Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663

Transit Vize

 

TRANSİT VİZE İLE İLGİLİ EN GÜNCEL 2018 BİLGİLERİ

 

Transit vize nedir?

Aktarmalı uçuşlarda, aktarma yapılan ülke tarafından (aktarma için transit salonunda beklemek için) sadece bir uçuştan diğer uçuşa geçiş yapılırken istenen geçici vize türüdür. Transit vize yolcuya sadece uluslararası transit bekleme salonunda aktarma yapacakları uçuşu bekleme olanağı sağlamakta olup havalimanından çıkma, bagaj alma vb. gibi havalimanı kullanımı yada ülkeye giriş ile ilgili herhangi bir imtiyaz sağlamamaktadır. Bu bakımdan, uçak bileti satın alınırken transit yapılacak ülke ve havalimanı, transit vize uygulamaları, saat farkları, bekleme süresi gibi konuların mutlaka gözönünde bulundurulması gerekmektedir. Bu konuda ki uygulamalar, kısıtlamalar, zorunluluklar ve muafiyetler ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir.

Önemle hatırlatmak isteriz ki; uluslararası uçuşlarda transit vize gerektiği halde transit vizesi olmayan yolcular havayolu personeli tarafından uçuşa kabul edilmemektedir. Zira havacılık kuralları gereği bu tür durumlar için havayollarına ciddi yaptırımlar uygulamakta olup, herhangi bir şekilde transit vizesi olmadığı halde aktarma yapılacak havalimanına ulaşan yolcu ilgili ülkenin gümrük polisi ve diğer ilgili makamları tarafından ceza kesilmek suretiyle sınırdışı edilmektedir.  

 

Havalimanı Transit vizesi nedir?

Bazı ülke vatandaşlarının, üçüncü bir ülkeye seyahatleri sırasında herhangi bir Schengen ülkesinde transfer yapacaklarsa havalimanı transit vizesine başvurmaları gerekmektedir. Schengen ülkesi havalimanında transit geçiş bölgesine girmek için gereklidir. Bu vize, vize sahibinin transit bölgesinden çıkıp Schengen bölgesine girmesine izin vermemektedir. Havalimanı transit vize, havalimanının uluslararası alanında bekleme yapması gereken yolcular için gereklidir. 

 

Transit vize çift yönlü mü alınmalıdır?

Aşağıda transit vize için gerekli evraklar bölümünde görüleceği üzere transit vize talebinde bulunacak yolcuların konsolosluğa ibraz etmeleri gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında transit vize talep dilekçesi ve koltukları konfirme olacak şekilde satın alınmış uçak bileti ibrazı şarttır. Konsolosluğa hitaben başvuru sahibi tarafından yazılacak vize talep dilekçesinde aktarmalı olarak satın alınmış uçak bileti referans gösterilmek ve ibraz edilmek suretiyle gidiş-dönüş  tüm uçuş parkuru, aktarma havalimanları, tarihleri, bekleme süreleri vb  uçuşa ait tüm detaylar açıklanmalıdır. Bu dilekçeye istinaden konsolosluk vize yetkilileri yolcunun ihtiyacı olan tek, çift yada çoklu transit vize işlemlerini zaten sizin için yapıyor olacaklardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken gidiş ve dönüş uçuşlarının aktarma noktalarının farklı olup olmadığıdır. 

 

Transit (Aktarmalı) uçuş nedir?
Havayolu ile seyahatler her zaman noktadan noktaya uçuşlarla başlayıp sona ermez. Bırakın yurtdışını bazen Türkiye içi uçuşlarda bile her noktaya direkt olarak uçmak mümkün olamayabiliyor. Dolayısıyla ulaşmak istediğiniz noktaya bir veya daha fazla aktarma (transfer uçuş) yaparak uçmamız gerekebiliyor. Kısaca uçuşunuz direkt olmadığı sürece, uçuş duraklamalı yada aktarmalı olarak icra edilmektedir. İki uçuş arasında (aktarma yada transfer süreniz) 24 saatten fazla zaman var ise bu uçuşlara duraklamalı uçuş deniliyor ve bu uçuş artık aktarma olarak kabul edilmiyor. Ancak iki uçuşunuz arasında 24 saatten az zaman var ise bu uçuşlara aktarmalı uçuş deniliyor. Özellikle yurtdışı aktarmalı uçuşlarda çok dikkatli olunması gerekiyor zira hangi durumda transit vize alınması gerektiği, hangi durumda vize almadan transit uçuş yapabileceği, uçuşlarınızda bavulunuzun uçuşlar arasında aktarılması vb konulara dikkat edilmesi gerekiyor.
 
