Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663

Transit Vize

 

TRANSİT VİZE İLE İLGİLİ EN GÜNCEL 2017 BİLGİLERİ

 

Transit vize nedir?

Aktarmalı uçuşlarda, aktarma yapılan ülke tarafından ( aktarma için transit salonunda beklemek için ) sadece bir uçuştan diğer uçuşa geçiş yapılırken istenen geçici vize türüdür.

 

Havalimanı Transit vizesi nedir?

Bazı ülke vatandaşlarının, üçüncü bir ülkeye seyahatleri sırasında herhangi bir Schengen ülkesinde transfer yapacaklarsa havalimanı transit vizesine başvurmaları gerekmektedir. Schengen ülkesi havalimanında transit geçiş bölgesine girmek için gereklidir. Bu vize, vize sahibinin transit bölgesinden çıkıp Schengen bölgesine girmesine izin vermemektedir. Havalimanı transit vize, havalimanının uluslararası alanında beklemeleri gereken bu grup için geçerlidir. Türk vatandaşları, transit A vizesinden muaftır​

 

Transit (Aktarmalı) uçuş nedir?
Havayolu ile seyahatler her zaman noktadan noktaya uçuşlarla başlayıp sona ermez.Bırakın yurtdışını bazen Türkiye içi uçuşlarda bile her noktaya direkt olarak uçmak mümkün olamayabiliyor.Dolayısıyla ulaşmak istediğiniz noktaya bir veya daha fazla aktarma ( transfer uçuş ) yaparak uçmamız gerekebiliyor. Kısaca uçuşunuz direkt olmadığı sürece, uçuş duraklamalı yada aktarmalı olarak icra edilmektedir. İki uçuş arasında (aktarma yada transfer süreniz) 24 saatten fazla zaman var ise bu uçuşlara duraklamalı uçuş deniliyor ve bu uçuş artık aktarma olarak kabul edilmiyor. Ancak iki uçuşunuz arasında 24 saatten az zaman var ise bu uçuşlara aktarmalı uçuş deniliyor. Özellikle yurtdışı aktarmalı uçuşlarda çok dikkatli olunması gerekiyor zira hangi durumda transit vize alınması gerektiği, hangi durumda vize almadan transit uçuş yapabileceği, uçuşlarınızda bavulunuzun uçuşlar arasında aktarılması vb konulara dikkat edilmesi gerekiyor.
 
Aktarma yapılacak ülke transit vize istiyor mu  ?
Uçuşunuz direkt uçuş değil ise örneğin Amsterdam aktarmalı Detroit’e uçmak istiyorsunuz. Eğer ki aktarma noktası olan Amsterdam için Hollanda-Schengen vizeniz yoksa uçuş günü havalimanında vize–pasaport memurlarının yaptığı kontrollerde uçuşa kabul edilmenize müsaade edilmez. Bu sebeple uçak bileti satın alırken direkt uçuşlar haricinde ilk kontrol edilmesi gereken nokta transit noktasında aktarma yapılacak ülkenin transit vize isteyip istemediği konusudur.

Aktarmalı uçuşlarda kontrol edilmesi gereken durumlar nelerdir?

 

İlk kontrol; aktarma yapılan havayolu farklı bir havayolu mu yoksa aynı havayolu ile mi uçuşa devam edilecek?

Örnek vermek gerekirse; uçuş parkurunuz İstanbul Boston olsun. İlk uçuşunuz İstanbul-Londra British Airways olsun. Devamında Londra-Boston uçuşunuz Delta  Havayolları ile olsun. Bu noktada diğer önemli konu İstanbul’dan verdiğiniz bagajınızı Boston’dan almak olmalıdır.İşte burada devreye havayolları arasında ki ticari işbirliği anlaşmaları konusu giriyor. Eğer British Airways’in Delta Havayolları ile anlaşması var ise siz fiziksel olarak Londra’da ilk uçaktan inip diğeri uçağa biniyor olduğunuz halde bagajınız ilk nokta olan İstanbul’dan alınıp son varış noktası olan Boston’da size teslim edilecektir.

