bir vize kontrolü yapılmamaktadır. Zaten kara yolu ve demir yolu geçişlerinde herhangi bir sınır da yoktur. Sadece hava yolu ile geçişlerde güvenlik kontrolü olabilir. Kimse damga basmaz sadece kimlik kontrolü gibi pasaporta ve vizeye bakarlar.

 

90 günlük vize süresi ne demektir?

Vize aldığınız ülkede ya da topraklarda (Schengen için) toplam geçirebileceğiniz sürenin 90 günle sınırlı olduğu anlamına gelir. Fazlası için turist vizesi yeterli değildir. Toplam 90 günü vize giriş sürenize bağlı olarak doldurabilirsiniz.

 

Tüm Schengen vize tipleri için başvuru sırasında gerekli olan bir takım belgeler vardır. Tüm ülkelere vize başvurularında olduğu gibi Schengen ülkeleri için yapılacak vize başvurularında vize istenmesinin en önemli sebebi, giriş yapacağınız Schengen ülkesinde  amacınızı gerçekleştirip döneceğinize ilişkin olarak konsolosluğu ikna etmektir.

 

Bu yüzden Schegen vize başvurularında sunulacak belgeler amacınıza yönelik olarak ikna edici ve kesinlikle gerçek olmalıdırlar. Örneğin: yurtdışına eğitim için gidecek öğrencinin mutlaka eğitim alacağı okul/üniversiteden kabul belgesini yada iş toplantısı için gidecek bir kişinin görüşme yapılacak firmadan davetiye yazısını yada fuara katılacak kişinin fuar biletini mutlaka vize başvuru dosyasına eklemesi gerekmektedir. Kullanılacak tüm bu belgelerin orjinallerini Schengen vize başvuru dosyanıza eklemeniz vize başvurusunu inceleyecek vize memurları açısından güvenilir olmanızı sağlayacaktır. Aksi halde, başvurunuzun reddedilmesi  kaçınılmazdır.

 

Schengen Vizesi için gerekli evraklar, seyahat amacına ve seyahat edecek kişinin mesleğine göre değişebilmektedir. Schengen vize başvurularınız için gerekli belgelere ilgili ülkenin sitemizde bulunan linkinden ulşabilirsiniz.

 

Schengen vize başvurlarında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 

 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması, yırtık ve ıslanmış olmaması ve minimum 6 ay geçerli bir şekilde ibraz etmelisiniz.
 • Schengen vizesine uygun 2 adet, arka fonu mutlaka beyaz 3,5cm x 4,5cm vesikalık çekilmiş ‘’biyometrik” fotoğrafınızın vize dosyanızda bulunması gerekmektedir. Bu fotoğrafın yeni olması özellikle konsolosluklar tarafından istenmekle birlikte 6 aydan eski fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Schengen vize formunun dikkatli ve eksiz olarak doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

 

Form doldurmak, ciddiyet ve dikkat gerektiren bir iştir. Yanlış doldurulması veya eksik evrak ibrazı edildiği takdirde, konsolosluk vize başvurunuzu direkt olarak iptal etme yetkisine sahiptir.

Konsoloslukların başvuru sahibinden ek belgeler isteyebileceği gibi başvuru sahibini görüşmeye çağırabilme olasılığı da göz ardı edilmemelidir. Bu durumda konsolosluğun size vermiş olduğu randevu saatinde orada olmanız ve konsolosluğun öğrenmek istediği soruları cevaplamanız/belgeleri getirmeniz gerekmektedir.

 

Konsolosluk, vize başvuru dosyanızda gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu veya satın alınmış biletinizi seyahat planınız dahilinde görmek istemektedir. Ulaşım evrakları yanında ayrıca ülkede bulunduğunuz süre içerisinde konaklama yapacağınız tesiste mutlaka rezervasyon yapıldığına dair belgenin başvuru evraklarınıza eklemeniz gerekmektedir.

Bu bilgiler, sizin ülke sınırları içerisinde problemsiz bir şekilde kalmanızın, ülkeye giriş ve çıkış yapmanızın ve ayrıca ülkede illegal göçmen olarak kalmayacağınızın teminatı olarak kabul edilir.

Ülkede kalacağınız süre içerisinde, herhangi bir medikal ihtiyaç durumunda, sağlık kuruluşlarından yararlanmanızı sağlayabilecek bir Seyahat Sigortası yaptırmanız gerekmektdir.

Schengen vize başvuru dosyanızda mutlaka 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçenizin bulunması gerekmektdir. Böylece seyahatiniz sırasında yaşaınlabilecek olası problemler için ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

 

Schengen Vize Başvuru Randevusu Hakkında:

Schengen vize başvurusu için randevunuzu almadan önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Seyahatinizin başlangıç tarihine 90 günden fazla var ise vize başvurusunda bulunamazsınız.
 • Pasaportunuzda geçerli bir scehnegn vizesi varsa başvuru için sürenin geçmiş olması gerekmektedir.
 • Randevu tarihinizi tüm gerekli evraklarınızın hazır olacağı tarihe göre belirlemenizi tavsiye ederiz.
 • Vize başvuru Merkezlerinden başvuru yapmak için online ücretsiz randevunuzun alınması gerekmektedir. Randevusuz hiçbir başvuru kabul edilmemektedir.
 • Alınan randevuların iptali gerçekleşmeden yeni bir randevu oluşturulamayacaktır.

