Telefon: 0542-370-00-34 / 0850-259-2-663
1 ÜLKE SEÇİMİ
ÜLKE SEÇİMİ
2 ŞEHİR SEÇİMİ
ŞEHİR SEÇİMİ
3 VİZE TÜRÜ
VİZE TÜRÜ
SONUÇLARI GÖR

Öğrenci Vizesi ( Kısa Süreli - Uzun Süreli - Tier 4 )

 

 

 

 

İngiltere Öğrenci Vizesi Çeşitleri ve Evrakları

 

İngiltere'de dil okulu, sertifika programları, lise, lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora programlarına katılmak isteyen kişilerin İngiltere Öğrenci Vizesi'ne başvurmakları gerekmektedir. Alacağınız eğitimin süresine göre alacağınız vize türü değişmektedir. İngiltere Öğrenci Vizesi türleri 3 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ve Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi'dir.

18 yaşın altında olan ve yaz okulu/ dil okulu veya 6 aydan kısa süreli diğer programlara katılacak öğrenciler Çocuk Ziyarteçi vizesine başvurmalıdır. Bu vize normal student visitor vizeden çok farklı değildir. Ek belge olarak mutlaka anne ve babadan noterden alınmış ve çocuğun yurtdışı seyahatine izin veren muvafakatname alınması gerekir. Bu belge İngilizce çevirisi ile birlikte belgeler arasına eklenmelidir.

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student Visitor Visa)

 

 • İngiltere'de dil kurslarına ya da kısa dönem sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

 • Bu vize türünde 6 aydan daha kısa süreli eğitim alacak öğrenciler için verilmektedir.  Vize süresi İngiltere'den kesinlikle uzatılamamaktadır.

 • Öğrencinin vize bitiş tarihinde ülkeyi terk etmesi gerekmektedir. 

 • Öğrenci Ziyaretçi Vizesi'ne sahip öğrencilere İngiltere'de yasal olarak çalışma izni verilmemektedir.

 • Başvuru öncesinde öğrencilerde İngilizce yeterliliği aranmamaktadır.


Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Extended Student Visitor Visa)
 

 • İngiltere'de 6 aydan uzun sürecek dil okullarına ya da sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

 • Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, maksimum 11'aya kadar eğitim alacak olan öğrencilere verilmektedir.

 • Bu vize türünde öğrencinin vize süresini İngiltere'den uzatma şansı yoktur. Öğrencinin vize bitiş tarihinde ülkeyi terk etmesi gerekmektedir. 

 • Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi'ne sahip öğrencilere İngiltere'de yasal olarak çalışma izni verilmemektedir. 

 • Extended student visitor vize için istenen belgeler normal ziyaretçi öğrenci vizesi için gereken belgelere aynı olup sadece vize ücreti biraz daha yüksektir.

 

Ziyaretçi öğrenci vizesi için hazırlanması gereken belgeler:

 

 • VAF1D Başvuru Formu (online olarak doldurulacak),

 • En az 1 yıl geçerli pasaport  ve varsa eski pasaportlarınız,

 • Vize Başvuru Ücreti (vize başvuru formu doldururken online olarak kredi kartı ile ödenir.)

 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptance letter) ; kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır. 

 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi yada diplomanız (hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transkript)

 • Halen yada daha önceden devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgilerine ilişkin diploma, sertifika yada katılım belgesi,

 • Varsa evlenme cüzdanı,

 • Askerlik terhis / tecil belgesi,

 • Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren maddi belgeler,

 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler.(Tapular fotokopi olarak yeterli olacaktır.)

 • Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları.

 

Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi
 

 • Öncelikle 6 ay ve daha uzun süreli programa gitmek isteyenler ve/veya süresi ne olursa olsun bir programdan sonra başka bir programa katılmayı planlayanlar için alınması gereken vize tipidir. 

 • Tier 4 vizesi ile dil okullarına, ilköğretim, orta öğretim-lise ve üniversite eğitim programlarına, lisans üstü programlara başvuru yapılabilmektedir.

 • Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi, İngiltere'den uzatılabilen bir vize türüdür. Almış olduğunuz eğitim süresi uzarsa, İngiltere'den vize uzatma başvurusu yaparak İngiltere'de kalmaya devam edebilirsiniz.

 • İngiltere Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesine sahip olan öğrenciler İngiltere'de part-time çalışma hakkına sahip olurlar. Dil eğitimi alan öğrenciler 1haftalık 10 saat, lisans ve lisans üstü eğitim alan öğrenciler ise haftada 20 saat çalışmaz hakkına sahiptirler.