Eğer ki havayolları arasında bu tür bir anlaşma ( havayolu ittifakları )  yoksa yada iki uçuşa ayrı ayrı bilet aldı iseniz (ki havayolları arasında stratejik anlaşmaları gereği en azından  bagaj anlaşmaları oluyor ) ve ticari işbirliği yada bagaj anlaşması yoksa, aktarma yapılan ülkede uçaktan indikten sonra ülkeye tekrar giriş yapacak, sanki son varış noktanızmış gibi bagajınızı alacak ve bir sonraki uçuş için check-in işlemleri sırasında diğer havayoluna bagajınızı verip, tekrar uçağa binerek ülkeyi terk edeceksiniz.

Bizim örneğimizde açıklandığı üzere aktarma noktasında giriş yaptığınız ülke sadece aktarma yapmak için bile yolculardan vize isteyebilmektedir. Eğer Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir ülke ise zaten sorun yok. Ancak vize isteyen bir ülke ise bu durumda bu uçuşlardan önce mutlaka transit vizesi alınması gerekmektedir. Eğer aktarma noktasının ülkesi vize istiyorsa aktarma yaparken transit vizeniz yoksa asla o ülkeye giriş yapılamaz.

Özetle:Aktarma yapılan ülkeden bineceğiniz havayolu ile, ilk uçuş  noktasındaki havayolları arasında ticari ve/ya bagaj anlaşması olup olmadığını araştırın. (İki uçuşunuz da aynı havayolu ile olacaksa, buna gerek yok.)

Aktarmalı Uçuşlarınız için Yapılması Gereken Diğer Kontroller:
Aktarma yapılacak ülkedeki saat farkını iyi araştırmak gerekiyor. Zira ilk uçuşunuzda rötar olması durumunda aradaki saat farkı sebebiyle diğer uçuşu kaçırma gibi riskiniz olabilir. Eğer biletler aynı havayoluna ait ise rötar sebebiyle kaçırdığınız uçuşu havayolu tazmin etmek ve sizi son noktaya bir şekilde uçurmak zorundadır.Ancak biletler farklı havayollarına ait ise bu durumda rötar yapan havayolu diğer uçuş ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımaz.

Transit vize ile ilgili bir diğer önemli nokta ise aktarma yapılacak havaalanının büyüklüğüdür.Örneğin;aktarma noktanız Almanya'da Frankfurt Uluslararası Havaalanı ise uluslararası transit sahasının terk edilmesine ve  tekrar pasaport kontrolünden geçilmesine gerek kalmadan, diğer uçuşunuza katılabilirsiniz. Bundan dolayı transit vizeye gerek yoktur. Ancak Hamburg, Dusseldorf gibi nispeten daha küçük havaalanları aktarma noktası ise yolcunun tekrar birkez daha pasaport kontrolü zorunlu olduğundan transit vize istenebilir.

 

Türk Vatandaşlarından hangi ülkeler Transit Vize İstemektedir?
Teorik olarak ;
§  Almanya (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
§  İngiltere (İngiltere; Schengen vizesini kabul etmez. Transit noktanız herhangi bir İngiltere havalimanı ise İngiltere transit vizesi gereklidir.)
§  Çek Cumhuriyeti (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
§  İsviçre (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
§  Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerek yok.)
§  Kanada (Kanada transit vize istemektedir. Transit vizelerden Kanada Konsolosluğu en azından şuan için herhangi bir ücret talep etmemektedir.)

Transit Vize Başvuru Evrakları Nelerdir ?
Ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak transit vize alırken gerekli evraklar :
§  Başvuru sahibi tarafından tam ve doğru olarak doldurulmuş, imzalanmış transit vize başvuru formu
§  Gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu
§  Gidilecek ülkenin (gerekliyse) vizesi
§  En az 6 ay geçerli pasaport
§  2 adet bi(y)ometrik fotoğraf
§  Seyahat sağlık sigortası
§  Konsolosluğa hitaben yazılmış Transit Vize talep dilekçesi ve davetiye (varsa)

İngiltere transit vize uygulaması nasıldır?
İngiltere havaalanlarından herhangi birinden başka bir ülkeye gitmek üzere aktarma yapmanız gerekiyorsa transit vize almanız gerekebilir. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş vizesi olup en az 6 ay önce bu ülkelere giriş-çıkış yapan kişiler ve ABD, Kanada veya Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde oturma izni bulunan kişiler İngiltere transit vizesinden muaftırlar. Bu koşulları sağlayamayan kişiler ve ayrıca terminal değiştirilecekse, sadece bir uçaktan diğer uçağa aktarma yapıp İngiltere’ye hiç ayak basmayacak olsanız bile transit vize alınması zorunludur.