Aktarma yapılacak ülke transit vize istiyor mu  ?
Uçuşunuz direkt uçuş değil ise örneğin Amsterdam aktarmalı Detroit’e uçmak istiyorsunuz. Eğer ki aktarma noktası olan Amsterdam için Hollanda-Schengen vizeniz yoksa uçuş günü havalimanında vize–pasaport memurlarının yaptığı kontrollerde uçuşa kabul edilmenize müsaade edilmez. Bu sebeple uçak bileti satın alırken direkt uçuşlar haricinde ilk kontrol edilmesi gereken nokta transit noktasında aktarma yapılacak ülkenin transit vize isteyip istemediği konusudur.

Aktarmalı uçuşlarda kontrol edilmesi gereken durumlar nelerdir?

 

İlk kontrol; aktarma yapılan havayolu farklı bir havayolu mu yoksa aynı havayolu ile mi uçuşa devam edilecek?

Örnek vermek gerekirse; uçuş parkurunuz İstanbul Boston olsun. İlk uçuşunuz İstanbul-Londra British Airways olsun. Devamında Londra-Boston uçuşunuz Delta Havayolları ile olsun. Bu noktada en önemli konu İstanbul’dan verdiğiniz bagajınızı Boston’dan almak olmalıdır. İşte burada devreye havayolları arasında ki ticari işbirliği anlaşmaları konusu giriyor. Eğer British Airways’in Delta Havayolları ile anlaşması var ise siz fiziksel olarak Londra’da ilk uçaktan inip diğeri uçağa biniyor olduğunuz halde bagajınız ilk nokta olan İstanbul’dan alınıp son varış noktası olan Boston’da size teslim edilecektir.

Eğer ki havayolları arasında bu tür bir anlaşma ( havayolu ittifakları )  yoksa yada iki uçuşa ayrı ayrı bilet aldı iseniz t
ek bilet üzerinde yer almayan uçuşlar aktarmalı uçuş değildir!! İki ayrı bilettir. Aslına bakarsanız havayolları arasında stratejik anlaşmaları gereği en azından  bagaj anlaşmaları oluyor. Ancak iki havayolu arasında hiçbir ticari işbirliği yada bagaj anlaşması yoksa, aktarma yapılan ülkede uçaktan indikten sonra ülkeye tekrar giriş yapacak, sanki son varış noktanızmış gibi bagajınızı alacak ve bir sonraki uçuş için check-in işlemleri sırasında diğer havayoluna bagajınızı verip, tekrar uçağa binerek ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir.


Bizim örneğimizde açıklandığı üzere aktarma noktasında giriş yaptığınız ülke sadece aktarma yapmak için bile yolculardan vize isteyebilmektedir. Eğer Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir ülke ise zaten sorun olmamaktadır. Ancak vize isteyen bir ülke ise bu durumda bu uçuşlardan önce mutlaka transit vizesi alınması gerekmektedir. Eğer aktarma noktasının ülkesi vize istiyorsa aktarma yaparken transit vizeniz yoksa asla o ülkeye giriş yapılamaz.

Özetle: Aktarma yapılan ülkeden bineceğiniz uçuşun havayolu ile, ilk uçuş  noktasındaki havayolları arasında ticari ve/ya bagaj anlaşması olup olmadığını araştırın. (İki uçuşunuz da aynı havayolu ile olacaksa, buna gerek yok.)

 

Aktarmalı uçuşun biniş kartı nasıl alınır?

ilk uçuş noktasında check-in işleminizi yapan havayolu personelinin bağlantılı uçuşunuzun check-in işlemini de yapıp yapmadığını, yaptı ise aktarmalı uçuşunuzun biniş kartını ( Boarding Card ) verip vermeyeceğini sormayı unutmayınız. Eğer aktarmalı uçuşunuzun biniş kartı verilmemişse nerede, ne zaman ve nasıl alacağınızı mutlaka havayolu personelinden öğrenerek teyid ediniz. Anlaşmaları olan havayolları çoğunlukla aktarma uçuşunuzun biniş kartını ilk check-in yaptığınız sırada ilk uçuş kartınızla birlikte size verecektir. Bazen havayolları çeşitli sebeplerden dolayı aktarmalı uçuşun biniş kartını yolcuya ilk chek-in işlemi esnasında düzenlemez bu durumda yolcunun devam uçuşunun biniş kartını aktarmanın yapılacağı havalimanında ki transit alanında bulunan check-in banksoundan alması gerekir.  