 • Birleşik Krallık’a İngilizce dil kursu, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programları gibi eğitim programlarına, 6 ay ve üzeri süre ile katılmak isteyen her öğrencinin İngiltere Tier 4 (Genel) Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

 • İngiltere Tier 4 vizesi başlığı altında 4-17 yaş aralığında ilköğretim ve lise eğitimi alacak çocuklar için Tier 4 (Child) kategorisinde başvuru yapılmalıdır. Tier 4 Child için başvurular sadece bağımsız ücretli okullarda eğitim gören öğrenciler için geçerlidir.

 • Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim alan öğrencilerin, eğitim sürelerinin uzaması halinde, Tier 4 vize uzatma işlemlerinin Birleşik Krallık’tan yapılması mümkündür.

 

NOT: 16 ve 17 yaşındaki öğrenciler NQF seviye 3 ve üzeri seviyede eğitim görmeleri halinde Tier 4 (Genel) veya Tier 4 (Çocuk) kategorisinden biri ile başvuru yapabilirler. Ancak İngilizce dil eğitimi için Tier 4 (General) vize başvurusu yapılması gereklidir.

 

** PBS Tier 4 (ögrenci) video mülakat ile ilgili uyarı: 28 Haziran 2013 tarihinden itibaren PBS Tier 4 başvurusu yapan kişilerin, Vize Basvuru Merkezi’nde randevularının bir parçası olarak video mülakata ihtiyaçlari olacaktir. 28 Haziran 2013 ve sonrasında Vize Başvuru Merkezi’ne bu kategoride başvuru yapacak kişiler, "Mülakatli VAC Randevusu" randevu türünü seçtiklerinden emin olmalıdırlar.

 

Tier 4 vize  için hazırlanması gereken belgeler :

 

 • VAF3 Başvuru Formu (online olarak doldurulacak),

 • Appendix 8 Student Visa ek başvuru formu,

 • En az 1 yıl geçerli pasaport .Varsa eski pasaportlarınız,

 • Vize Başvuru Ücreti

 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (CAS document), bu konuda lütfen eğitim danışmanlarımızdan bilgi alınız.

 • İngilizce bilginizi gösteren belge (IELTS, TOEFL, Peorson Test vs. resmi sınav sonucu)

 • Kuralına uygun banka hesabı (danışmanlarımız yardımıyla hesaplayacağınız miktarda paranın anne-baba veya öğrenciye ait hesapta 28 gün boyunca kalması gerekir)

 • Pasaportunuzun ilk 4 sayfası ile son sayfasının fotokopileri

 

İngiltere Tier 4 Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

İngiltere Tier 4 Vizesi için başvuru yapacak kişiler, puanlama sistemine tabi tutmaktadır. Tier 4 vizesi ile İngiltere’de eğitim almayı planlayan öğrencilerin puanlama sisteminden toplam 40 puan almaları gerekir. Bu puanlamanın en önemli kısmını İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan alınan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) oluşturmaktadır. Tier 4 vizesi için Kabul Mektubu 30 puan; İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminatın beyanı 10 puandır. Toplamda 40 puan elde eden başvuru sahipleri, Tier 4 vizesine başvuru yapmaya hak kazanır.

Tier 4 vize ile İngiltere’de eğitim almak isteyenler için haftada 10 saat çalışma izni verilebilmektedir. Lisans (NQF seviye 6) ve üzeri (LEVEL7, Level 8 vs) düzeyde eğitim görecekler için haftada 20 saat çalışma izni verilebilmektedir. Tier 4 vizesi ile İngilizce eğitimi alacak öğrencilerin en az B1 seviyesinde, NQF 6 ve üzeri düzeyde eğitim alacakların ise en az B2 seviyesinde İngilizce bilme zorunluluğu bulunmaktadır. Tier 4 (Child) vize başvuru sahipleri için bu zorunluluk geçerli değildir. 

 

Kaç günde sonuçlanır?

İngiltere TIER 4 vize için İstanbul İngiltere konsolosluğu 5 iş günü içinde sonuç vermeye çalışmaktadır. Yoğun dönemlerde bu süreç uzayabilir. TIER 4 vizede teleperformance başvuru merkezinde biyometrik bilgi teslimi yapılırken aynı zamanda İngilizce online mülakat da yapılmaktadır. Bu nedenle özellikle yoğun dönemlerde vize randevuları mülakat sistemi ile oldukça yoğun olabilir. Vize randevunuzu olabildiğince erken planlamanızı tavsiye ederiz.


