Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663

SIKÇA SORULAN SORULAR

Eski pasaportumu ne zamana kadar kullanabilirim ?

 

ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin Makinede Okunabilir Pasaport vermeye başlamış olmaları gerekmektedir. Ancak makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan nitelikteki Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlerde yalnızca e-Pasaportlar kullanılacaktır.Makinede Okunabilir Pasaportlarda, klasik pasaportlardan farklı olarak kimlik sayfasının alt kısmında her biri 44 karakterden oluşan ve özel okuyucu cihazlarla okunabilen iki satırlık bir alan bulunmaktadır. Pasaportun kimlik sayfasında çıplak gözle görülebilen bilgiler “Makinede Okunabilir Alan” adı verilen bu alanda da bulunmaktadır.

 

Halihazırda kullanılan ve makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik süreleri boyunca ve ancak 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanılabilecektir. Bu tarihten sonra makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlarla seyahat etmek mümkün olmayacağından e-Pasaport başvurusunda bulunulması gerekecektir.

 

Vize Nedir?

 

Yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi yazılı ve başvuru yaptığınız ülkenin yetkili makamlarınca onaylanmış izindir. Türk vatandaşlarına vize uygulayan ve vize uygulamayan ülkeler hakkında bilgi almak için lütfen http://www.omdvize.com/information/vize-rejim-tablosu inceleyiniz.

Vize Başvurularında Hangi Belgeler İstenir?

 

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi)  ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Seyahat edeceğiniz ülkeye vize başvurusu yapmak için gereken evraklar hakkında danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kimlere Vize Verilmez?

 

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

 

Bir Ülkenin Vize Başvurumu Reddetmeye Hakkı Var Mıdır?

 

Uluslararası hukukta Devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler. 

 

Vize Başvurum Reddedilirse Tekrar Başvurabilir Miyim?

 

Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak, ilk başvuru koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Zira Batılı ülkeler başta olmak üzere, bazı ülkeler vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları vize talebi reddedilse dahi iade etmemektedirler.

 

Shengen Vizesi Nedir?

 

Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır ("iç sınır’" denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. 

Schengen’e üye ülkeler aşağıda sunulmaktadır:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. 

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir. 

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır. 

Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System-SIS adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır. Schengen vizeleri ile ilgili detaylı bilgiler için Schengen Vize Rehberini incelemenizi öneririz. 

 

Vize Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

 

Uygun bulunan başvuru, ülke’ye göre değişkenlik gösterecektir. Başvuru yapılan tarihten itibaren yaklaşık olarak 15 takvim günü içinde karara bağlanır. Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir. İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

Pasaport Gerekli midir?

Yurtdışına seyahat edecek her ülke vatandaşının pasaportunun olması zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ( pasaportları olmadan )  Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC)  gidebilmektedirler.

Önemli Not: Nüfus cüzdanında fotoğraf olmayan kişiler Gürcistan’a kabul edilmemektedirler. Bu sebeple Gürcistan’a giriş yapacak 15 yaşından küçük çocukların kimliklerinde fotoğraf olmaması halinde sorun yaşanmaktadır. 15 yaşından küçük çocuk ile Gürcistan’a seyahat edeceklerin mutlaka nüfus müdürlüğünden çocuğunun kimliğini fotoğraflı olarak yenilemeleri gerekmektedir.

Pasaport süresi uzatma işlemi nasıl yapılır?

e-Pasaportlarda temdit (uzatma) imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle, e-Pasaportun süresi dolduğunda veya daha uzun süreli pasaport talep edilmesi halinde yeni bir başvuruda bulunulması ve her seferinde yeni bir e-pasaport alınması gerekmektedir.

 

Şubat 2011 itibariyle pasaport süresinin uzatılması ve pasaport yenileme işlemleri yapılmamaktadır. Süresi dolan pasaportlar kullanılamaz olup, yeniden pasaport çıkartılması gerekmektedir. Yeni pasaportların en önemli özelliği ön yüzündeki barkod ve gizli çip sistemi pasaport kimlik bilgilerini içerdiği için yurtdışı çıkış ve yurda giriş gümrük kapılarında bekleme süresi azalmaktadır. Yeni pasaportların boyutları önceki pasaportlara göre birkaç santimetre daha küçüktür.

Ayrıca Şubat 2011 tarihinde pasaport renklerinin değişmesi ile birlikte pasaport statüleri de değiştirilmiş ve 2015 Kasım ayından itibaren de eski pasaportlar geçersiz olmuştur.
Lacivert renkli Umuma mahsus Pasaportlar bordo renkli olmuştur.
Yeşil renkli Hususi Pasaport (Üst düzey veya kıdemli devlet memurları, derecesine göre belediye başkanları ve ilgili diğer kişilerin alabildikleri)  halen yeşil renkli olarak devam etmektedir.
Eskiden kırmızı renk olan Diplomatik Pasaport (milletvekili ve diplomatlar için) artık siyah renkli olmuştur.
Gri renkli Görev Pasaportu (yurtdışına göreve gönderilen devlet memuru) gri renk olarak devam etmektedir.

Ev hanımı pasaportu, emekli pasaportu, tur pasaportu, fuar pasaportu diye bir pasaport türü bulunmamaktadır. Gideceğiniz ülkeye göre pasaport değişmez. Bordo veya Yeşil veya Gri veya Siyah renkte pasaport olabilmektedir. Devlet memuru iseniz (3. derecenin 1. Kademesi) Hususi (Yeşil) Pasaport verilir, değilseniz Umumi (Bordo) Pasaport alırsınız. Devlet görevlendirmesiyle gidiyorsanız Gri (Görev) Pasaportu, sürekli Diplomatik görevliyseniz Diplomatik (siyah) pasaport verilir.

2017 Yılında Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu Başvurusu Yaparken Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hangi şartlara göre pasaport alabilecekleri 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre belirlenmiştir. Buna göre:

Umumi Pasaport – pasaport rengi Bordo – Normal vatandaş pasaportudur. Renginden dolayı Bordo Pasaport da denilir. Bordo pasaport, sahibinin talebine göre  6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl …. 10 yıl süreli olarak verilmektedir. Ücretleri farklıdır.

Umumi pasaport sahibi akademik personele  yurtdışı görevi nedeniyle ücretsiz verilmesi    Akademik çalışma nedeniyle yurtdışında kurs, kongre, değişim programına katılmayı planlayan,  25 yaşını doldurmuş (26 yaşından gün almış) üniversite öğretim üyeleri, harç parası ödemeden yani sadece defter bedeli ile Umumi Pasaport (yani bordo pasaport) alabilmektedirler. Ancak bu uygulama belirtilen kişiler için yurtdışında kalacağı süre kadar (1 hafta, 1 ay gibi) sağlanmaktadır. Hem çalıştığı kurumdan, hem  karşı üniversiteden, hem de katılacağı kurs-eğitim-kongre gibi çalışma sekreterliğinden orjinal yazıların pasaport başvurusu sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde Bordo Pasaport alınmasına “Harçsız Pasaport” adı verilmektedir. Farklı bir pasaport türü olmamakla birlikte , Bordo Pasaport’un harç bedeli ödenmeden alınmasıdır. Harçsız pasaportlara, akademik sebeplerle yurtdışında kalınacak süre kadar vize verilmesi sorun yaratabilir zira Schengen vizesi kuralı gereği; kullanım süresi 6 aydan az olan pasaportlara Schengen vizesi verilmemektedir. Pasaport çeşitleri ve tüm detaylı bilgiler için Pasaport Çeşitleri sayfamızı incelemenizi öneririz.