Aktarmalı Uçuşlarınız için Yapılması Gereken Diğer Kontroller:
Aktarma yapılacak ülkedeki saat farkını iyi araştırmak gerekiyor. Zira ilk uçuşunuzda rötar olması durumunda aradaki saat farkı sebebiyle diğer uçuşu kaçırma gibi riskiniz olabilir. Eğer biletler aynı havayoluna ait ise rötar sebebiyle kaçırdığınız uçuşu havayolu tazmin etmek ve sizi son noktaya bir şekilde uçurmak zorundadır. Ancak biletler farklı havayollarına ait ise bu durumda rötar yapan havayolu diğer uçuş ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımaz zira onun görevi sizi biletini satın aldığınız şehire ulaştırmaktır, sizin bu uçuş sonrası yaptığınız seyahat planından haberdar değillerdir.

Transit vize ile ilgili bir diğer önemli nokta ise aktarma yapılacak havaalanının büyüklüğüdür. Örneğin; aktarma noktanız Almanya'da Frankfurt Uluslararası Havaalanı ise uluslararası transit sahasının terk edilmesine ve  tekrar pasaport kontrolünden geçilmesine gerek kalmadan, diğer uçuşunuza katılabilirsiniz. Bundan dolayı transit vizeye gerek yoktur. Ancak Hamburg, Dusseldorf gibi nispeten daha küçük havaalanları aktarma noktası ise yolcunun tekrar birkez daha pasaport kontrolü zorunlu olduğundan transit vize istenebilir.

 

Hangi Ülkeler Türk Vatandaşlarından Transit Vize İstemektedir?
Teorik olarak ;

 • Almanya (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
 • İngiltere (İngiltere; Schengen vizesini kabul etmez. Bazı istisnasi durumlar haricinde transit noktanız herhangi bir İngiltere havalimanı ise İngiltere transit vizesi gereklidir.)
 • Çek Cumhuriyeti (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
 • İsviçre (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
 • Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerek yok.)
 • Amerika (Amerika'da transfer yapabilmeniz için C-1 transit vize istemektedir. Geçerli olan bir B1/B2 vizesi varsa gerek yoktur.)
 • Kanada (Kanada transit vize istemektedir. Transit vizelerden Kanada Konsolosluğu en azından şuan için herhangi bir ücret talep etmemektedir.)

 

Transit Vize Başvuru Evrakları Nelerdir ?

Ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak transit vize alırken gerekli evraklar :

 • Başvuru sahibi tarafından tam ve doğru olarak doldurulmuş, imzalanmış transit vize başvuru formu
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu
 • Gidilecek ülkenin (gerekliyse) vizesi veya vize olmadığına dair yazı
 • En az 6 ay geçerli pasaport
 • 2 adet bi(y)ometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış Transit Vize talep dilekçesi ve davetiye (varsa)


İngiltere transit vize istiyor mu?
İngiltere havaalanlarından herhangi birinden başka bir ülkeye gitmek üzere aktarma yapmanız gerekiyorsa transit vize almanız gerekebilir. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş vizesi olup en az 6 ay önce bu ülkelere giriş-çıkış yapan kişiler ve ABD, Kanada veya Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde oturma izni bulunan kişiler İngiltere transit vizesinden muaftırlar. Bu koşulları sağlayamayan kişiler ve ayrıca terminal değiştirilecekse, sadece bir uçaktan diğer uçağa aktarma yapıp İngiltere’ye hiç ayak basmayacak olsanız bile transit vize alınması zorunludur.

Türkiye UK Border Agency website’nde belirtildiği üzere visa-national bir ülkedir, dolayısıyla İngiltere üzerinden transit vize almadan geçiş yapma şansınız vardır. İngiltere’ye indiğinizde sınır kontrol polisi aşağıdaki zorunlu koşulları yerine getirmeniz halinde transit vizeye gerek kalmadan aktarma yapabilirsiniz.