 

Tier 4 Öğrenci Vizesi Hakkında

İngiltere Tier 4 vizesi için hazırlanan evrakların içinde CAS Belgesi önemli bir yer tutmaktadır. CAS Belgesinde yer alan bilgiler doğrultusunda beyan edilen evraklarla başvurunun hazırlanması çok önemlidir. Tier 4 eğitim sponsorunun hazırladığı CAS Belgesi içeriği ile ibraz edilen dökümanların birbiriyle eşleşmesi ve eğitim seyahatinin maddi karşılığını beyan eden belgelerin sunulması gibi bilgi ve tecrübe gerektiren vize işlemleri için konunun uzmanlarından mutlaka danışmanlık alınması gerekir.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi başvuruları için vize işlemleri İngiltere Konsolosluğu’na şahsen kabul edilmemektedir. İngiltere Konsolosluğu vize müracaatlarını, yetkilendirmiş olduğu İngiltere Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla işleme almaktadır.

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere Tier 4 vizesi müracaatlarını kabul edebilmek için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır. İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir görev bölgelerine yakın ikamet edilen şehirlerden, başvuru sahiplerinin Tier 4 vize müracaatlarını yapabilmeleri mümkün olmaktadır.

Tier 4 vize başvuru sahipleri, vize randevuları sırasında 10-15 dakikalık kısa bir mülakata (Credibility Interview) alınmaktadır. Mülakat skype üzerinden gerçekleştirilmektedir. Mülakat konusunda İngiltere vize danışmanlarımız sizlere destek vermektedir.

İngiltere’de eğitim alma planı olan kişiler, İngiltere Tier 4 vize işlem başvurularını seyahatlerinden 3 ay önce planlamalarında fayda bulunmaktadır.  İngiltere Konsolosluğu, Tier 4 Öğrenci vize başvurularını 3 hafta içinde sonuçlandırmaktadır.

Genel Öğrenci Vizesi uzatılabilir bir vizedir. İngiltere’de öğrencilik durumu devam ettiği sürece ilgili kuruma başvurularak vize süresi uzatılabilir. 2011 Temmuz ayından itibaren İngiltere dil eğitimi veya sertifika programlarına katılan öğrenciler için çalışma izinlerini tamamen kaldırmış bulunmaktadır. Sadece devlet üniversitelerinde lisans veya yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler haftada 20 saat çalışabilirler.

 

İngiltere'de Akademik Eğitim Alacak Öğrencilerin Dikkatine!

6 aydan uzun süreli TİER 4 Öğrenci Vizesi ile akademik eğitim (ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora) alacak öğrenciler için artık eğitim alacakları süre kadar vize basılmayacağı belirtilmiştir. Bunun yerine 30 gün süreli vize ('vignette sticker') uygulamasına geçilmiştir. Öğrencinin İngiltere'ye girişinden sonra 10 gün içerisinde Biometric Residence Permit öğrencinin vize başvurusunda belirttiği adrese yakın bir Posta Ofisi'ne gönderilecektir. Öğrenci iznini postaneden teslim alacaktır. Tier 4 vize başvurusu yapan öğrenci, 30 gün içerisinde İngiltere'ye giriş yapmaması durumunda vizesi zaman aşımından dolayı iptal olmuş sayılır. Tier 4 Öğrenci vizesi için tekrar başvuru yapması gerekecektir.

 

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere öğrenci vizesi, vize işlemlerinizi normal seyrinde ilerlemesi halinde maksimum 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu bazı durumlarda başvurularınızı değerlendirilmesi için ek süreye ihtiyacı bulunurken ayrıca eksik evraklarınızın tamamlanması gibi süreçlerde bu 3 haftalık süreye dahildir.

 

İngiltere Öğrenci Vizesi İle Çalışma Hakkı Var mı?

İngiltere öğrenci vizesi ile çalışma hakkı vardır fakat bu durum hangi İngiltere öğrenci vize kategorisini seçtiğinize bağlıdır. Şöyle ki; Student Visitor Visa ile çalışma imkânı bulunmazken ancak Tier 4 General Student Visa ile gidecek olan kişiler foundation, lisans veya yüksek lisans yapma koşulu ile haftada 20 saat part time çalışılabilecektir.