 

Harçsız ve Ücretsiz Öğrenci Pasaportu nasıl alınır?

10 Şubat 2016 tarihli  Resmi Gazete’de yayınlanarak  yürürlüğe giren kanuna göre yalnızca pasaport defter bedeli ödenmesi koşuluyla  öğrenci olup 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) gençlere Harçsız ve Ücretsiz Öğrenci Pasaportu verilmesi kararlaştırılmıştır.  Harçsız öğrenci pasaportunu;  18 yaşından küçük öğrenciler (19’dan gün almamış olanlar) en fazla 5 yıllık , 18 yaşını tamamlamış öğrenciler ise kalan öğrenim süresine veya 25 yaşını tamamlayacağı tarihe kadar geçerli olacak şekilde ücretsiz öğrenci pasaportu alabilmektedirler. Ücretsiz öğrenci pasaportu alabilmek için  öğrenci belgesi ibrazı ve pasaport defter bedelini ödemeniz gerekmektedir. Yurtdışında öğrenimlerini sürdüren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin de bu pasaporttan alma hakları bulunmaktadır.

Hususi Pasaport – pasaport rengi Yeşil Kısaca devlet görevlilerine verilen pasaporttur. Renginden dolayı Yeşil Pasaport da denilir. Üst düzey veya kıdemli devlet memurları, derecesine göre belediye başkanları ve ilgili diğer kişilerin alabildikleri pasaport çeşididir. Maksimum 5 yıllık alınabilmektedir. Yeşil Pasaport sahipleri harç bedeli ödemeden, sadece pasaport defter bedeli ödeyerek pasaport alabilmektedirler.

Hizmet Pasaportu – pasaport rengi Gri – Yeşil pasaport sahibi olan veya resmi görevle yurtdışına çıkış yapan yeşil pasaport sahibi olmayan devlet görevlilerine  verilen pasaport türüdür. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) alınmaz,  sadece kurum tarafından verilmektedir. Gri Pasaportun geçerlilik süresi görev süresine bağlıdır.

Diplomatik Pasaport – pasaport rengi Siyah (eskiden rengi kırmızıydı) – Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine ve ilgili diğer kişilere verilir. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) alınmaz, kurum tarafından verilir.

Pasaport geçerlilik süresi ne kadardır? Kaç yıllık pasaport alınabilir?

Umuma mahsus Pasaport (bordo pasaport) harç bedelleri farklı olmak üzere en az 6 aylık, en fazla 10 yıllık alınabilmektedir. Tavsiyemiz minimum 1 yıllık, mümkünse 10 yıllık pasaport alınması iyi olur zira bordo pasaporta vize isteyen ülkeler en az 6 ay (180 gün) kuralını, vize istemeyen ülkeler en az 3 ay (90 gün) kuralını uygulamaktadırlar. Bir başka deyişle; vize başvurularında  konsoloslukların başlıca talepleri başvuru sahibinin pasaportunun vize alınan ülkeden çıkış yapıldıktan sonrasında bile en az 6 ay (180 gün) daha geçerli olmasıdır. 

Yeni doğmuş çocuğun pasaportu için de fotoğraf isteniyor mu?

Evet, yaş sınırı olmaksızın, pasaport alacak herkesin müracaat sırasında fotoğrafının olması gerekmektedir. Çocuklar eskiden olduğu gibi anne veya babanın pasaportuna kaydedilmemekte, ayrı pasaport tanzim edilmektedir.

Pasaport başvurusu yapmak için işlem adımları nedir? Pasaport almak için hazırlanması gereken evraklar nelerdir?

1- Pasaport başvurusu için belgelerin hazırlanması: Kimlik, fotoğraf ve banka dekontu gereklidir.

2- Ödemelerin yapılması: Umuma mahsus pasaport (Bordo Pasaport) için bankadan pasaport harç ve defter (cüzdan) bedeli ödenerek, iki nüsha dekont alınmalıdır. 

 Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport – devlet memuru) için bankadan pasaport harç ve defter (cüzdan) bedeli ödenerek, iki nüsha dekont alınmalıdır. 

 3- Randevu alınması: İnternet www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alınmalıdır. Bordo Pasaport (Umuma mahsus pasaport ) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.
 

4- Randevuya gidilmesi: Randevu gününde belgelerinizle beraber başvuru için seçtiğiniz emniyet müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.


ÖNEMLİ NOT: Pasaport kişiye özel evraktır. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani pasaport başvurusu pasaport sahibi dışında kimse tarafından yapılamaz.


5- Pasaportun teslim alınması: Hazırlanan pasaport başvurudan ( başvuru yoğunluğuna göre ) ortalama 7 iş günü sonra kargoya verilir, kargo – kurye 3 iş gününde pasaport teslim etmektedir. Bir başka deyişle başvuru tarihi itibariyle ortalama 10 iş gününde pasaport sahibine ulaştırılmaktadır. 

Umuma mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) başvurusu için Emniyet Md’ne ibraz edilmesi gereken belgeler nelerdir?

İl ve ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alınarak başvuru yapılmaktadır.
1- Pasaport alacak kişinin gelme zorunluluğu: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması zorunlu olduğundan , sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm pasaport başvurularında başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli. Fotokopisi evrak olarak teslim edilmelidir.
3- Bi(y)ometrik fotoğraf: Pasaport başvurularında bi(y)ometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gereklidir. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olması gerekmektedir. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde, tam karşıdan çekilmiş, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı olmalıdır.
4- Eski pasaportun getirilmesi: Varsa eski pasaportunuzu müraccat sırasında ilgililere ibraz edip geçersiz hale geldikten sonra tekrar geriye alınabilir. Eski pasaportun üzerinde bulunan süresi geçmiş yada geçmemiş vizeler konsolosluklara vize başvuruları sırasında faydalı olacaktır.
5- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırılan cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
6- Pasaport harç bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız harç bedeli dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
7- Parmak izi alınması: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelemeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmazlar. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış herkesten parmak izi alınmaktadır.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

İl emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapılmaktadır. Pasaport harç bedeli yatırılmamaktadır.
1- Pasaport alacak kişinin gelme zorunluluğu: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- Yeşil Pasaport hak sahipliği belgesi: Matbu talep formu veya mühürlü belge aslı gereklidir. Çalışanlar, çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu ibraz etmekle yükümlüdürler.