 

 • İngiltere,Channel Adaları,Man Adası ve İrlanda dışında bir ülkeye seyahat ediyor olmalısınız.
 • Havayolu ile gelip ülkeden 24 saat içinde ayrılmalısınız yani aktarma süreniz maksimum 24 saat olmalıdır.
 • Gideceğiniz ülke için geçerli vizenizin olmasıdır. Diğer detaylar için lütfen tıklayınız. 

 

Bulgaristan transit vize istiyor mu?
Bulgaristan sınır komşularımızdan birisi olmasına rağmen Türk vatandaşlarından transit vize istemektedir. Vize istemeyen Makedonya ya da Sırbistan’a karayolu ile gidiliyorsa ve Schengen vizeniz yoksa transit vize alınması zorunludur. Ancak 6 ay ya da 1 yıllık çoklu geçiş transit vize alınabilmektedir. Çoklu geçiş transit vizesi alabilmek için örneğin Sırbistan yada Makedonya ile yoğun ticari bir ilişkinizin bulunduğunu ve bu sebeple sıkça gidip gelmeniz gerektiğini belgelemeniz gerekmektedir. Bulgaristan sınır kapısında transit vize vermemektedir.

Almanya transit vize istiyor mu?
Almanya bulunduğu coğrafi konum sebebiyle sıklıkla aktarma yapılan bölgelerin başında gelmektedir.Eğer Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino, ABD ya da Avrupa Birliği ülkelerinden birinde oturma izniniz yoksa yada Schengen vizeniz yoksa, Almanya transit vizesi almanız zorunludur. Ayrıca AB vatandaşı olan bir kişinin serbest dolaşım hakkına sahip bir akrabasıysanız transit vize almanıza gerek yoktur.

 

2018 ALMANYA TRANSİT VİZE UYGULAMALARI HAKKINDA EN GÜNCEL BİLGİLER

Almanya’dan aktarma yapmak için Airport Transit Vizesi gereken ülke vatandaşları aşağıda listelenmiştir.

Afganistan, Bangladeş, Eritre, Etyopya, Gana, Hindistan, İran, Irak, Ürdün, Lübnan, Mali, Nijerya, Pakistan, Somali, Güney Sudan, Sri-Lanka, Sudan, Suriye, Türkiye.

Almanya Transit Vizesi Gerektirmeyen İstisnai Durumlar;

Eğer yukarıda adı geçen ülke vatandaşlarının (ki burada Türkiye için bahsediyoruz) ;

 • Pasaportlarında geçerliliği olan İngiltere, İrlanda, Japonya, Kanada, Amerika, Romanya, Bulgaristan ve Lichtenstein vizeleri varsa,
 • EU/EEA/EFTA vatandaşı olan bir kişinin eşi yada çocuğu ise,
 • İngiltere’de oturum hakkı olan  bir kişi ile evli yada çocuğu ise, 
 • Diplomatik Pasaport sahibi iseler,
 • Geçerli olan Schengen vizesi, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vizesi, Kanada, Japonya yada Amerika vizesi varsa yada bu ülkelere geçerliliği olan vizeleri ile bu ülkelere giriş yapmış ancak dönüş yolculuğunda olan kişilerin, Almanya Transit vizesine ihtiyaçları yoktur.

Bu konuda en önemli nokta: Havaalanı Transit vizesi ile havaalanında gecelemenize yada havaalanından dışarıya çıkmanıza izin verilmez. Bu vize ile tek yapabileceğiniz şey aktarma yapacağınız uçuşun kalkışına kadar uluslararası transit alanında kısa bir süreliğine beklemektir. Bekleme süresi 12 saati geçemez.   

Ancak bu konuda size önerimiz mutlaka uçuş yapacağınız havayolundan da bu bilgilerin teyit etmeniz gerekmektedir. Zira operasyonel, teknik, iklim koşulları yada son dakika ortaya çıkan politik sebeplerden dolayı farklı uygulamalar devreye girebilir.

Yukarıda bahsedilen istisnai durumlar, Almanya’nın aşağıdaki 5 havaalanında transit vizeye ihtiyacınız olmadan uluslararası transit noktasında beklemenize olanak sağlamaktadır.