 

ÖNEMLİ NOTLAR: 

1- İngiltere vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İngiltere Konsolosluğu'nun inisiyatifindedir.

2- İngiltere Konsolosluğu'nun biyometrik parmak izi uygulaması olması nedeniyle başvuru sahibinin başvuruya şahsen gelmesi gerekir. Daha önce parmak izi vermiş olması herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. Biyometrik verilerinizin ibraz edilmesi sırasında temsilcilerimiz size eşlik edecektir.

3- İngiltere vizesini alabilmeniz için banka hesap dökümünüzde denge olması gerekmektedir. Son hafta yatırılan yüksek miktardaki bakiyeden dolayı olumsuz cevap alabilirsiniz.

4- İngiltere vizesine başvuran kişi herhangi bir düzenli işi olduğunu belirten evrakları belgelemek zorundadır.

5- İngiltere vizesi başvurularında sunulan tüm evrakların İngilizce olması gerekmektedir. Bazı evrakların (Öğrenci belgesi, faaliyet belgesi vb.) kaynağından İngilizce olarak alınabildiğini hatırlatırız. 

6- Doldurulan vize başvuru türü ile alınan randevu aynı olmalıdır. Talep edilen vize türüne göre seçilmeyen/yanlış seçilen randevu ve yanlış doldurulan formla yapılan vize başvuruları reddedilecektir. Bu sebeple mutlaka profesyonel yardım almanız menfaatinize olacaktır.

7- İngiltere vize başvurunuz reddedildiğinde vize ve randevu ücretini geri alamazsınız. Tekrar başvuru yapmak için, başvurunuzun ret nedenlerinin düzeltilmiş olması gerekir. Örneğin, maddi durumunuzu gösteren evraklar yetersiz bulunduğu için ret yanıtı aldıysanız, yeni evraklar göstererek bu durumu olumlu yönde düzeltmiş olmanız gerekir. Aksi takdirde yeniden başvuru yaptığınızda da sonuç değişmeyecektir.

8- 16 yaşın altındaki kişiler parmak izi verirken mutlaka yanlarında onlara eşlik eden yetişkin biri bulunmalıdır. Eşlik eden ebeveyn/yetişkin kişinin ismi mutlaka Konsolosluğa bildirilmeli ve öncesinde kayıt altına alınmalıdır. Yanında yetişkin olmadan başvuru yapacak 16 yaşın altındaki kişilerin biyometrik kayıtları Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca vize başvuru formları mutlaka anne veya baba tarafından imzalanmış olmalıdır.

9- İngiltere vize başvuru ücretleri vize süresine göre değişmektedir. İngiltere vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizi 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için;
0542-370-00-34
0850-259-2-663
info@omdvize.com

Bilgi Formu

Bilgi Formu

Gerekli Bilgiler

İNGİLTERE İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

İngiltere Konsolosluğu İstanbul İletişim

Adres: Meşrutiyet Caddesi, No:34 Tepebaşı – Beyoğlu / İSTANBUL
Telefon: (212) 3346400
Faks: (212) 3346401
Resmi Web Sitesihttps://www.gov.uk/check-uk-visa/y/turkey
Çalışma Saatleri:
Pazartesi, Cuma: 08.30 – 13.00 / 14.00 – 16.45

 

TLScontact Merkezi: Profilo AVM Cemal Sahir Cad.
Kat 4 No.138/A
Mecidiyekoy, Istanbul
Türkiye

 

İngiltere Konsolosluğu İstanbul Tatil Günleri,

Yeni Yıl 1 Ocak
İyi Cuma Her yıl değişiyor
Paskalya Her yıl değişiyor
Mayıs Günü Bayramı 6 Mayıs
Altın Jübile Bayramı 3 Haziran
İlkbahar Bayramı 4 Haziran
Yaz Bayramı 26 Ağustos
Noel 25-26 Aralık

1 Ocak       - Yeni Yıl
İyi Cuma - Her yıl değişiyor
Paskalya - Her yıl değişiyor
6 Mayıs       - Mayıs Günü Bayramı
3 Haziran     - Altın Jübile Bayramı
4 Haziran     - İlkbahar Bayramı
26 Ağustos  - Yaz Bayramı
25-26 Aralık - Noel

 

 

OMD DESTEK HATTI
Phone Image

0542 370 00 34

0850 259 26 63

YURTDIŞI ÖĞRENCİ VİZESİ