Emekli olan veya çekilme sebebiyle kurumlarıyla ilişiği kesilen hak sahipleri pasaport başvuru formunu, bulundukları ilin pasaport şube müdürlüklerinden temin edebilir veya emekli olma – görevden çekilmek (istifa) suretiyle görevlerinden ayrılmış olanların emekli olduğu veya ayrıldığı tarihteki unvan ve kadro derecesini gösteren, kurumlarından alacakları mühürlü belge yeterlidir. Emekli olanlar emekli olduktan sonra pasaport aldılarsa (bu belgeyi bir kere hazırladılarsa) bundan sonraki pasaport başvurularında kadro derecesi gösterir mühürlü belge getirmelerine gerek yoktur.
3- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli. Fotokopisi evrak olarak teslim edilmelidir.
4- Bi(y)ometrik fotoğraf: Pasaport başvurularında bi(y)ometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gereklidir. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olması gerekmektedir. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde, tam karşıdan çekilmiş, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı olmalıdır.

5- Eski pasaportun getirilmesi: Varsa eski pasaportunuzu müraccat sırasında ilgililere ibraz edip geçersiz hale geldikten sonra tekrar geriye alınabilir. Eski pasaportun üzerinde bulunan süresi geçmiş yada geçmemiş vizeler konsolosluklara vize başvuruları sırasında faydalı olacaktır.
6- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter ücreti) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Yeşil Pasaport için harç bedeli ödenmiyor.
7- Parmak izi alınması: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelemeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmazlar. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış herkesten parmak izi alınmaktadır.

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport, Görevli Devlet Memuru Pasaportu) başvurusu için emniyete giderken gereken belgeler neler?

İl emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapılabilmektedir. Pasaport harç bedeli yatırılmamaktadır..
1- Hizmet (Gri) Pasaportu talep formu: Pasaport başvurusunda bulunan kişi çalıştığı kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu doldurulup başvuruda ibraz etmelidir.
2- Görev onay yazısı: Pasaport başvurusunda bulunan kişi çalıştığı kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış görev yazısının aslını başvuruda teslim etmelidir.
3- Pasaport alacak kişinin gelme zorunluluğu: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.

3- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli. Fotokopisi evrak olarak teslim edilmelidir.

4- - Bi(y)ometrik fotoğraf: Pasaport başvurularında bi(y)ometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gereklidir. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olması gerekmektedir. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde, tam karşıdan çekilmiş, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı olmalıdır.

5- Eski veya mevcut pasaportun teslimi: Kişinin üzerine kayıtlı eski ve/veya geçerli mevcut pasaport varsa (gri, bordo veya yeşil) başvuru sırasında ibraz edilmeli. İbraz edilen önceki pasaportlar Emniyet Müdürlüğü tarafından geri alınmakta ve yerine yeni Gri Pasaport verilmektedir. Gri Pasaport kullanımınız bittiğinde kuruma geri verilerek daha önce teslim edilmiş olan pasaport sahibime iade edilecektir. Kanunlara göre; “ pasaport sahibinin elinde birden fazla geçerli pasaport olamamaktadır.
6- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter ücreti) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.  Gri (Hizmet – Görev) Pasaportu için harç bedeli ödenmemektedir.
7- Parmak izi alınması: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelemeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmazlar. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış herkesten parmak izi alınmaktadır.

Pasaport kaç günde sahibine ulaşmakta veya pasaport hazırlanma süresi ne kadardır?

Umumi Pasaportun (Bordo Pasaport) ulaşma süresi: Başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 5 iş günü sonra hazırlanır ve kuryeye teslim edilir. Kurye 1-2 gün içerisinde pasaportu teslim etmektedir.
Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ulaşma süresi: Başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 5 iş günü sonra hazırlanır ve kuryeye teslim edilir. Kurye 1-2 gün içerisinde pasaportu teslim etmektedir.
Hizmet – Görev Pasaportu (Gri Pasaport) elinize ulaşma süresi: Göreve gideceğiniz ülke vize uyguluyorsa gidiş tarihinizden 20 gün önce, vizesiz ise gidiş tarihinizden 10 gün önce teslim edilir.

18 yaşından küçük çocuklar ve gençler için pasaport başvurusu nasıl yapılır?

18 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almış kişiler ebeveylerine gerek olmadan yukarıda yariflenen işlemleri uygulayarak kendi pasaportlarını alabilirler. 18 yaşını tamamlamamış olanlar anne ve baba veya yasal sorumluları eşliğinde pasaport başvurusu yapabilir ve pasaportlarını teslim alabilirler. 18 yaşından küçüklere en fazla 5 yıllık pasaport verilmektedir.

Pasaport alınacak kişi çocuk veya genç, yani yasal tanımla 18 yaşından küçükse, birkaç ayrıntı dışında tüm işlemler yetişkinler ile aynı şekilde yürütülmektedir.

Önemli: çocuk olarak kastedilen kişi 0 (sıfır) yaş ile 19 (ondokuz) yaş arasındaki kişidir; yeni doğmuş bebek veya 1 yaşında çocuk veya 3 yaşında veya 9 yaşında veya 15 yaşında veya 18 yaşında olsun yapacağınız iş ve belgeler yetişkinlerle aynıdır. Sadece başvuru sırasında ebeveynlerinin Emniyet Müdürlüğüne beraberce gitmeleri gerekmektedir.

İşlem sırası şöyledir: Çocuğunuzun pasaport için istenilen kurallara göre fotoğrafı çektirilmelidir. Sonra bankadan çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını vererek pasaport cüzdan – defter ücretini ve çocuk için kaç yıllık pasaport isteniyorsa pasaport harç bedelini ödenmelidir. www.epasaport.gov.tr internet sitesinden uygun ilçe emniyet veya il emniyet müdürlüğünden randevu yeri, günü, saati alınmalıdır. Çocuğunuzu, çocuğunuzun kimliğinin aslını ve fotokopisini, sizin kimliğinizin aslı ve fotokopisi, banka dekontları ve çocuğunuzun pasaport fotoğrafları ile randevu zamanınızdan 15 dakika önce emniyet müdürlüğünde hazır bulunmalıdır.

Çocuğunuz 0-7 yaş arasındaysa sizinle emniyet müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Ancak 0-7 yaş arasında ki çocuğun parmak izi alınmamaktadır. Başvuru belgesini velisi – vasisi imzalamaktadır.
Çocuğunuz 7 yaşından gün almış ama 12 yaşından küçükse yine sizinle emniyete gidecek, emniyette parmak izi alınacak, başvuru belgesini velisi – vasisi tarafından imzalanacaktır.
Çocuğunuz 12 yaşından gün almış ise sizinle emniyete gidecek, parmak izi alınacak, başvuru belgesini kendisi imzalayacaktır.
Çocuğunuz 15 yaşından gün almış ise sizinle emniyete gidecek, nüfus cüzdanı fotoğraflı olarak başvuru yapılacak, parmak izi alınacak, başvuru belgesini kendisi imzalayacaktır.
Çocuğunuz 19 yaşından gün almış ise yetişkin demektir, başvurusunu kendi başına  yapabilir.
Önemli Not: 18 yaşından küçüklere 5 yıldan uzun pasaport verilmemektedir. Bunun sebebi;çocuğunuzun yüz hatlarının yaşı büyüdükçe değişecek olmasıdır.

