Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663

Vize Dilekçeleri

 

Vize başvurusu yapılırken Büyükelçilik ve Konsolosluklar vize başvurunuzun amacını, talep edilen vize tipine bağlı olarak ayrıca seyahat harcamalarının kimin tarafından karşılanacağına dair bilgi sahibi olmak isterler. Tüm bu sebeplerden dolayı vize başvuru dosyasının önemli belgelerinden biri de vize başvurusu yapılan ülkenin konsolosluk yada Büyükelçiliğine hitaben yazılan Vize Talep Dilekçesi'dir. Vize dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda açıklanmaktadır.

 

     Turistik Vizeler İçin;

 

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Turistik vize talep dilekçesinde, katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

 

 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişiler, Turistik vize talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini ve bu seyahatlerine yönelik uçak ve otel rezerasyonlarını açıkça yazmalıdır.

 

 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Turistik Vize talep dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının kimin tarafından ve nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

 

 • Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Büyükelçiliğe/Konsolosluğa hitaben yazılanTuristik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

 

     Ticari Vizeler İçin;

 

 • Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili  konsolosluğa hitaben Ticari Vize talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 

 • Ticari Vize talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır.

 

 • Ticari Vize talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı olarak başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse bahsi geçen  şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Ticari Vize talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.

 

 • Ticari Vize talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.

 

 • Seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Ticari Vize talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.

 

 • Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.

 

 • Ticari Vize talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan ( fuar bileti, davetiye, konferans katılım belgesi vb. ) evraklarla desteklenmelidir.

 

      İki Dilekçe Gerektiren Durumlar;

 

 • Vize talep dilekçesi yanında, Schengen Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin şirkette ki görevi ve seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede, şirket yetkilisinin adı-soyadı, kaşe ve imzası bulunmalıdır.

 

 • Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş ve çocuk) Konsolosluklar tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi, Vize talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Sponsorluk dilekçesi yazmalı ve imzalamalıdır. 

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