 • Köln/Bonn
 • Düsseldorf
 • Frankfurt/Main
 • Hamburg
 • Münih

ÖNEMLİ NOT:

Havaalanı Transit vizesi aşağıdaki durumlarda vize sahibine ayrıcalık sağlamamakta olup mutlaka seyahat öncesi geçerli turist vizesi alınması gereklidir.

 • Eğer bagajınızı teslim almak ve aktarma yapacağınız uçuş için tekrar check-in yapma zorunluluğu varsa,
 • Eğer Schengen ülkelerinde iki yada daha fazla havaalanında aktarma yapılması gerekiyorsa,
 • Eğer açık biletiniz varsa,
 • Havalimanı geceyarısından sonra kapanıyorsa ve transit alaınında bekleme olanağı yoksa tek seçenek yolcunun otelde konaklama yapmak için havalimanını terk etme zorunluluğu varsa,
 • Eğer uluslararası transit noktasında 12 saatten fazla bekleme yapmanız gerekiyorsa,

 

Almanya Transit Vizesi için Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu
 • Pasaport (En az 3 ay geçerliliği olan) 
 • 2 fotoğraf
 • Pasaportun resimli sayfasının fotokopisi
 • Varış noktası için konfirme uçak bileti
 • Varış ülkesi için alınan vizenin fotokopisi (vize uygulayan bir ülke ise)
 • Adınıza ehliyet
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış Transit Vize talep dilekçesi 
 • Vize ücreti


Fransa transit vize istiyor mu?

Bulunduğu coğrafi konum ve uygun bağlantı saatleri sebebiyle özellikle Paris kıtalararası (Amerika, Kanada, Tayland vb.) uçuşlar için gayet uygun bir aktarma noktasıdır. Kişisel özel durumlar hariç Fransa genel olarak Türk vatandaşlarından transit vize istememektedir. Ancak iki uçuş arasında 24 saatten fazla süre olmaması gerekmektedir. Fransa aktarmalı Güney Amerika uçuşları için bilet alacağınız havayolundan teyit almanız önemle hatırlatılır. Güney Amerika için uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

 

Bazı istisnalar hariç genel olarak tüm Schengen ülkeleri için geçerli olduğu üzere

 • Pasaportlarında geçerliliği olan İngiltere, İrlanda, Japonya, Kanada, Amerika, Romanya, Bulgaristan ve Lichtenstein vizeleri varsa,
 • EU/EEA/EFTA vatandaşı olan bir kişinin eşi yada çocuğu ise,
 • İngiltere’de oturum hakkı olan  bir kişi ile evli yada çocuğu ise, 
 • Diplomatik Pasaport sahibi iseler,
 • Geçerli olan Schengen vizesi, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vizesi, Kanada, Japonya yada Amerika vizesi varsa yada bu ülkelere geçerliliği olan vizeleri ile bu ülkelere giriş yapmış ancak dönüş yolculuğunda olan kişilerin, Fransa Transit vizesine ihtiyaçları yoktur.

 

İspanya transit vize istiyor mu?

Bulunduğu coğrafi konum ve uygun bağlantı saatleri sebebiyle özellikle Madrid kıtalararası (Amerika, Kanada, Tayland vb.) uçuşlar için gayet uygun bir aktarma noktasıdır. Kişisel özel durumlar hariç İspanya genel olarak Türk vatandaşlarından transit vize istememektedir. Ancak iki uçuş arasında 24 saatten fazla süre olmaması gerekmektedir. İspanya aktarmalı Güney Amerika uçuşları için bilet alacağınız havayolundan teyit almanız önemle hatırlatılır. Güney Amerika için uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

 

Hollanda transit vize istiyor mu?