Türkiye UK Border Agency website’nde belirtildiği üzere visa-national bir ülkedir, dolayısıyla İngiltere üzerinden transit vize almadan geçiş yapma şansınız vardır. İngiltere’ye indiğinizde sınır kontrol polisi aşağıdaki zorunlu koşulları yerine getirdiğinizden emin olursa transit vizeye gerek kalmadan aktarma yapabilirsiniz.

 

 1. İngiltere,Channel Adaları,Man Adası ve İrlanda dışında bir ülkeye seyahat ediyor olmalısınız.
 2. Havayolu ile gelip ülkeden 24 saat içinde ayrılmalısınız yani aktarma süreniz maksimum 24 saat olmalıdır.
 3. Gideceğiniz ülke için geçerli vizenizin olmasıdır. Diğer detaylar için lütfen tıklayınız. 

Bulgaristan transit vize uygulaması nasıldır?
Bulgaristan sınır komşumlarımızdan birisi olmasına rağmen Türk vatandaşlarından transit vize istemektedir. Vize istemeyen Makedonya ya da Sırbistan’a karayolu ile gidiliyorsa ve Schengen vizeniz yoksa transit vize alınması zorunludur. Ancak 6 ay ya da 1 yıllık çoklu geçiş transit vize alınabilmektedir. Çoklu geçiş transit bunu alabilmek için örneğin Sırbistan yada Makedonya ile yoğun ticari bir ilişkinizin bulunduğunu ve bu sebeple sıkça gidip gelmeniz gerektiğini belgelemeniz gerekmektedir. Bulgaristan sınır kapısında transit vize vermemektedir.

Almanya transit vize uygulaması nasıldır?
Almanya bulunduğu coğrafi konum sebebiyle sıklıkla aktarma yapılan bölgelerin başında gelmektedir.Eğer Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino, ABD ya da Avrupa Birliği ülkelerinden birinde oturma izniniz yoksa yada Schengen vizeniz yoksa, Almanya transit vizesi almanız zorunludur. Ayrıca AB vatandaşı olan bir kişinin serbest dolaşım hakkına sahip bir akrabasıysanız transit vize almanıza gerek yoktur.

Yunanistan transit vize uygulaması nasıldır?
Bir diğer sınır komşumuz olan Yunanistan Schengen Anlaşması’na bağlı transit vizeyi katı bir şekilde uygulanmaktadır. Yunan havaalanlarından diğer bir ülkeye havaalanını terk etmeden gitmek isteyen Türk vatandaşları ( Bordo ) Umuma Mahsus pasaport sahibi olsalar bile transit vize almak zorundalar. Ancak Schengen ülkelerinde oturma veya çalışma izni olan kişilerin transit vize almalarına gerek yoktur. Önerimiz Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gidip gelecek kişiler bulundukları ülkedeki Yunanistan temsilciliklerinden 3 ay geçerli “çift transit” vize almaları faydalı olacaktır.

 

İsviçre transit vize uygulaması nasıldır?

İsviçre’den transit seyahat edecek olan Türk vatandaşları Havaalanı Transit Vizesi almak zorundadır.

Aşağıdaki kategoriler Havaalanı Transit Vizeden muaftırlar:

1) Geçerli Diplomatik, Hizmet ya da Hususi pasaport sahipleri

2) Aşağıda sıralanan ülkelerin geçerli vizesine sahip olanlar:

- Schengen üye devletleri
- Bulgaristan
- Kıbrıs
- Hırvatistan
- Büyük Britanya
- İrlanda
- Romanya
- Japonya
- Kanada
- Amerika Birleşik Devletleri

*Vize geçerlilik süresi bitiminden sonra, yukarıda belirtilen üçüncü ülke vatandaşları, yukarıda belirtilen ülkelerin birinden dönmeyip farklı bir üçüncü ülkeden dönüyorlarsa Havaalanı Transit Vize muafiyeti geçersiz olacak.