 

Schengen Vize Başvuru Merkezleri:

Tüm belgelerinizi topladıktan sonra, başvuru işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir. Schengen ülkelerinin vize başvuruları anlaşmalı oldukları Vize Başvuru Merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Vize başvurusu yapacak kişiler adına, ilgili Vize Başvuru Merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Başvuru sahibi alınan randevu tarihi ve saatinde vize başvuru merkezinde hazır bulunmak suretiyle vize başvuru evraklarını ve parmak izi olarak bilinene biyometrik bilgilerinin seyahat edilecek ülkenin konsolosluğuna iletilmek üzere Vize Başvuru Merkezine teslim etmek zorundadırlar. Almanya ve İtalya için yetkili Vize Başvuru Merkezi İdata, diğer Schengen ülkelerinin büyük çoğunluğu için VFS Global’dir. Vize başvuru merkezleri hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA:

25 Eylül 2015 tarihinden sonra herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış kişilerin halihazırda parmak izi vermiş oldukları için konsolosluk talep etmediği, teknik bir sorun olmadığı sürece yada herhangi bir operasyonel zorunluluk yok ise 5 yıl boyunca parmak izinden muaftırlar. Bu sebeple Vize Başvuru Merkezlerine gelmelerine gerek yoktur. Sadece vize başvuru evraklarının merkeze iletilmesi yeterli olabildiği için bizden profesyonel destek alarak evraklarınızın başvuru merkezine hızla ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bilgi almak için tıklayınız. 

 

Eğer vizem reddedilirse ne yapmalıyım?

Vize başvurusu reddedilen kişiler vize reddinin sebebini sadece sorarak öğrenememektedirler. Çünkü konsolosluk, yasal yollara başvurmadan size bilgi vermeyecektir. Bunun başlıca sebebi  konsoloslukların bilgileri saklama haklarının olmasıdır.

 

Bilinmesi gereken bir başka konu ise, vize redlerinin en önemli sebebi büyük olasılıkla profesyonel yardım alınmaması sebebiyle yapılan yanlışlıklar, yanlış dilekçeler yada eksik yada doğru olmayan belgeler ile başvuru yapılmasıdır. Daha önce de belirttiğimiz üzere vize başvurusu yapmak çok ciddi bir iştir. Yapacağınız en ufak bir hata bile vize reddi almanıza sebep olabilmektedir.

 

Bir kez vize reddi almak demek, bir daha vize başvurusunda bulunduğunuzda gerçekten sıkıntılı bir süreç yaşayacağınız anlamına gelmektedir. Vize reddi alan bir kişi için diğer vize başvurusunun reddedilmesi çok yüksek bir olasılıktır. Bu yüzden vize başvurusu yaparken profesyonel yardım almanız, diğer vize başvurularınızın doğru değerlendirilebilmesi açısından önem teşkil etmektedir.

 

Unutmamanız gereken bir diğer konu ise bir kez vize almanız, ikinci kez vize alacağınız anlamına gelmemektedir. Her vize başvurunuzda gereken önemi verip, tüm hazırlıklarınızın ciddiyetle yapılması gerekmektedir. Zira vize başvuru işlemleri ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte ülkeler arasında ki vize anlaşmaları ve uygulamalar çeşitli sebeplerden dolayı değişebilmektedir. Sektörü yakından takip eden firmalardan profesyonel destek almanızı önemle tavsiye etmekteyiz.

 

Vize reddi aldığınızda, öncelikle yasal yollara başvurarak durumun araştırılmasını talep etmelisiniz. Red aldıktan hemen sonra red almanıza sebep olan koşullarda herhangi bir değişiklik olmadan tekrar vize başvurusu yapmak, size ikinci bir reddi getirebilir. Bu yüzden, evraklarınızı kontrol etmeli, güncellemeli, durumunuzu gözden geçirmeli, doğru vize tipi başvurusu yaptığınızdan ve formunuzun doğru bir şekilde doldurulduğundan emin olduktan ve bir süre bekledikten sonra tekrar harekete geçmelisiniz. İkinci seferde sunduğunuz evrakların daha güçlü olması gerektiğini unutmamalısınız.

 

Bu arada birkez vize alamamanız, bir daha vize alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Sadece, eğer red aldıysanız bir sonraki başvurunuzda bu sizin için problem olacak demektir. Bu yüzden en iyisi, red almadan önce başvurularınızda profesyonel yardım almaktır ki profesyonel yardım almak, vize almanızı kolaylaştıracaktır. Bu kolaylaştırma kesinlikle ‘’%100 vizeyi almak’’ olarak anlaşılmamalıdır. Hiçbir kişi veya kurum, size vize almanız için bir garanti veremez.

 

Profesyonel yardım almanın amacı, evrakların doğru belirlenmesi, toplanması, konsolosluk-acenta-müşteri üçgeninde doğru koordinasyonun sağlanması, formların doğru doldurulması ve dil bakımından yapılabilecek hataların minimize edilmesinden ibarettir. Unutmalalıyız ki profesyoneller bu gibi işlerle neredeyse hergün ilgilendiklerinden dolayı, bu işi ilk kez yapan veya ‘’ben vize almıştım, tekrar alabilirim’’ diyen kişilerden daha tecrübelidirler. Bu sayede vize alma yüzdenizin artması kaçınılmazdır.

 

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