Bulunduğu coğrafi konum ve uygun bağlantı saatleri sebebiyle özellikle Amsterdam kıtalararası (Amerika, Kanada, Tayland vb.) uçuşlar için gayet uygun bir aktarma noktasıdır. Kişisel özel durumlar hariç Hollanda genel olarak Türk vatandaşlarından transit vize istememektedir. Ancak iki uçuş arasında 24 saatten fazla süre olmaması gerekmektedir. Hollanda aktarmalı Güney Amerika uçuşları için bilet alacağınız havayolundan teyit almanız önemle hatırlatılır. Güney Amerika için uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

 

Yunanistan transit vize istiyor mu?
Bir diğer sınır komşumuz olan Yunanistan Schengen Anlaşması’na bağlı transit vizeyi katı bir şekilde uygulanmaktadır. Yunan havaalanlarından diğer bir ülkeye havaalanını terk etmeden gitmek isteyen Türk vatandaşları transit vize almak zorundadırlar. Ancak Schengen ülkelerinde oturma veya çalışma izni olan kişilerin transit vize almalarına gerek yoktur. Önerimiz Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gidip gelecek kişiler bulundukları ülkedeki Yunanistan temsilciliklerinden 3 ay geçerli “çift transit” vize almaları faydalı olacaktır.

 

Ukrayna transit vize istiyor mu?

Ukrayna Havayollarıı ile Kiev üzerinde aktarmalı olarak Amerika, Kanada yada Bangkok uçuşları için transit vizeye gerek yoktur. 

 

İsviçre transit vize istiyor mu?

İsviçre’den transit seyahat edecek olan Türk vatandaşları Havaalanı Transit Vizesi almak zorundadır. Aşağıdaki kategoriler Havaalanı Transit Vizeden muaftırlar:

 

1) Geçerli Diplomatik, Hizmet ya da Hususi pasaport sahipleri,

2) Aşağıda sıralanan ülkelerin geçerli vizesine sahip olanlar 

 • Schengen üye devletleri
 • Bulgaristan
 • Kıbrıs
 • Hırvatistan
 • Büyük Britanya
 • İrlanda
 • Romanya
 • Japonya
 • Kanada
 • Amerika Birleşik Devletleri

ÖNEMLİ NOT: Vize geçerlilik süresi bitiminden sonra, yukarıda belirtilen ülkelerin birinden dönmeyip farklı bir üçüncü ülkeden dönülüyorsa Havaalanı Transit Vize muafiyeti geçersiz olacaktır. Bu sebeple uçak bileti rezervasyonlarında gidiş ve dönüş aktarma yani transit noktalarının dikkatlice incelenmesi önerilmektedir.

 

3) Aşağıdaki ülkelerden alınmış geçerli bir Oturma İzni varsa:

 • Schengen üye devletleri
 • Bulgaristan
 • Kıbrıs
 • Hırvatistan
 • Büyük Britanya
 • İrlanda
 • Romanya
 • Andora
 • Kanada
 • Japonya
 • San Marino
 • Amerika Birleşik Devletleri

 

4) Avrupa Birliği vatandaşlarının aile fertleri,

 

5) 7 Aralık 1944 tarihli Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne taraf olan ülkelerden birinin uyruğuna sahip uçuş mürettebatı,

 

Kanada transit vize istiyor mu?
Kanada Vize ve Göçmenlik web sitesinde yapılan açıklamaya göre; Kanada’nın vize uyguladığı bir ülke vatandaşı olunması halinde Kanada havalimanlarından biri üzerinden seyahat edebilmek için Transit Vize alınması zorunludur.

 

Amerika transit vize istiyor mu?

Amerika, kendi sınırlarından başka bir ülkeye transit geçiş yapacak yolculardan seyahat öncesi C-1 Transt vizesi almalarını zorunlu koşmaktadır. Eğer ailecek seyahat ediyorsanız yaşına bakılmaksızın tüm çocuklar ve hatta bebekler için de ayrı ayrı herbirinin kendi adına olmak üzere Amerika C-1 transit vizesi alınmış olmalıdır. Amerika aşağıdaki ülke vatandaşları ve şartları sağlayan yolculardan ise transit vize olmaksızın Amerika sınırlarından transit geçiş yapabilirler.

Amerika’ya giriş yapılan havaalanında bulunan vize memuru C-1 transit vizesi bulunan kişilerin kalış süresi hakkında kararı veren kişidir, ancak bu süre 29 günü geçemez. Amerika sınırlarından (en erken hangisi ise) ya bileti bulunan uçuş yada gemi ile yada 29 gün içinde çıkış yaparak terk etmeniz gerekmektedir. Bir başka deyişle Amerika’dan en hızlı şekilde çıkış yapmanız istenmektedir.