3) a. Aşağıdaki ülkelerden alınmış geçerli bir Oturma İzni varsa:

- Schengen üye devletleri
- Bulgaristan
- Kıbrıs
- Hırvatistan
- Büyük Britanya
- İrlanda
- Romanya

3) b. Aşağıdaki ülkelerden alınmış geçerli bir Oturma İzniniz varsa:

- Andora
- Kanada
- Japonya
- San Marino
- Amerika Birleşik Devletleri

4) Avrupa Birliği vatandaşlarının aile fertleri

5) 7 Aralık 1944 tarihli Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne taraf olan ülkelerden birinin uyruğuna sahip uçuş mürettebatı

 

Kanada transit vize uygulaması nasıldır?
Kanada’nın Türkiye Konsolosluğu internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; Kanada’nın vize uyguladığı bir ülke vatandaşı olunması halinde -Kanada’ya sadece bir başka ülkeye seyahat etmek için bulunuluyorsa yani Kanada’da aktarmanız varsa dahi Kanada üzerinden seyahat edebilmek için Transit Vize alınması zorunludur.

 

Çin transit vize uygulaması nasıldır?
24 saatten kısa bir sürede Çin üzerinden diğer bir ülkeye; havalimanından çıkmadan uçulacak yolcular transit vizeden muaftırlar. Ancak havalimanında 24 saatten fazla aktarma süresi varsa Çin Halk Cumhuriyeti’nden transit vize alınması zorunludur.

 

Dubai transit vize uygulaması nasıldır?

Dubai Havaalanı üzerinden başka bir ülkeye transit uçuş yapıldığında Dubai’de gezmek/konaklamak istenmesi halinde havaalanında düzenlenebiliyor. Emirates Havayolları ile seyahat edildiğinde, havayolu şirketinin Dubai Havalanindaki bürosunda (Emirates Desk) Dubai transit vizesi düzenlenebiliyor.

Diğer havayolu şirketleri ile uçuş yaparak ülkeye giriş yapmak isteyen transit yolcular, Dubai Havaalanında transit vizeyi “Marhaba Services” birimine başvurarak alabiliyorlar. Ancak sadece Vize hizmeti verilmiyor. Ayrıca otel rezervasyonu da yapılması şart koşuluyor ve bu işlemler için de ekstra ücret tahsil ediliyor. Dolayısıyla toplam ücret yükselmiş oluyor. Bu sebeple Türkiye'den yola çıkmadan 96 saat geçerliliği olan Dubai vizesi almak hem maddi olarakdaha uygun hemde içiniz rahat bir şekilde seyahate başlamış oluyorsunuz. Bu kapsamda Türkiye'den vize alıp yola çıkmak en akıllıcası.

 

Doha transit vize uygulaması nasıldır?

Doha Uluslararası Havaalanı üzerinden transit yolculuk yaparken vize almanıza gerek yoktur. 

 

Transit vize ile aktarma yaptığım şehirde gezebilir miyim?
Transit vize ile havalimanından dışarı çıkamıyorsunuz.

 

Avrupa ülkelerinden aktarmalı Amerika/Kanada uçuşlarında transit vize isteniyor mu?
Genel olarak İspanya, Fransa, Portekiz, İtalya, İngiltere vb Avrupa ülkeleri aşağıdaki şartların sağlanması durumunda transit vize istememektedirler.

 • Havalimanı yada terminal değiştirmiyor iseniz, ( uluslararası transit salonunda kalıyor iseniz )
 • Aktarma yaptığınız ülke dışında bir ülkeye seyahat ediyor iseniz,
 • Havayolu ile gelip ülkeden 24 saat içinde ayrılmalısınız yani aktarma süreniz maksimum 24 saat ise,
 • Gideceğiniz ülke için geçerli vizeniz varsa.

Transit vizeye rağmen aktarmalı uçuş için Turistik vize alınmasını gerektiren durumlar nelerdir?

 • Aktarma yapmak için uçaktan indiğiniz havalimanında bagajlarınızı almak zorunda olup tekrar aktarma yapacağınız uçuş için check-in yapmak zorunda iseniz,
 • Eğer Schengen Ülkelerinde birden fazla aktarmanız varsa,
 • Açık biletiniz varsa,
 • Uluslararası transit bölgesinde 24 saatten fazla beklemeniz gerekiyorsa 

kesinlikle transit değil, turistik vize almanız gerekir.Önemli Not: Web sitemiz mümkün olduğunca güncel tutulmaya çalışılmakla birlikte ülkelerin vize uygulamaları değişebilmektedir. Bu değişiklikler ile ilgili herhangi bir sorumluluğumuz olmadığını birdirmek isteriz.
 

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