Çocuklar için pasaport süresi önerimiz: 0-6 yaş arasındaki çocuklara 1 veya 2 yıllık pasaport, 6-10 yaş arasındaki çocuklara 1 veya 2 veya 3 yıllık pasaport, 10-15 yaş arasındaki çocuklara 1 veya 2 veya 3 yıllık pasaport, 15 yaş ile 18 yaş arasındaki gençlere 1 veya 2 veya 3 yıllık pasaport çıkarılması şeklindedir.

Bir başka deyişle 18 yaşından küçüklere (19 yaşından gün almayanlara) Emniyet Müdürlüğü 5 yıldan uzun süreli pasaport vermemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu: yurtdışındaki pasaport polisinin ülkeye çocuk kabul uygulaması olmalıdır. 

Türkiye’den başvuru yaparken 2016 yılı pasaport ücretleri  (defter ücreti ve harç ücreti) hangi bankalara yatırılabilir?

2016 yılı pasaport harç bedelini yatırabileceğiniz bankaların listesi aşağıdadır. Bu bankaların şubelerine ödeme yapabilirsiniz. Pasaport başvurusu için bankaya para yatırırken Nüfus cüzdanınız ile birlikte ücretin defter bedeli veya harç bedeli olduğunun belirtilmesinde fayda vardır.

Ödeme yaptığınızda banka 2 nüsha dekont vermektedir, dekontların üzerinde kesinlikle kaşe ve imza olmalıdır. Üzerinde kaşe veya imza olmayan dekont geçerli sayılmamaktadır.
Akbank
Aktifbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
BurganBank
Citibank
Denizbank
FibaBanka
Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
Tekstilbank
TurkishBank
Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

Herkese iyi tatiller, güzel yolculuklar, güzel anılarla dolu bir hayat diliyoruz.

 

Evlenme/Boşanma halinde medeni hal değişikliğini pasaporta nasıl kayıt ettirmek gerekir?

Pasaportla ilgili her türlü işlemde nüfus cüzdanınızdaki bilgiler esas alınacağından nüfus cüzdanınızda gerekli değişikliği (evli, bekar vs ) yaptırdıktan sonra pasaport yenileme müracaatında bulunmanız gerekmektedir. Medeni hal değişikliği mevcut pasaportunuzda yapılamayacağından pasaportunuzun iptal edilerek yeni pasaport verilmesi gerektirmektedir.

Vize başvuru sahibi Türk vatandaşı değil ise ne yapılmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen ve süresi planlanan seyahat tarihinden en erken üç ay sonra biten ikamet tezkeresi ibraz edilmelidir.

 

Birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edilecekse hangi ülkeden vize alınmalıdır?

Aynı seyahat süresince birden fazla schengen ülkesi ziyaret edilecekse genel olarak teamül; tüm seyahat süresince en uzun süreli hangi schengen ülkesinde kalınacaksa o ülkeye vize başvurusu yapılmalıdır. Ancak Şengen Vizesi genel olarak, Şengen bölgesi dahilinde seyahat etme hakkını tanımakta olması sebebiyle vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre, vizenizi seyahat edeceğiniz veya seyahatinizin önemli bir bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden temin etmeniz gerekmektedir. Farklı Şengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için ilk giriş yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmanız gereken durumlarda ortaya çıkabilir.

Örneğin:  Planladığınız seyahatte önce Almanya’ya (yedi gün), oradan ise Fransa’ya (dört gün) gitmek istiyorsunuz. Bu durumda seyahatinizin önemli bir bölümünü Almanya’da geçireceğinizden, Şengen Vizesi için Almanya temsilciliğine müracat etmeniz gerekmektedir. Her iki ülkede de eşit sürelerde kalmayı düşünüyorsanız (örneğin beş gün Berlin’de , beş gün ise Paris’te), ilk seyahat edeceğiniz şehir Berlin (Almanya) olacağı için, vizenizi Almanya temsilciliğinden almalısınız.

Özetle aynı seyahat döneminde birden fazla Şengen ülkesi ziyaret edilecekse, Şengen vize başvurunuzu hangi ülkenin büyükelçiliğine yapılması konusunda karar verirken seyahat edilecek ülkelerde kalma süreleriniz, Şengen bölgesine ilk giriş yapılacak ülke vb. konuları mutlaka gözönünde bulundurmanız ve tabii ki yapacağınız seyahatlere ilişkin uçak bileti ve otel rezervasyonu bazen araç kiralama gibi seyahat ile ilgili yaptığınız planlamaya ilişkin tüm belgeleri de başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Başvuru sahibinin ve/veya eşinin birinci derece akrabalarından birinin AB vatandaşı olması halinde Schengen vize başvurusu nasıl yapılmalıdır?

Başvuru sahibi için yakınlık derecesini belgeleyen evrak ve Konsolosluğa hitaben durumu açıklayan dilekçe ile vize talebinde bulunulması gerekmektedir.

Karayolu ile seyahat edenler için Schengen vize başvurusu nasıl yapılmalıdır?

Seyahat güzergahı yazısı, uluslararası ehliyet fotokopisi ( beynelmilel şoför ehliyetnamesi ), uluslararası trafik sigorta poliçesinin fotokopisi ve araç ruhsat fotokopisi vize başvuru evraklarına eklenmelidir. Karayolu ile ulaşımın sıklıkla tercih edildiği Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkeler için Şengen vize başvurularında ülkeden ülkeye değişkenlik gösteren ayrıca bazı bilmeniz gereken detaylar mevcuttur. Ülkeye özel karayolu ulaşımlı seyahatler için web sitemizden mutlaka o ülkeye ait bilgiler için ilgili ülkenin sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.  

Vukuatlı nüfus kayıt örneği Schengen vize başvurularında gerekli midir?

Soyadı tutmama, boşanma, Avrupa Birliği vatandaşı yakını olma, sponsorluk vb durumlar için başvuru sahibinin mutlaka vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz etmesi gerekmektedir. Bu durumlar dışında da bazı ülkeler Vukuatlı nüfus kayıt örneği istemektedirler. 

Vize başvurularında askerlik durumu ile ilgili belge gerekli midir?

Pasaport müracaatlarında askerlik durumunuzla ilgili hiçbir belge istenilmemektedir, askerlik durumunuzla ilgili inceleme pasaport şube müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Vize başvurularında parmak izi zorunlu mudur?

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen sistemine bağlı tüm ülkeler, biyometrik veri alımı (parmak izi ve dijital fotoğraf) sistemine geçiş yapılmıştır.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak ilk başvurularda (daha önce Schengen vizesi alınmış olsa bile) başvuru sahibinin randevu saatinde şahsen konsolosluk / büyükelçilik / vize başvuru merkezi’nde bulunması gerekmektedir.

5 yılda bir alınacak olan bu biometrik veriler, vize başvuru sisteminde muhafaza edilecek ve bu dönemde yapılacak diğer Schengen başvurularında misafirin tekrar başvuruya gelmesine gerek kalmayacaktır.