Amerika transit vizesinin yolcuya sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

 • Eğer Amerika’da havaalanı değiştirmeniz gerekiyorsa havaalanı değiştirerek diğer uçuşunuza katılabilirsiniz,
 • Havaalanı değişikliği olmamasına rağmen uçuşunuzda uzun süreli rötar varsa,
 • Havaalanında beklemek yerine havaalanından çıkış yapıp civarda dolaşabilir, tanıdıklarınızla görüşebilir yada alışveriş yapabilirsiniz.

Ancak, eğer Amerika’da turistik amaçlı bir gün bile kalmayı planlıyorsanız mutlaka ve mutlaka B1/B2 vizesine sahip olmanız gerekmektedir. C-1 transit vize başvurunuzun ikamet edilen ülkede bulunan Amerika Büyükelçiliği / Konsolosluğuna yapılması zorunludur.

14 - 79 yaş aralığında bulunan tüm başvuru sahiplerinin Amerika Büyükelçiliğine kişisel olarak başvuru yapmaları ve vize görüşmesi için randevu saati ve tarihi almaları gerekmektedir. 14 yaşından küçük ve 80 yaşından büyük vize başvuru sahipleri posta yoluyla transit vize başvurusunda bulunabilirler. 

Amerika C-1 transit vizesine başvuru prosedürleri ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Vize işlem süresi  ise ülkeden ülkeye ciddi farklılıklar gösterebileceği gibi bazı ülkelerde ( Hindistan mesela ) vize görüşme randevusu aylar sonrasına verilebilmektedir. Bu sebeple, vize başvurusunun mümkün olduğunca erken yapılmasında her zaman için fayda vardır. 

Daha evvel Amerika’dan transit  geçiş yaparak başka bir ülkeye gidilmiş ise ve ayrıca gidilen ülkeden deporte (sınırdışı) edilmiş yolcuların transit vize başvuruları kabul edilmemektedir. 

 

Çin transit vize istiyor mu?
24 saatten kısa bir süre içinde Çin üzerinden diğer bir ülkeye; havalimanından çıkmadan aktarma yapacak yolcular transit vizeden muaftırlar. Ancak havalimanında 24 saatten fazla aktarma süresi varsa Çin Halk Cumhuriyeti’nden transit vize alınması zorunludur.

 

Dubai - Abu Dhabi transit vize istiyor mu?

Dubai - Abu Dhabi Havaalanları üzerinden başka bir ülkeye transit uçuş yapıldığında Dubai’de yada Abu Dhabi'de gezmek/konaklamak istenmesi halinde havaalanında düzenlenebiliyor. Emirates Havayolları ile seyahat edildiğinde, havayolu şirketinin Dubai Havalanindaki bürosunda (Emirates Desk) Dubai transit vizesi düzenlenebiliyor. Transit vizeye ihtiyaç yoktur. 

Diğer havayolu şirketleri ile uçuş yaparak ülkeye giriş yapmak isteyen transit yolcular, Dubai Havaalanında transit vizeyi “Marhaba Services” birimine başvurarak alabiliyorlar. Ancak sadece Vize hizmeti verilmiyor. Ayrıca otel rezervasyonu da yapılması şart koşuluyor ve bu işlemler için de ekstra ücret tahsil ediliyor. Dolayısıyla toplam ücret yükselmiş oluyor. Bu sebeple Türkiye'den yola çıkmadan 96 saat geçerliliği olan Dubai vizesi almak hem maddi olarakdaha uygun hemde içiniz rahat bir şekilde seyahate başlamış oluyorsunuz. Bu kapsamda Türkiye'den vize alıp yola çıkmak en akıllıcası.

 

Doha transit vize uygulaması nasıldır?

Doha Uluslararası Havaalanı üzerinden transit yolculuk yaparken vize almanıza gerek yoktur. 

 

Rusya transit vize istiyor mu?

Eğer aktarma 24 saat içerisinde transit bölgenin içerisinde veya terminal değiştirmeden yapılıyor ise vizeye gerek duyulmaz. Havalimanını hibir şekilde terk edemezsiniz. Havalimanında aktarma yapılacak ise ve yolcunun transit bölgede 24 saatten daha fazla kalması veya transit bölgeyi terk etmesi gerektiğinde (örneğin uluslararası hatlardan ülke içi hatlara aktarma için terminal değiştirme ihtiyacı duyulduğunda), transit vize gereklidir.