Vize başvurusu için nerede parmak izi verebilirim?

Parmak izinizi, vize başvurunuz yapıldığı sırada, başvurunuzun yapıldığı Vize Başvuru Merkezinin ( İDATA, VFS ) ofisinde yada başvuru yaptığınız ülkenin konsolosluğunda ( Amerika vizesi başvurularında Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğunda mesela ) vermeniz gerekmektedir.

Vize başvurularında ne sıklıkla parmak izi vermem gerekiyor?

Schengen ülkeleri için bir kez parmak izi verildikten sonra , parmak izi kaydınız beş yıl boyunca geçerlidir. Beş yıllık süre zarfında, bir kez parmak izi verdiyseniz, randevü saatinde başvuru evraklarınızın Vize Başvuru Merkezlerine ( İDATA, VFS ) teslim edilmesi yeterlidir. Ancak Amerika, İngiltere gibi ülkeler her vize başvurusunda parmak izi almaktadırlar. Parmak izi işlemleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

Daha önce Schengen başvurusunda parmak izi verdim, bu kayıt tüm Schengen ülkeleri için geçerli olur mu?

Herhangi bir Schengen Ülkesinin Vize Bölümü`nde parmak izi verdiyseniz, bu parmak izi kaydı diğer Schengen ülkelerine vize başvurunuzda  çoğunlukla kullanılmaktadır. Bunu yapabilmek için parmak izi sonrası aldığınız schengen vizesini, (vizenin üzerinde VIS ibaresi olmalı) vize başvurusu yaparken, başvuru evraklarınızla beraber Vize Başvuru Merkezinin ( İDATA, VFS ) ofislerine ibraz etmeniz gerekmektedir.  

Biyometrik kayıt sistemiyle alınan veriler ne kadar güvendedir?

Vize Bilgi Sistemi'nde kayıtlı verilerin gerekli güvenliği sağlanmaktadır. Veriler Avrupa Birliğinin veri güvenliğine ilişkin katı kurallarına tabîdir.

Vize başvurusunda bulunan herkes parmak izi vermek zorunda mı?

Aşağıda belirtilmiş istisnalar dışında tüm başvuru sahipleri şahsen parmak izi kaydı vermek zorundadır.

Avrupa Schengen Tüzüğü’ne göre istisnalar aşağıdaki gibidir:

12 yaş altı çocuklar, fiziksel olarak parmak izi alınması mümkün olmayan kişiler ve resmî davetlye ile seyahatte bulunan hükümet üyeleri.

Biyometrik kayıt diğer ülkeler vatandaşlarından da isteniyor mu, yoksa sadece Türkiye’de mi zorunlu?

Biyometrik kayıt sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada aynı şekilde uygulanmaktadır. Bu uygulamaya geçilmiş olan diğer ülkelerde biyometri ile ilgili bugüne kadar olumlu tecrübeler edinilmiştir. 

İnterrail için hangi ülkeden Schengen vizesi alınmalıdır?

“İlk hangi ülkeye gireceksiniz, o ülkeden vize almak gerekir” şeklinde genel bir kanı olsa da “en çok hangi ülkede kalacaksak” o ülkeden vize alınması gerekmektedir. Turistik seyahatlerde tek seferde birden fazla ülke gezildiğinde bu durum çok sorun yaratmasa da konu interrail olunca pek çok ülke gezi planlamasında olduğu için buna dikkat etmek gerekir. Zira verilecek dilekçede hangi ülkede ne kadar kalınacağı açık bir şekilde gözüküyor olduğu için  en uzun süre hangi ülkede kalınacaksa o ülkeye vize başvurusu yapılması gerekir.

İstanbul Dışındayım sizden Vize Danışmanlık Hizmeti Alabilir miyim?

İstanbul dışında Türkiye’nin herhangi bir şehrinde olmanız, tarafımızdan vize danışmanlığı almanıza engel değildir. Danışmanlarımıza belgelerinizi kargo ile ulaştırabilirsiniz.Lütfen Kurye hizmetlerimiz ile ilgili olarak bize ulaşınız. 

Almanya Vizesi Almak Zor mu?

Almanya konsolosluğu her tür vize ( turistik, ticari, eğitim vb ) için gerekli evrakları net olarak açıklamıştır. Başvuru sahibi, Almanya vize evraklarını eksiksiz ve doğru bir şekilde sunduğu takdirde vize zor değildir. Fakat başvuranın daha önce herhangi bir vize reddi varsa veya vize başvurusunu özensiz ve eksik belgeler ile yapıyorsa Almanya vize talebi red olabilmektedir. Böyle bir durumda danışmanlarımız vizenizin daha kolay alınabilmesi için sizden istenecek ek evraklarla vize başvurunuzu güçlendirmenize yardımcı olmaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Almanya Öğrenci Vizesi Alınmalı mıdır?

Yeşil pasaport sahipleri kısa dönem (180 gün içinde 90 güne kadar seyahatleri) Almanya Schengen vizelerinden muaftırlar. Fakat Almanya öğrenci vizesi (Almanya ulusal vize - 90 günden fazla öğrenim) almak isteyen yeşil pasaport sahiplerinin vizeye başvurması gerekmektedir.

Schengen Vizelerinde Sağlık Sigortası şart mıdır?

Schengen vize başvurularında seyahat sağlık sigortası sunulması zorunludur. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası hakkında danışmanlarımız size yardımcı olmaktadırlar.

Almanya Vize Randevu İptali ve Almanya Vize Ücretinin iadesi mümkün müdür?

Almanya vize randevusu alındıktan sonra randevu iptal edilebilmekte veya değiştirilebilmektedir. Fakat Almanya vize ücreti, IDATA vize merkezine ödendikten ve vize evrakları teslim edildikten sonra Almanya vize ücretinin geri iadesi mümkün değildir.

Almanya Vizesi Ne Zaman Çıkar? Gecikme Normal mi?

Almanya vize başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağı Almanya konsolosluğunun yoğunluğuna göre değişmektedir. Örneğin sömestre tatilleri, bayramlar, yaz tatil dönemleri ve Paskalya, Noel bayramı gibi seyahatlerin yoğun olduğu dönemlerde Almanya vize başvurularının sonuçlanması uzun sürebilmektedir. Bu yüzden başvuru sahibinin bu dönemleri göz önünde bulundurarak daha erken başvuru yapmalarını önermekteyiz. Almanya turistik, akraba ziyareti ve ticari vize başvuruları ortalama 2 hafta içeresinde sonuçlanmaktadır. Almanya uzun dönem öğrenci vize başvuruları ise 2 ile 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi için öncelikle size uygun olan İngiltere Öğrenci Vizesi  kategorisini belirlemelisiniz. İngiltere vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirerek İngiltere vize işlemleri için bize başvurabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli belgeler, hangi İngiltere öğrenci vizesi kategorisini seçtiğinize göre değişebilmektedir. İngiltere kısa ve uzun süreli öğrenci vizesi için gerekli evraklara İngiltere Öğrenci Vizesi bölümünden ulaşabilirsiniz. İngiltere konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru dönemine göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte, vize işlemlerinizin normal seyrinde ilerlemesi halinde maksimum 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğunun bazı durumlarda başvurularınızın değerlendirilebilmesi için ek süreye ihtiyacı bulunurken, ayrıca eksik evraklarınızın tamamlanması gibi süreçler de bu 3 haftaya dâhildir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İle Öğrencinin Çalışma Hakkı Var mıdır?