ÖNEMLİ NOT: Zorunlu transit geçiş durumlarında, vize havalimanındaki konsolosluk merkezinde de düzenlenebilmektedir.

 

Transit vize ile aktarma yaptığım şehirde gezebilir miyim?
Transit vize ile havalimanından dışarı çıkamıyorsunuz.

 

Avrupa ülkelerinden aktarmalı Amerika/Kanada uçuşlarında transit vize isteniyor mu?
Genel olarak Almanya, Hollanda, İspanya, Fransa, Portekiz, İtalya, İngiltere vb Avrupa ülkeleri aşağıdaki şartların sağlanması durumunda transit vize istememektedirler.

 • Geçerliliği olan Schengen vizesi, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vizesi, Amerika, Kanada vizesi varsa yada bu ülkelere geçerliliği olan vizeleri ile bu ülkelere giriş yapmış ancak dönüş yolculuğunda olan kişilerin, 
 • Havalimanı yada terminal değiştirmiyor iseniz, ( uluslararası transit salonunda kalıyor iseniz )
 • Aktarma yaptığınız ülke dışında bir ülkeye seyahat ediyor iseniz,
 • Havayolu ile gelip ülkeden 24 saat içinde ayrılmalısınız yani aktarma süreniz maksimum 24 saat ise,
 • Gideceğiniz ülke için geçerli vizeniz varsa

Türkiye çıkışlı Avrupa ülkelerinden aktarmalı Kanada ve Amerika'ya uçuşlarda en güncel uygulama şu şekildedir; Türkiye'deki havalimanında check-in işlemleriniz yapılır. Bagajlarınız alınır ve genellikle ( havayolu anlaşmalarına istinaden ) Avrupa'da aktarma yapacağınız şehirden yapacağınız aktarmalı uçuş bileti size verilir. Vize kontrolünüz uluslararası uçuşunuzun bittiği ilk havalimanında yapılmakta olup, bagajınızını da yine aynı havalimanında alırsınız. Eğer Kanada veya Amerika içinde ayrıca bir iç hat uçuşunuz olacaksa tekrar uçuşu yapacağınız havayolunun kontuarından check-in yapıp bagajlarınızı vermeniz gerekmektedir. 

 

Transit vizeye rağmen aktarmalı uçuş için Turistik vize alınmasını gerektiren zorunlu durumlar nelerdir?

 • Aktarma yapmak için uçaktan indiğiniz havalimanında bagajlarınızı almak zorunda olup tekrar aktarma yapacağınız uçuş için check-in yapmak zorunda iseniz,
 • Eğer Schengen Ülkelerinde birden fazla aktarmanız varsa,
 • Açık biletiniz varsa,
 • Bazı havalimanları gece yarısı itibariyle kapandıkları için transit yolcuların transit alanında beklemelelri resmi olarak imkansızdır, bu durumda yolcuların havalimanını terk edip otelde konaklama yapmaları gerekiyorsa, 
 • Uluslararası transit bölgesinde havalimanı açık olsa bile 24 saatten fazla beklemeniz gerekiyorsa 

kesinlikle transit değil, turistik vize almanız gerekir.

 

Transit Vize konusu ile ilgili sayfamız mümkün olduğunca güncel tutulmaya çalışılmaktadır, dolayısıyla bu sayfada yer alan bilgiler dışında sormak istediğiniz sorularınızı bize facebook sayfamızdan sormanızı rica ediyoruz. Böylece benzer bilgilere ihtiyacı olabilecek herkes için paylaşım yapma şansı olacaktır.Önemli Not: Web sitemiz mümkün olduğunca güncel tutulmaya çalışılmakla birlikte ülkelerin vize protokol ve uygulamaları değişebilmektedir. Web sitemizde sizlere sunulan bu bilgiler tamamen bilgi amaçlı olup ülkelerin ve bu bilgilere istinaden ortaya çıkabilecek maddi ve manevi hiçbir zarar için herhangi bir sorumluluğumuz olmadığını birdirmek isteriz. Bu sebeple uçak biletini almadan önce aktarmalı uçuş için bilet alacağınız havayolundan MUTLAKA vize kontrolü yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu kontrolü basit bir şekilde ilgili havayolu şirketine mail atarak yapabilirsiniz. 

 

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