İngiltere öğrenci vizesi alan kişilerin çalışma hakkı olup olmadığı hangi İngiltere öğrenci vize kategorisini seçtiğinize bağlıdır. Şöyle ki; Öğrencinin Student Visitor Visa ile çalışma imkânı bulunmazken, Tier 4 General Student Visa ile gidecek olan kişiler; Foundation, Lisans veya Yüksek Lisans yapma koşulu ile haftada 20 saat part time çalışılabilmektedirler.

İngiltere Vizelerinde Sağlık Sigortası zorunlu mudur?

İngiltere Tier4 ve uzatılmış (11 aya kadar) öğrenci ziyaretçi vizelerine başvuracak adaylar için İngiltere online vize formu doldurulduktan ve vize ücreti ödendikten sonra, sistem üzerinden zorunlu İngiltere vize sağlık sigortası yapılmakta ve yine online olarak sigorta bedelinin ödemesi tahsil edilmektedir. Diğer vize türleri için zorunlu olmayıp, yurtdışı seyahat sağlık sigortası alınması tavsiye edilmektedir.

İngiltere Vize başvurularında vize görüşmesi yapılıyor mu?

İngiltere vize görüşmesi, tüm İngiltere vize başvuruları için yapılmaktadır. Vize başvurusu yapacak olan adaylara İngiltere vize merkezinin yapacağı görüşme ve sorular hakkında danışmanlarımız ( fikeir vermesi açısından ) genel bilgi vermektedir.

İngiltere Vizesinin reddedilme sebepleri nelerdir?

Vize başvurusu için konsolosluk tarafından talep edilen evraklar tam ise ve destekleyici evraklarınız inceleyen kişiyi ikna edebilecek güçte ise , vize memurunu ikna etmek kolay olacaktır. Ancak evrak tamamlama konusunda özensiz davranılmışsa vize başvurunuz reddedilebilir. Reddedilen başvurular için  İngiltere konsolosluğu başvuru sahibine bir mektup iletmekte ve vize başvurusunun red sebebi açık olarak bu mektupta açıklanmaktadır.

Eğer vize görevlisinin İngiltere vize başvurunuzu reddetme nedeninin yanlış veya eksik değerlendirme / bilgilendirme sonucu olduğunu düşünüyorsanız profesyonel bir yardım alarak yeni bir başvuru yapmanızda fayda vardır.

Reddedilen İngiltere vize başvurusu için maalesef vize kararına itiraz etme hakkınız bulunmamaktadır.Vize başvuru ücretleri hiçbir şekilde iade edilmemektedir.

18 Yaşından Küçükler için Vize Başvurusu nasıl yapılmaktadır?

18 yaşından küçük çocukların vize başvuruları, gerekli evraklar ile birlikte anne ve babasının aldığı muvaffakatnameyle yapılmaktadır. Vize başvurularında kullanılacak tüm muvaffakatnameler yurt içinde noterlerden, yurtdışında ise T.C. konsolosluklarından verilmektedir. El yazısı ile yazılan muvaffakatnamelerin konsolosluklar nezdinde geçerliliği yoktur. Muvaffakatnamelerin ıslak imzalı asılları mutlaka başvuru formuna konmalıdır.

Noterlerin elinde hazır muvaffakatname örnekleri bulunmaktadır.Bu muvaffakatnameye ek olarak öğrencinin tek başına mı yoksa bir yetişkinle beraber mi yurtdışına çıkacağı belirtilmelidir. Eğer öğrenci bir yabancı ile yurtdışına çıkacaksa bu kişinin ad, soyad ve TC kimlik numarası ve kimlik fotokopisi de başvuruya eklenmelidir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İngiltere’de uzatılabilir mi?

Tier 4 vizesi haricinde Öğrenci Vizesini İngiltere’den uzatma imkanınız yoktur, eğitiminize devam etmek isterseniz ve vize süreniz sona erdiyse Türkiye’ye dönüp tekrar vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. TIER 4 vizesinin uzatımı Birleşik Krallık’tan yapılabilir.

İngiltere Konsolosluğu Teleperformance Merkezi nedir?

Teleperformance ; İngiltere vize başvuruları için başvuru belgelerinin teslim edildiği ve İngiltere konsolosluğuna gönderen anlaşmalı aracı kurumdur. Teleperformance sadece vize evraklarını ve biyometrik bilgileri alıp İngiltere konsolosluğuna  gönderir.

Başka herhangi bir ekstra belge istemek yada vize başvurusunda yönlendirme yapması mümkün değildir. Evrak teslimi  tamamlandıktan ve biyometrik bilgileriniz alındıktan sonra vize başvurusu Teleperformance  yetkilileri tarafından İngiltere konsolosluğuna gönderilmektedir.

Türk Vatandaşlarından hangi ülkeler Transit Vize İstemektedir?

Teorik olarak ;

  • Almanya (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
  • İngiltere (İngiltere; Schengen vizesini kabul etmez. Transit noktanız herhangi bir İngiltere havalimanı ise İngiltere transit vizesi gereklidir.)
  • Çek Cumhuriyeti (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
  • İsviçre (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)
  • Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerek yok.)
  • Kanada (Kanada transit vize istemektedir. Transit vizelerden Kanada Konsolosluğu en azından şuan için herhangi bir ücret talep etmemektedir.)
Avrupa ülkelerinden aktarmalı Amerika/Kanada uçuşlarında transit vize isteniyor mu?

Genel olarak İspanya, Fransa, Portekiz, İtalya, İngiltere vb Avrupa ülkeleri aşağıdaki şartların sağlanması durumunda transit vize istememektedirler.
 

  • Havalimanı değiştirmiyor iseniz, ( terminal değişse bile havayolu terminaller arası otobüs ile ulaşımı sağlıyor )
  • Aktarma yaptığınız ülke dışında bir ülkeye seyahat ediyor iseniz,
  • Havayolu ile gelip ülkeden 24 saat içinde ayrılmalısınız yani aktarma süreniz maksimum 24 saat ise,
  • Gideceğiniz ülke için geçerli vizeniz varsa,

Önemli Not: Ülkelerin vize uygulamaları zaman zaman değişebileceğinden lütfen detaylı bilgi için transit vize sayfamızı inceleyiniz.

e-pasaport nedir?

"Çipli pasaport”, “biyometrik pasaport” ya da ”elektronik pasaport” olarak da bilinen e-Pasaportlar eski tip pasaportların kimlik sayfalarında bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği yongalı (çipli) pasaportlardır. e-Pasaportlar esasında Makinede Okunabilen Pasaportların bir türü olmakla birlikte Makinede Okunabilir Pasaportlardan daha ileri düzeyde güvenlik katmanlarına sahiptir.

Ülkemizde, 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle e-Pasaport uygulamasına geçilmiştir. Tüm dünyada e-Pasaportların kullanıma girmesine ve bu sayede belge güvenliğinin artmasına bağlı olarak giderek artan sayıdaki ülkede sınır geçişlerinde otomatik pasaport okuma/tanıma sistemleri kullanılmakta ve böylece pasaport kontrol işlemleri hızlanmaktadır. Ülkemizin de e-Pasaport üretmesiyle vatandaşlarımızın seyahatleri bundan böyle daha süratli ve kolay hale gelecektir. Örneğin sınır geçişlerinde isim benzerliğinden kaynaklanabilen gecikmeler ortadan kalkacaktır.

Çocuğumu pasaportuma işletebilir miyim?

e-Pasaportlar hangi yaşta olursa olsun tüm bireyler için müstakil olarak düzenlenmektedir. Bu nedenle, e-Pasaportlarda refakat hanesi bulunmamaktadır. Seyahat edecek tüm bireyler için yeni doğmuş bebekler dahil herkes için e-pasaport alınması zorunludur.

Yurtdışı çıkış harcı nedir? Nereye yatırabilirim?

30.03.2007 tarihinde 26478 no. ile Resmi Gazetede yayımlanan 1 Seri Nolu Yurtdışına Çıkış Harcı Hakkında Kanunun Uygulanmasına Dair Genel Tebliğ uyarınca Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınmaktadır. Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar ve 7 yaşını doldurmamış olanlar ile yurt dışına ticarî amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatından yurt dışına çıkış harcı alınmaz. Yurt dışına çıkış harcı, çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurtdışına çıkış harcı pulu alınmak suretiyle ya da vergi daireleri, gümrük saymanlıkları veya yetkili bankalara makbuz karşılığı ödenir. Yurtdışı çıkış harcını yatırırken TC Kimlik numaranız ve pasaport numaranız gerekmektedir. Yurtdışına çıkış harcını yatırdığınıza dair dekontu veya harç pulunu saklamanız ve yurtdışına çıkarken bu dekontu ibraz etmeniz gerekmektedir. Makbuz veya harç pulununuz çıkış noktasındaki görevliler tarafından onaylandıktan sonra yurtdışına çıkabilirsiniz. Yurtıdşı çıkış harcı ile ilgili en güncel detaylar için lütfen web sayfımdan Yurtdışı Çıkış Harcı Bilgileri bölümünü inceleyiniz. 

Yurtdışında acilen pasaporta ihtiyacım olduğunda ne yapmalıyım?

T.C. dış temsilciliklerimize müracaat etmeniz ve acil pasaport ihtiyacınız olması halinde ilgili dış temsilcilikten adınıza seyahat belgesi veya geçici pasaport düzenlenmesini talep edebilirsiniz. - KonsoloslukNet çevrimdışı olan, yani makinada okunabilir “geçici pasaport” düzenleyemeyen dış temsilciliklerimiz vatandaşlarımıza “Seyahat Belgesi” düzenlemektedir. “Seyahat Belgesi” ülkemize dönüşünü teminen, 1 ay süreli ve tek seferlik düzenlenmektedir. - Konsolokluk Net çevrimiçi dış temsilciliklerimiz ise; e-pasaport projesi çerçevesinde seyahat belgesi yerine, yurt dışında yaşayan ve yurtdışında bulunan vatandaşlarımıza makinada okunabilir “Geçici Pasaport” düzenlemektedir. Geçici pasaportlar, geçerli bir pasaportun olmadığı ve seyahat belgesinin verildiği durumlar için (pasaport kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınır dışı edilme) seyahat belgesi yerine ve dış temsilciliklerimiz tarafından yapılacak değerlendirmeye göre acil durumlarda (sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi) ve adına düzenlenen kişinin ülkemize veya mukim olduğu yere dönüşünü teminen tek seferlik ve seyahat güzergâhı da pasaportun üçüncü sayfasında belirtilmek suretiyle bir ay veya seyahat güzergahında bulunan ülkelerden en az birinin uzun süreli geçerli pasaport taşıma koşulu araması gibi zorunlu ve istisnai durumlarda en fazla bir yıl geçerli olmak üzere düzenlenmektedir. 

 

Yurtdışında pasaportunuzun kaybolması halinde geçici olarak ilgili makamlara yada bulunduğunuz ülkede gerektiğinde ibraz edebilmeniz açısından geçici bir çözüm olarak seyahat öncesi pasaportunuzun birkaç adet fotokopisini yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Başvuru sırasında kimlik sayfasındaki isim önüne herhangi bir unvan yazılması mümkün müdür?

Kimlik bilgilerinde yalnızca MERNİS kayıtları esas alınmaktadır. Bu nedenle, bu bilgilerde değişiklik yapmak mümkün değildir.

Pasaportun kaybedilmesi halinde yapılacak işlemler nelerdir ?

Kaybettiğinizi bildirdiğiniz pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini teminen mahallin İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sadece pasaport cüzdan bedelini ilgili maliye birimlerine yatırmak suretiyle zayi ettiğiniz pasaportunuzda bulunan sürenin yeni alacağınız e-pasaporta aktarılması mümkün bulunmaktadır.

Yurtdışında ise ne yapılmasına gerektiğine dair bilgileri bir önce ki sorumuzun cevabında bulabilirsiniz.

Pasaport aldıktan sonra nüfus cüzdanında (evlilik, boşanma, soyadı değişikliği, nüfus değişikliği vs.) değişiklik olması nedeniyle pasaportumu değiştirmem gerekir mi?

403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda kimlik belgesi olarak pasaport da sayılmaktadır. Buna göre vatandaşlarımızın hamili oldukları pasaportlarının güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekmektedir. Bu nedenle; Pasaportlarda herhangi bir kimlik bilgisi değişikliğinde(evlenme-boşanma, mahkeme kararı ile isim-soyisim değişikliği vb.) bu değişiklik e-pasaporta şerh düşülemeyeceği için yeni bir e-pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Mevcut pasaportunuzdaki süre yeni müracaat edeceğiniz pasaportunuza harçsız olarak aktarılacaktır. Tüm başvuru belgelerini tekrar hazırlamanız, defter bedeli yatırmanız gerekmektedir.

Bu işlem; hem ülkemizde geçerli bir kuraldır hem de vize başvurularınızda başvuru yaptığınız ülke makamları kimlik bilgisi ve kişiye ait evraklarda farklılıklar görmeleri halinde vize başvurunuzu onaylamayabilmektedirler.

e-Pasaportumu başvuru yaptıktan kaç gün sonra alabilirim ?

Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. e-Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan müracaat yoğunluğu ve Darphaneden ihtiyaca cevap verecek kadar pasaport teslim edilmemesi vb. durumlar olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport talep edecek vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az on beş (15) gün önce müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir.

YURTİÇİ BAŞVURU BİLGİSİ : e-Pasaport başvurularının yurtiçinde istisna durumlar dışında ortalama olarak 5 – 7 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

YURTDIŞI BAŞVURU BİLGİSİ : e-Pasaport başvurularının yurtdışında istisna durumlar dışında ortalama olarak 7 – 10 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

Harçsız Pasaport Uygulaması Nedir?

Türkiye'deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları ve ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı'na onaylatacakları harçsız pasaport talep yazısı ile müracaat etmeleri halinde belgede belirtilen süre kadar harçsız pasaport düzenlenir.

Çifte Pasaport Uygulaması Nedir?

Daha önceden almış oldukları pasaportları ile yurt dışına seyahat etmek üzere ilgili yabancı ülkelerin Türkiye’deki temsilciliklerinden vize alan ve/veya bu ülkelere giriş yapan vatandaşlarımızın, bilahare aynı pasaportları ile bir başka yabancı ülkenin temsilciliğine müracaat ettiklerinde, önceki ülkenin vizesi ve/veya giriş damgasının pasaportunda bulunması gerekçe gösterilerek vize taleplerinin olumsuz karşılandığı, Sürekli seyahat etmek durumunda olan şahısların sık sık yeni pasaport almak zorunda kaldığı bilindiğinden, bu durumdaki vatandaşlarımızın ellerinde yeni tip hususi damgalı, hizmet damgalı ve umuma mahsus e-pasaport türlerinden hangisi bulunursa bulunsun, mağduriyetlerin giderilmesi açısından; Ülke ayrımı yapılmadan yurt dışına seyahat edecek adına iki adet geçerli pasaport düzenlenmiş vatandaşlarımızın iki adet pasaportu da kullanma ihtiyacı hasıl olduğunda durumunu belgelendirmesi halinde talep ettiği süre doğrultusunda kendisine her iki pasaportu da teslim edilebilmesi imkanı sağlanmış, uygulama hakkında ne şekilde işlem yapılacağı hususu 22.04.2013 tarihli ve EGM.Gnl.No:41, Bakanlık Gnl.No:22 sayılı genelge ve 05.12.2013 tarih ve 190250 sayılı emir yazımızla İl Valiliklerine bildirilmiştir.

 

Gemi adamı cüzdanı tasdik işlemleri nasıl yapılır?

İdare (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü) tarafından verilen "Gemiadamı Cüzdanları"; Antalya, Çanakkale, Mersin, İstanbul, İzmir, Samsun ve Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlükleri tarafından tasdik edilmektedir. Ancak, Gemiadamı Cüzdanı müracaatları 14 Kasım 2013 tarihinden itibaren sicil limanı gözetilmeksizin her liman başkanlığından yapılmaya ve Ankara'da oluşturulan “Gemiadamı Cüzdanı Basım Merkezi”nde tanzim edilerek kargo aracılığı ile sahiplerine ulaştırılmaya başlanmıştır. İdare tarafından verilen Gemiadamı Cüzdanları bundan böyle 14/04/2015 tarihli ve 25 (EGM-GENELGE NO: 2015/25) sayılı GENELGE'ye atfen; Antalya, Bartın, Çanakkale, Elazığ, Giresun, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüklerince ve Ceyhan, Kemer, Finike, Kaş, Alanya, Manavgat, Hopa, Kuşadası, Edremit, Ayvalık, Bandırma, Tatvan, Gemlik, Mudanya, Biga, Bozcaada, Gökçeada, Enez, Görele, İskenderun, Beylikdüzü, Silivri, Şile, Tuzla, Aliağa, Çeşme, Dikili, Foça, Cide, İnebolu, Kandıra, Anamur, Silifke, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça, Fatsa, Ünye, Pazar, Karasu, Gerze, Ayancık, Sürmene, Vakfıkebir ve Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüklerince/Amirliklerince TASDİK edilecektir. Gemiadamı cüzdanı tasdik işlemi için; - T.C. Kimlik Numarası bulunan fotoğraflı nüfus cüzdanı, - Son altı ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf, - Müracaat sahibi tarafından doldurulan Gemiadamı Cüzdanı tasdik talep formu (EK-1) (Pasaport Şube Müdürlükleri ile Büro Amirliklerinden temin edilecektir), - 18 yaşından küçükler için muvafakatname, - İdare tarafından tanzim edilen Gemiadamı Cüzdanı, istenir.

Schengen Vizesi (C) ile Ulusal Vize (D) arasındaki fark nedir?


Schengen Vizesi (C), tüm Schengen Bölgesi’nde altı ay içinde en fazla 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Başka bir deyişle; sadece seyahat amacı güdülen kısa süreli olarak tanzim edilen vizeler, maksimum 6 aya kadar geçerli olabilmektedir.
Ulusal vizeler (D) 90 günü aşan ikamet süreleri için; örneğin aile birleşimi, 3 ayı aşan Erasmus, eğitim ve çalışmak gibi amaçlarda verilmektedir. 

Pasaportlarda toplam kaç adet vize sayfası bulunmaktadır?

Umuma mahsus Pasaportlarda 57; hususi ve hizmet damgalı Pasaportlarda 25; diplomatik Pasaportlarda ise 24 adet vize sayfası bulunmaktadır. Pasaportlarda bulunan sayfa sayısı neden önemli diye sorarsanız? Pasaportta bulunan vize sayfaları dolduğunda vize almaya çalıştığınızda hiçbir konsolosluk pasaportunuzu vize başvurusu için kabul dahi etmeyecektir.

Seyahat öncesi pasaport geçerliliği ne kadar olmalıdır?

Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelere yapılacak seyahatler için genel olarak seyahat sonlanış tarihi itibariyle pasaport geçerliliğinin 6 ay, vize istemeyen ülkelere yapılacak seyahatler için ise 3 ay olması istenmektedir. Bu sürelere uymayan pasaport sahipleri uçuşa dahi kabul edilmemektedir. 

Ayrıca, vizeden muaf olsanız bile, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır.​

 

Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir? Ne işe yarar?

 

Tüm aile bireylerine ait bilgilerin yer aldığı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği. Vize başvuru sahibinin seyahat masraflarını ödeyeceğini beyan eden kişi ile yakınlık derecesinin, aile bağının belirtildiği nüfus kayıt örneğidir. Özellikle seyahat masrafları aile bireylerinden birisi tarafından ödenecek ise sponsor kişi ile aile bağının ve yakınlık derecesinin resmi olarak kanıtlanmasını sağlayan ve mutlaka dosyada bulunması gereken bir belgedir. Geçerliliği 3 aydır, 3 aydan eski olan belgeyi büyükelçilik ve konsolosluklar kabul etmemektedir.

2017 Yurtdışı çıkış harcı ne kadar?

Yurtdışı Çıkış Harcı diğer bir adıyla Yurtdışı Çıkış Harcı Pulu ; Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan alınan 15 TL tutarındaki harçtır. Yurtdışı çıkış harcı ile ilgili tüm detayları öğrenmek için tıklayınız

 

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